Detranzycja

Issa Ismal nie identyfikuje się już jako transpłciowy mężczyzna. Czym jest proces detranzycji?

Źródło zdjęć: © YouTube.com, SWNS
Anna RusakAnna Rusak,30.01.2022 10:00

Issa Ismal przestało brać hormony. Dlaczego? Po prostu poczuło, że nie identyfikuje się już ze swoją ostatnią tożsamością płciową. Nie czuje się już transpłciowym mężczyzną, dlatego przystąpiło do procesu detranzycji.

Przy narodzinach Issa Ismali lekarze przypisali jejgo płeć kobiecą. W podstawówce określało się jako "chłopczyca". Będąc osobą nastoletnią, przeszło przez fazę "hiper-kobiecości",niedawno identyfikowało się jako transpłciowy mężczyzna.

Teraz czas na nowy rozdział w jejgo historii. Ismali używa neutratywów - co już pewnie zauważyliście w tekście - i aktualnie przechodzi przez detranzycję. Poczuło, że nie identyfikuje się już jako transpłciowy mężczyzna.

Zobacz też: Lekcje z ZUS. Co Polacy wiedzą o ubezpieczeniach społecznych?

Tożsamość płciowa to płynność

Ismali myśli o swojej tożsamości płciowej jako o płynnym procesie. Trochę jak Demi Lovato uważa, że to coś, co może się w naszym życiu po prostu zmieniać. W końcu według piosenkarko wszyscy jesteśmy w genderpodróży.

trwa ładowanie posta...

Ismail identyfikuje się teraz jako osoba queer, a na detranzycję zdecydowało się po przejściu przez depresję. W pewnym momencie zdało sobie sprawę, że po prostu może przestać brać testosteron. Wtedy jejgo życie się odmieniło.

Doznałom tego objawienia: nie muszę brać hormonów do końca życia. To był dla mnie szok. Kolejnym uczuciem, jakie miałom, była ulga.

- Dailymail

Detranzycja - co to jest?

Detranzycja to po prostu proces polegający na odwróceniu procesów korekty płcinie zdarza się zbyt często. Według badań decyduje się na nią jedynie 13% osób, które były w trakcie korekty płci lub ją zakończyły.

Niestety znaczna część z nich - 82,5% - decydowała się na taki krok ze względu na presję rodziny lub problemy związane z pracą. Czasem powodem są też powikłania hormonalne czy dyskryminacja. Tylko niewielka część z nich poddaje się detranzycji ze względu na wątpliwości dotyczące swojej tożsamości płciowej.

Oczywiście nikt nie twierdzi, że taki proces jest niedopuszczalny. Osoby LGBTQ+ nie chcą też, by ktokolwiek podważał w takich wypadkach istnienie transpłciowości. Trzeba po prostu pamiętać, że na taką decyzję ma wpływ wiele czynników, a nasza tożsamość płciowa jest płynna i po prostu z czasem może się zmienić.

trwa ładowanie posta...

Słuchaj siebie i kwestionuj

Najważniejsze jest słuchanie siebie i postępowanie zgodnie z własnymi uczuciami, przekonaniami. Do tego zachęca też Ismali, które aktualnie jest w procesie badania swojej nowo odkrytej tożsamości.

Największą radą, jakiej mogę udzielić na temat przejścia lub detranzycji, jest słuchanie siebie, podążanie za intuicją i podążanie za sercem. […] Chcę pomóc osobom trans poczuć się pewnie w swojej tożsamości, a także pomóc im czuć się komfortowo i dobrze również z jej kwestionowaniem.

- Dailymail

What's it like to...de-transition? | Real Fix

Źródło: dailymail.co.uk, SWNS

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 15
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 11
  • emoji smutek - liczba głosów: 8
  • emoji złość - liczba głosów: 12
  • emoji kupka - liczba głosów: 59
Kronix,zgłoś
Słabe to jest jak piszecie o tej kobiecie "to". To żenujące z Waszej strony. To nie "to" tylko kobieta poszukująca swojej tożsamości płciowej.
Odpowiedz
9Zgadzam się19Nie zgadzam się