lGBT+
Jennifer Lopez wystąpiła ze swoim dzieckiem. Emme jest osobą niebinarną?
transpłciowość

ICD-11, Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, mówi jasno – transpłciowość to nie choroba psychiczna

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Młoda Lewica, Nina Kuta
Anna RusakAnna Rusak,03.01.2022 11:24

ICD-11 obowiązuje od 1 stycznia i zawiera w sobie zaktualizowane informacje na temat osób LGBTQ+.

bFPduYTD

ICD-11 to Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób, która obowiązuje w Polsce od 1996 roku. Pomaga lekarzom wystawiać skierowania czy zwolnienia lekarskie, bo przypisuje problemy zdrowotne konkretnym kategoriom.

Od pierwszego stycznia obowiązuje nas nowa klasyfikacja ICD-11, która w niektórych znaczących aspektach różni się od poprzedniej. Na listę chorób, a konkretniej problemów zdrowotnych, trafiło np. wypalenie zawodowe. Co istotne, zmiany w ICD-11 mają też pomóc społeczności LGBTQ+.

Transpłciowość to nie zaburzenie psychiczne

Bardzo znacząca zmiana zachodzi w kategorii zaburzeń psychicznych. W najnowszej klasyfikacji nie znajdziemy już w niej transpłciowości. Teraz przynależy ona do kategorii zdrowia seksualnego.

Dodatkowo pojawiło się też pojęcie niezgodności płciowej, czyli dysforii płciowej. Usunięto też transseksualizm, który wprowadzał pewne zamieszanie, bo wiązał tożsamość płciową z orientacją seksualną. Więcej na temat tych zagadnień znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym transpłciowości.

bFPduYTF

Czy to wystarczy?

Nie wszyscy jednak tak optymistycznie podchodzą do tej zmiany. Nina Kuta, która pisze do portalu tranzyjca.pl, podzieliła się swoimi wątpliwościami dotyczącymi wprowadzonych w ICD-11 zmian.

Kuta zwróciła uwagę na to, że choć zmiana jest ważna, to wciąż nie rozwiązuje problemu. Uważa, że seksuolodzy wciąż będą postępować tak jak chcą, a autonomia cielesna osób transpłciowych dalej będzie ograniczona.


Standaryzacja kryteriów diagnostycznych w Polsce i tak nie istniała, zarówno za ICD-10 jak i ICD-11 seksuolodzy będą postępować z pacjentami według swojego widzimisię, a sama zmiana w kierunku modelu centrującego autonomię osobistą będzie wymagała znacznie większych wysiłków.

- Nina Kuta

Oczywiście nie ma co liczyć na wprowadzenie w Polsce np. takiego rozwiązania jak w Szwajcarii, ale też warto cieszyć z tego, że nawet w tak negatywnie nastawionym do osób LGBTQ+ państwie obowiązują międzynarodowe klasyfikacje, które są dla lekarzy wiążące.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok. Czy to koniec uchwał anty-LGBT?