25 największych głupot podręczniku do HiT-u

27 największych głupot z podręcznika do HiT-u [CYTATY]

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Twitter, Wyd. Biały Kruk
Oliwier NytkoOliwier Nytko,09.08.2022 17:26

Historia i Teraźniejszość, czyli HiT, to nowy przedmiot, który wchodzi od września do szkół ponadpodstawowych. Do tej pory MEN zaakceptował tylko jeden podręcznik. "Rasistowski", "nacjonalistyczny", "ideologiczny" - mówią o nim nauczyciele i eksperci. Wybraliśmy dla was najgłupsze fragmenty.

To zapowiada się tak źle, że nawet nauczyciele nie chcą korzystać z jedynego podręcznika. Chodzi o książkę autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego (Wydawnictwo Biały Kruk). Ten jedyny zaakceptowany przez resort edukacji podręcznik wzbudza tyle kontrowersji, że mamy o tym już całą serię tekstów:

Bzdury i głupoty z podręcznika do HiT-u

Ale że rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, to i zawartość podręcznika do HiT-u zaczyna pojawiać się w social media. Zebrałem dla was sporo absurdów, które... aż trudno komentować.

Spore podziękowania na starcie należą się użytkownikowi "CzlowiekWulgaryzmZPodkarpacia" z Twittera, który zaczął masowo wrzucać na platformę zakrawające na głupotę wycinki z podręcznika do HiT-a.

Gdy mowa o Karolu Marksie, autorzy wrzucili obok karykaturę. Oczywiście nie uświadczymy podobnych zabawnych grafik jej przy np. osobie Jarosława Kaczyńskiego, skądże!

trwa ładowanie posta...

Oto oficjalny podręcznik zaaprobowany przez naszą oświatę:

trwa ładowanie posta...

"Pojęcie ‘pożyteczny idiota’ trzeba koniecznie zapamiętać, bowiem takich osobników nie brakuje i dziś" - przekazuje podręcznik do HiT-u. Skąd znalazło się to określenie pod wspomnieniem o Bolszewikach i ich terrorze?

trwa ładowanie posta...

Z podręcznika dowiadujemy się, że Unia Europejska dąży do "stworzenia jakiegoś ponadpaństwowego molocha" i  "ingeruje w suwerenność członków organizacji".

trwa ładowanie posta...

Mark Zuckerberg, zadeklarowany ateista, stawiany jest obok obecnej cenzury w Chinach. A i Facebook jest gorszy od Stalina. Znalazło się też miejsce dla koncernu Springer, właściciela Onetu.

trwa ładowanie posta...

Autor podręcznika chyba nie lubi za bardzo Facebooka, bo znowu Meta [właściciel Facebooka, Whatsappa czy Instagrama] jest krytykowana:

trwa ładowanie posta...

I co z tego, że korzysta się z trzech języków w Belgii?

trwa ładowanie posta...

"Jedność ‘chrześcijańskiej Europy’ wspierał też papież Pius XII, nie przypuszczał jednak na pewno, że znajdą się za niespełna pół roku tacy, którzy postanowią zintegrować Europę na bazie ideologii lewicowych z odrzuceniem Boga" - twierdzi autor.

trwa ładowanie posta...

"Liberalizm to anarchizm pro choice to morderstwo" - podsumował użytkownik CzlowiekWulgaryzmZPodkarpacia.

trwa ładowanie posta...

"Instytucje demokratyczne istniały w Rzeczypospolitej już w XV w., czym niektóre kraje Zachodu chcące uczyć Polskę dziś demokracji nie mogą się pochwalić" - twierdzi twórca podręcznika do HiT-u.

trwa ładowanie posta...

"Znacznie bardziej destrukcyjny jest swego rodzaju bunt barbarzyńców, którzy negują wszelki sens życia i jakichkolwiek zasad postępowania [...] To naprawdę nie jest problem wymyślony przez pokolenie ‘dziadersów’ [...] Ktoś, kto z dumą niesie torbę z napisem No Rules, jest wrogiem cywilizacji [...]" - grzmi autor.

trwa ładowanie posta...

Niemcy są winni temu, że polskiemu nacjonalizmowi są przypisywane negatywne cechy!

trwa ładowanie posta...

Patriotyzm vs. nacjonalizm według Jana Pawła II:

trwa ładowanie posta...

O nowoczesności w kontekście zmian obyczajowych i społecznych: "Z czasem codzienną praktyką stały się rozmowy i współżycie bez zobowiązań", "Lansowany obecnie ‘inkluzywny’ model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi".

trwa ładowanie posta...

"Kto będzie kochał wyprodukowane w [laboratorium] dzieci?" - pyta się, najpewniej zdezorientowany, autor.

trwa ładowanie posta...

Dziękuję za wkład CzlowiekWulgaryzmZPodkarpacia w krytykę tego podręcznika.

Podręcznik HiT, dalsze "kwiatki"

Padło też określenie metody, którą stosował m.in. Amazon. To brzmi tak fatalnie, że można byłoby sobie wyobrazić "sklepy z firmami", jak pisze autor Tweeta.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

"Oglądając telewizję, członkowie rodziny spędzali coraz więcej czasu w sposób biedny, poddając się promowanym modom. Młodzieżowy bunt nie spotkał się z większą reakcją ze strony starszego pokolenia [...]" - przekazuje podręcznik do HiT-u.

trwa ładowanie posta...

Nie, Fenicjanie nie wynaleźli pieniądza. Po co wrzucono ich wizerunek do książki o "Historii i Współczesności"? Kto wie.

trwa ładowanie posta...

"... a miejscem, gdzie można było potańczyć bez zahamowań i poznać kogoś na jedną noc, stał się dyskoteki" - podręcznik do HiT-u, 2022 rok.

trwa ładowanie posta...

"Wedle nazistowskiej propagandy, masy nie dają wiary małym kłamstwom, natomiast kłamstwa wielkie chętnie przyjmą", "Władza stała się dla komunistycznej nomenklatury celem samym w sobie".

Cytując Szymona Jadczaka, dziennikarza Wirtualnej Polski, "Naprawdę dziwnie czyta się ten podręcznik do Historii i Teraźniejszości w dzisiejszej Polsce 🙈".

trwa ładowanie posta...

"Warto na przykład zastanowić się nad sensem hasła jednej z czołowych polityków polskich, które demonstrowano w całym kraju na wielkich bilbordach w 2010 r.: ‘Nie róbmy polityki. Budujmy mosty’. Był to slogan bardzo popularny, czy jednak chodziło w nim o dobro wspólne?" - pyta autor, podstawiając za przykład slogan Donalda Tuska. Czy naprawdę podręcznik szkolny powinien agitować w stronę konkretnej opcji politycznej?

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

"Neutralność światopoglądowa jest jednak fikcją, jest postulatem aksjologicznej próżni, czyli sytuacji, w której neguje się wartości, a nawet zasadę prawdy. Wspominamy w innym miejscu, że ateizm jest traktowany także jak religia, że ma swoje dogmaty, a fakt niewiary w Boga jest de facto również światopoglądem. Wedle zasady ‘poza dobrem i złem’ żyją tylko przestępcy" - twierdzi autor podręcznik do HiTu.

trwa ładowanie posta...

"W Krakowie powstał w maju 1977 r. SKS. KOR natomiast przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR o szerszym programie działania i o światopoglądzie nieco bardziej lewicowym. Wśród działaczy opozycyjnych zaczynał umacniać się ‘realistyczny’ nurt, że z ‘Ruskimi’ trzeba się dogadać [...] Ten nurt tworzyli m.in. Jacek Kuroń czy Adam Michnik" - przekazuje "pluralistyczny" podręcznik dla młodzieży.

trwa ładowanie posta...

"... upadek moralny, w tym dominacja seksu w życiu człowieka i całego społeczeństwa, jest za wsze zapowiedzią upadku cywilizacji" - stwierdza autor podręcznika do HiT-a.

trwa ładowanie posta...

"Dziś, w XXI w., uznaje się samo słowo Murzyn za obelżywe [...] W konsekwencji używanie wielu innych słów takich jak "czarny", biały", a nawet "matka" czy "ojciec" staje się ryzykowne. Tymczasem istnieją słowa naprawdę obraźliwe lub uwłaczające godności, nieraz bardzo ordynarne, które są tolerowane przez wszystkie tzw. postępowe kręgi, instytucje czy organizacje" - przekazuje podręcznik dla młodzieży.

trwa ładowanie posta...

"Szczególnym produktem ubocznym młodzieżowej rewolucji lat sześćdziesiątych w USA stał się mord na aktorce Sharon Tate [...] przez lewicową komunę Charlesa Mansona w 1969 r." - twierdzi podręcznik do HiT-u.

trwa ładowanie posta...

Rasism, ksenofobia, nacjonalizm w podręczniku do HiT-u

Wcześniej nauczyciele wskazywali Vibezowi na inne wątki:

- Fragment zatytułowany: "problemy rasowe USA przyczyną konfliktów". Pojawiają się tam sformułowania takie, jak "ruch murzyński", zamiast "ruch na rzecz praw obywatelskich". Autor dokłada jeszcze swoje przemyślenia o tym, że słowo "Murzyn" zostało w nieuprawniony sposób obarczone jakąś złą estymą i uznaje się je teraz za obelżywe. Ubolewa, że nie można go już swobodnie używać - mówi Vibezowi Renata Czaja-Zajder, nauczycielka języka polskiego i etyki, członkini inicjatywy "Protest z Wykrzyknikiem". Dodaje: - Autor podręcznika sugeruje, że istnieje jakaś cenzura zbytnio posuniętej poprawności politycznej, która zabrania posługiwania się "normalnymi pojęciami". Są i inne manipulacje. Np. stwierdzenie, że pomimo propagandy pokojowych metod ze strony przywódców ruchu i Martina Luthera Kinga Birmingham w stanie Alabama doszło do rozlewu krwi. Pytałam moich uczniów na etyce, jak rozumieją kontekst tego zdania. Wszyscy powiedzieli, że najpewniej chodzi o to, że czarnoskórzy w wyniku buntu kogoś zaatakowali. A tak naprawdę chodziło o zamachy bombowe, za które odpowiadał Ku Klux Klan.

Chociaż ten tekst już dochodzi do końca, nie oznacza to, iż to koniec głupot HiT-u. Możecie liczyć na więcej takich przykładów w najbliższym miesiącu, gdy podręcznik trafi do większej liczby domów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 78
  • emoji smutek - liczba głosów: 7
  • emoji złość - liczba głosów: 18
  • emoji kupka - liczba głosów: 21
Probert,zgłoś
Zapoznałem się z fragmentami z podręcznika HIT, które zostały przytoczone i w gruncie rzeczy zgadzam się z nimi. Rozumiem że autor i "eksperci" z artykułu mają inny światopogląd więc postanowili hejtować podręcznik. Rządy skrajnie lewicowych partii doprowadzą do upadku cywilizację europejską. W/w partie finansowane są zapewne spoza Europy przez Rosję, Chiny i Kraje Arabskie, po prostu chcą się pozbyć konkurencji - stąd taki hejt w kierunku osób o konserwatywnych poglądach. Cóż, nic nie jest wieczne, Cesarstwo rzymskie też kiedyś upadło, a wydawało się że są tacy mądrzy i silni..
Odpowiedz
10Zgadzam się9Nie zgadzam się
Nie wiem jakim stopniem odklejenia się trzeba wykazać aby usiłować robić sobie lewacką zbitę z naukowo opracowanych treści. Najwyraźniej autor tego pożal się losie paszkwilu zakończył edukację na gimnazjum a i to bardo podrzędnym.
Odpowiedz
11Zgadzam się10Nie zgadzam się
Ikonowicz,zgłoś
Ej ale co jest złgo w tej definicji patriotyzmu? Kochaj swoj kraj i szanuj innych, zamiast sie wywyzszac. O co autora boli? W tym podreczniku jest milion innych bzdur ale autor nie zrobil riserczu tylko chcial "pojajcowac" i wyszlo zamist fajnie to boomersko, jak ci od studia yayo, tylko w drugą stronę.
Odpowiedz
8Zgadzam się3Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 8