Niebinarny Transformers

Niebinarny Transformer w kreskówce dla dzieci. To Transformercze?

Źródło zdjęć: © Emperor Kumqat, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,16.11.2022 17:00

W nowym serialu animowanym "Transformers: Iskra Ziemi" zobaczymy pierwszą niebinarną postać. Transformer, a właściwie transformiszcze, Nightshade używa niebinarnych zaimków. Czy polska wersja językowa zachowa jego tożsamość?

Kreskówki i filmy dla dzieci i młodzieży stają się coraz bardziej inkluzywne. W filmie animowanym "Buzz Astral" mogliśmy obejrzeć pocałunek osób tej samej płci, a w kreskówce Baymax" na Disney+ pojawił się transpłciowy mężczyzna, który kupował podpaski.

Teraz w końcu przyszedł czas na reprezentację osób niebinarnych. W nowej serii animowanych przygód Transformersów pojawiła się niebinarna postać. Czy jej tożsamość pojawi się w polskiej wersji kreskówki?

Niebinarny Transformers w "Transformers: Iskra Ziemi"

Seria "Transformers: EarthSpark", która w polskiej wersji językowej nosi tytuł "Transformers: Iskra Ziemi" to serial animowany, który przedstawia nową generację Transformersów urodzonych na Ziemi. Znani są jako Terranie i narodzili się przypadkiem dzięki rodzeństwu Robby i Mo Malto. W kreskówce Terranie odkrywają swoje korzenie i uczą się, jak być Transformerami.

Właśnie wśród nich pojawił się pierwszy niebinarny Transformer Nightshade. Jak możemy zobaczyć we fragmencie bajki udostępnionym na YouTube, Nigthshade używa zaimków neutralnych płciowo, czyli "they/them" ("ono, jego"), bo jak mówi: "on czy ona po prostu nie pasują do tego, kim jestem". Nightshade jest więc pierwszą niebinarną postacią w uniwersum Transformers.

NON-BINARY TRANSFORMER!!

Gdzie oglądać niebinarnego Transformera?

Nie, Nigthshade nie jest pierwszym Transformerem LGBTQ+. Tę społeczność reprezentują również transpłciowi Transformersi Anode i Logue.

Serial "Transformers: EarthSpark" został wyprodukowany przez stację Paramount, a w Polsce zadebiutuje na kanale Nickelodeon 28 listopada pod nazwą "Transformers: Iskra Ziemi". Wtedy też przekonamy się, czy tym razem polskie tłumaczenie zachowało zaimki niebinarnego Transformercza. Jak wiemy, w przeszłości parę razy zdarzyło się już różnym platformą nie zachować tożsamości danej postaci. Było tak m.in. w przypadku filmu "Naprzód", gdzie bohaterka zamiast o swojej "dziewczynie" w polskiej wersji mówi o "partnerze".

Nickelodeon Poland - Transformers: EarthSpark - New Show Promo (November 2022)

Oczywiście, jak możecie się domyślić, zdania co do niebinarnego Transformera są podzielone. Jedni cieszą się, że ta część społeczności LGBTQ+ w końcu doczekała się reprezentacji w kreskówce, inni twierdzą, że takie wątki nie powinny być poruszane w programach dla dzieci. Tylko czy naprawdę w animacji opowiadającej o robotach, które rozmnażają się bezpłciowo i przekształcają w różne kształty, naprawdę jest to aż tak wielki problem?

trwa ładowanie posta...

Źródło: kotaku.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 52
  • emoji kupka - liczba głosów: 181