transpłciowość

ICD-11, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, mówi jasno – transpłciowość to nie choroba psychiczna

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Młoda Lewica, Nina Kuta
Anna RusakAnna Rusak,03.01.2022 12:24

ICD-11 obowiązuje od 1 stycznia i zawiera w sobie zaktualizowane informacje na temat osób LGBTQ+.

ICD-11 to Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, która obowiązuje w Polsce od 1996 roku. Pomaga lekarzom wystawiać skierowania czy zwolnienia lekarskie, bo przypisuje problemy zdrowotne konkretnym kategoriom.

Od pierwszego stycznia obowiązuje nas nowa klasyfikacja ICD-11, która w niektórych znaczących aspektach różni się od poprzedniej. Na listę chorób, a konkretniej problemów zdrowotnych, trafiło np. wypalenie zawodowe. Co istotne, zmiany w ICD-11 mają też pomóc społeczności LGBTQ+.

Transpłciowość to nie zaburzenie psychiczne

Bardzo znacząca zmiana zachodzi w kategorii zaburzeń psychicznych. W najnowszej klasyfikacji nie znajdziemy już w niej transpłciowości. Teraz przynależy ona do kategorii zdrowia seksualnego.

trwa ładowanie posta...

Dodatkowo pojawiło się też pojęcie niezgodności płciowej, czyli dysforii płciowej. Usunięto też transseksualizm, który wprowadzał pewne zamieszanie, bo wiązał tożsamość płciową z orientacją seksualną. Więcej na temat tych zagadnień znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym transpłciowości.

Czy to wystarczy?

Nie wszyscy jednak tak optymistycznie podchodzą do tej zmiany. Nina Kuta, która pisze do portalu tranzyjca.pl, podzieliła się swoimi wątpliwościami dotyczącymi wprowadzonych w ICD-11 zmian.

Kuta zwróciła uwagę na to, że choć zmiana jest ważna, to wciąż nie rozwiązuje problemu. Uważa, że seksuolodzy wciąż będą postępować tak jak chcą, a autonomia cielesna osób transpłciowych dalej będzie ograniczona.


Standaryzacja kryteriów diagnostycznych w Polsce i tak nie istniała, zarówno za ICD-10 jak i ICD-11 seksuolodzy będą postępować z pacjentami według swojego widzimisię, a sama zmiana w kierunku modelu centrującego autonomię osobistą będzie wymagała znacznie większych wysiłków.

- Nina Kuta
trwa ładowanie posta...

Oczywiście nie ma co liczyć na wprowadzenie w Polsce np. takiego rozwiązania jak w Szwajcarii, ale też warto cieszyć z tego, że nawet w tak negatywnie nastawionym do osób LGBTQ+ państwie obowiązują międzynarodowe klasyfikacje, które są dla lekarzy wiążące.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 12
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 18
  • emoji kupka - liczba głosów: 12