transpłciowy mężczyzna okres

Transpłciowy mężczyzna pomaga kupić podpaski w najnowszej bajce "Baymax" na Disney+. Cenzura w Polsce!

Źródło zdjęć: © Baymax!, Disney, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,01.07.2022 11:30

Nowa bajka Disney’a "Baymax" nie tylko otwarcie mówi o miesiączkach, ale stawia też na inkluzywność. W kupowaniu podpasek doradza transpłciowy mężczyzna, a fani Disney+ są podzieleni. Pytanie tylko, czemu ten wątek został ocenzurowany w polskiej wersji językowej?

Disney od pewnego czasu próbuje odbić się od swojego homofobicznego dna. Przypominam, że parę miesięcy temu Pixar i Disney zostali oskarżeni o wycinanie wątków LGBTQ+ ze swoich programów.

Dostaliśmy już pocałunek osób tej samej płci w filmie "Buzz Astral", a teraz czas na reprezentację osób transpłciowych. W najnowszej bajce "Baymax!" na Disney+ transpłciowy mężczyzna pomaga w kupowaniu tamponów.

Miesiączka w bajce "Baymax"

"Baymax!" to spinoff "Big Hero 6" i śledzi losy pielęgniarza-robota Baymaxa podczas jego codziennego życia w San Francisco. Serial miał premierę 29 czerwca i już zyskał sporą sympatię fanów, a wszystko dzięki inkluzywnym wątkom.

W trzecim odcinku serii pojawia się wątek, który wcześniej był już trochę zarysowany w innej bajce "To nie wypanda". Temat miesiączki zagościł też w "Baymax!", tylko tym razem został poszerzony o osoby z macicami.

Baymax! | Official Trailer | Disney+

Transpłciowy mężczyzna i podpaski w bajce "Baymax"

W jednej ze scen Baymax pomaga młodej dziewczynie Sofii, która właśnie dostała pierwszej miesiączki. Robot idzie więc do sklepu, by kupić sobie produkty menstruacyjne i dopytuje osób w sklepie, na którą rzecz powinien się zdecydować.

Do rozmawiających kobiet i Baymaxa w pewnym momencie podchodzi też transpłciowy mężczyzna w koszulce odpowiadającej barwom jego społeczności. On też postanawia doradzić dziewczynie i mówi, że "zawsze decyduje się na te ze skrzydełkami". W dokonaniu wyboru pomaga też inny ojciec, który akurat kupuje podpaski dla swojej córki.

trwa ładowanie posta...

Tak powinno się mówić o okresach

Cóż, trzeba przyznać, że ta jedna scena pokazuje więcej niż jakikolwiek film czy serial. W końcu ktoś w tematyce związanej z okresem zatroszczył się o osoby LGTQ+ i zrobił to w naprawdę pięknym, naturalnym i inkluzywnym stylu.

Warto też zauważyć, że w "Baymaxie" mężczyźni nie tylko nie wstydzą się kupowania produktów menstruacyjnych, ale i nie uważają, że to "znęcanie się" nad nimi. Szokujące, prawda?

trwa ładowanie posta...

Jak możecie się domyślić, zdania odnośnie obecności transpłciowego mężczyzny w bajce "Baymax!" są dość podzielone. Jedni są zachwyceni taką inkluzywnością, inni wieszczą "koniec Disney’a". Cóż, nam pozostaje tylko cieszyć się z tego, że Disney w końcu naprawdę stawia na widoczność osób LGBTQ+, a nie tylko o tym mówi! Wszystko byłoby super, gdyby nie jeden drobny szczegół...

Wątek ocenzurowany w polskiej wersji "Baymax!"

Okazuje się, że w polska wersja bajki "Baymax!" została ocenzurowana. Jak podaje "Radio Zet" transpłciowy mężczyzna w polskiej wersji językowej zamiast mówić o tym, że "woli podpaski ze skrzydełkami", stwierdza, że : "te się w ogóle nie przesuwają".

Co prawda zostaje w swojej koszulce z transpłciowymi barwami, ale ten szczegół niewtajemniczeni mogą przeoczyć, a wydźwięk tego "poprawionego" stwierdzenia jest zupełnie inny.

Polscy widzowie w ogóle nie dowiadują się o tym, że ten transpłciowy mężczyzna menstruuje i inkluzywność, którą tak zachwalaliśmy nagle znika. Trudno wyjaśnić taką decyzję Disney'a i mamy nadzieję, że wkrótce naprawi ten błąd i jakoś odniesie isę do tego tłumaczenia.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Twitter, Radio Zet

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 10
wielkie mecyje, i okres, i transpłciowi faceci występują w przyrodzie, więc dlaczego nie mieliby w bajkach
Odpowiedz
4Zgadzam się9Nie zgadzam się
Jakie to wszystko jest chore. Trzeba to po prostu pokazać, bo inaczej będzie się napiętnowanym. Dobrze, że to zaraz się skończy. Wszystko
Odpowiedz
6Zgadzam się4Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
Mężczyzna nie może mieć okresu, bo nie ma macicy.
Odpowiedz
20Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (2)
Zobacz komentarze: 5