Opóźnione MeduM. Czy "TikTok Czarnka" w ogóle powstanie?
W 2022 r. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zainicjował projekt MeduM. Miała to być edukacyjna platforma streamingowa wzorowana na TikToku i Netfliksie. Przedsięwzięcie już na starcie zanotowało poważną wpadkę. Politycy wątpią, czy warty miliony złotych serwis w ogóle ujrzy światło dzienne.
Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek zlecił Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju przeprowadzenie konkursu przetargowego na stworzenie platformy streamingowej pod nazwą Multimedialna Edukacja Młodzieży (w skrócie MeduM). Minister uznał, że skoro młodzież chętnie korzysta z TikToka i Netfliksa, równie chętnie sięgnie po serwis, którzy połączy rozrywkę z edukacją.
Podobne
- MeduM, czyli TikTok od Czarnka. Stworzy go m.in. wspólnik kuzyna Kaczyńskiego
- TikTok od Czarnka? Nadciąga rządowa (!) platforma MeduM dla młodzieży
- Czarnek pozywa Tuska i "Super Express". Chodzi o HiT i złote rady na czas inflacji
- 27 największych głupot z podręcznika do HiT-u [CYTATY]
- Anna Derewienko porównuje dzieci z in vitro do psów z hodowli. Czy TVP przeprosi?
Budżet przeznaczony na zbudowanie platformy streamingowej MeduM i nagranie kilkuset filmów miał pochłonąć 29 mln zł. Konkurs na stworzenie serwisu wygrały trzy podmioty: Aktywne Beskidy, Top 500 Innovators i Fundacja Wspierania Historii Kinematografii Polskiej. Prezesem FWHKP jest Piotr Mikołajczak, wspólnik Jana Marii Tomaszewskiego (kuzyna Jarosława Kaczyńskiego).
MeduM zalicza opóźnienie
Jak informuje Interia, beneficjenci konkursu mieli do 1 października 2022 r. złożyć do NCBR 100 proc. scenariuszy multimedialnych materiałów edukacyjnych. Sama platforma miała wystartować najpóźniej do 1 grudnia 2022 r. Ostateczny termin realizacji wszystkich zadań wyznaczono na koniec 2023 r. Dziennikarze portalu ustalili, że jest to nierealna data.
Interia podaje, że umowy z poszczególnymi wnioskodawcami zostały podpisane dopiero w drugiej połowie grudnia 2022 r. NCBR zwróciło się do MEiN z wnioskiem o przedłużenie zakończenia zadania. Chcą tego też beneficjenci projektu. Stowarzyszenie Top 500 Innovators miało złożyć wniosek o wydłużenie terminu realizacji projektu do końca sierpnia 2024 r.
Treści na MeduM będą uniwersalne
Beneficjenci programu podobno otrzymali już pierwsze wypłaty. Środki miały trafić na konta bankowe miesiąc po podpisaniu umów. Pracujące nad MeduM podmioty zapewniły portal, że część scenariuszy i koncepcji materiałów wideo już powstało.
Stowarzyszenia przekonują, że mimo opóźnień ze strony NCBR ich filmy się nie zdezaktualizują. Treści mają być bowiem uniwersalnym wsparciem w nauczaniu. Data premiery materiałów jak i samej platformy jest nieznana. Interia zwróciła się do NCBR z serią pytań dotyczących powodów opóźnień, a także perspektyw na zrealizowanie projektu. Redakcja nie otrzymała odpowiedzi.
"MeduM nie wystartuje nigdy"
Niektórzy politycy wątpią, czy platforma w ogóle ujrzy światło dzienne. - NCBR nie jest w stanie wskazać, kiedy projekt MeduM wystartuje, więc najpewniej nie wystartuje nigdy - powiedział lider Młodej Polski Jan Strzeżek na konferencji prasowej pod Ministerstwem Edukacji i Nauki. Strzeżek zasugerował, że środki przeznaczone na MeduM mogłyby pokryć budowę sal komputerowych dla uczniów, boisk sportowych, remonty szkół czy zakup e-podręczników.
Popularne
- Fani "Wiedźmina" to wyczuli. Plotki o Jaskrze okazały się prawdą
- Patologiczne uniwersum Magicala. Dramatyczne rozstanie i kłótnie dla zasięgów
- "Nie mam z kim wyjść na miasto". Studenci UW o samotności
- Nowy symbol bogactwa. Porzucisz swój case na smartfon?
- Czarnek pokazał ludzką twarz? Pierwszy raz powiedział to osobach LGBT+
- Fani chcą kupić wejściówkę na urodziny Maty. Zapłacą każdą cenę
- Za patostreaming gnicie w więzieniu. Ziobro kontra Daniel Magical
- Wydaje 2 mln dol. rocznie na wieczną młodość. Teraz robi wlewy z krwi syna
- Oskar Szafarowicz moment: pieje na cześć PiS i pluje na UE