Berlin rozdaje pieniądze na imprezy. Oferta tylko dla młodych
Młodzi berlińczycy mogą się ubiegać o Jugendkulturkarte. To przedpłacona karta o wartości 50 euro. Środki można wykorzystać na okrywanie różnorodności kulturowej stolicy Niemiec. Do otrzymania karty nie jest niezbędne niemieckie obywatelstwo.
Berlin oferuje Jugendkulturkarte dla wszystkich mieszkańców miasta w wieku od 18 do 23 lat. Przedpłacone środki na karcie można wydać w ok. 200 obiektach kultury w stolicy Niemiec. Młodzi beneficjenci mają do dyspozycji szeroki wybór muzeów, teatrów, oper, kin, galerii, domów literatury oraz klubów.
Podobne
- Kasa na kino i kluby. Stuttgart rozdaje pieniądze 16-latkom
- Wystawa tylko dla kobiet przegrała w sądzie. Nadal nie wpuszcza mężczyzn
- Papierosy znowu modne? Coraz więcej młodych Niemców pali. A w Polsce?
- Nagie wystawy. Muzea otwierają się dla nudystów
- "Przebite opony dla przyszłości". Akcja działaczy klimatycznych
Niemieckie obywatelstwo nie jest warunkiem uzyskania Jugendkulturkarte. Wystarczy spełnić wymagania wieku, okazać kartę stałego pobytu i zaświadczenie o zameldowaniu w Berlinie. Następnie należy zarejestrować się na dedykowanej stronie internetowej. Kartę można odebrać do 28 lutego w jednej 40 bibliotek w Berlinie. Środki można wykorzystać do 30 kwietnia 2023 roku.
Jugendkulturkarte, czyli kasa dla młodych na kulturę
Jugendkulturkarte jest inicjatywą Departamentu Kultury i Europy Senatu Berlina oraz organizacji Kulturprojects Berlin.
"Udało nam się pozyskać partnerów spośród berlińskich instytucji kulturalnych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Jugendkulturkarte zapewni doświadczenie kulturalne, które w innym przypadku byłoby niemożliwe" - czytamy w komunikacie Klausa Lederea, senatora Berlina.
Projekt ma ożywić zainteresowanie kulturą wśród młodych berlińczyków po okresie pandemii COVID-19. "W czasie pandemii swobodne korzystanie z kultury w gronie znajomych było niemożliwe. Jugendkulturkarte jest szansą dla młodzieży, by nadrobiła wszystko, co przegapiła podczas kwarantanny i ponownie odkryła różnorodność kulturalną Berlina, bez względu na budżet. Rozwiązanie przyniesie również zyski dla branży kulturalnej miasta, która zmaga się z kryzysem" - tłumaczą autorzy projektu.
Pieniądze na kulturę w pakiecie z wejściem w dorosłość
Berlin to nie jedyne miejsce w Europie, które wprowadza "kulturalny socjal". Podobne rozwiązanie zaproponowała Hiszpania, gdzie każda osoba z okazji 18. roku życia ma otrzymać bon od państwa o wartości 400 euro na wydatki związane z kulturą. Z kolei we Francji w 2021 roku wystartowała aplikacja Culture Pass, dzięki której osoby wchodzące w dorosłość otrzymają 300 euro na atrakcje związane z kulturą.
Popularne
- Wege knajpa w Gdańsku serwuje "stek" z drukarki 3D. W menu mają też inne "mięsa"
- Budda oburzony zachowaniem dziecka. "To przegięcie pały"
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- "Oi oi oi baka". Kontrowersyjny trend już w szkołach w Polsce
- Upadek Człowieka Lodu? Wim Hof latami skrywał tajemnicę
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Oddany fandom Julii Żugaj. Na czym polega fenomen dziewczyny?
- Bracia Menendez wyjdą na wolność? Córka Erika przerywa milczenie
- Zatrzymanie P. Diddy'ego. Co łączy rapera z Justinem Bieberem?