Homokomando tęczowy wieniec

Homokomando składa tęczowy wieniec dla Powstańców Warszawskich. Osoby LGBTQ+ walczyły za naszą wolność

Źródło zdjęć: © Homokomando, Instagram, Mikołaj Janeczek Foto
Anna RusakAnna Rusak,01.08.2022 13:00

Homokomando uczciło pamięć osób LGBTQ+, które walczył w Powstaniu Warszawskim. W 78. Rocznicę Powstania Warszawskiego przedstawiciele grupy złożyli tęczowy wieniec. Miejmy nadzieję, że nie skończy jak poprzedni.

1 sierpnia 2022 roku obchodzimy 78. Rocznicę Powstania Warszawskiego. Nie wszyscy wiedzą, że w walce brały udział również osoby LGBTQ+. O nich również trzeba pamiętać i dobrze wie o tym grupa Homokomando.

31 lipca wieczorem przedstawiciele organizacji złożyli w imieniu społeczności LGBTQ+ tęczowy wieniec dla Powstańców Warszawskich: "Dziękujemy Powstańcom za walkę o wolność i prawa człowieka".

Tęczowy wieniec dla Powstańców Warszawskich od Homokomando

Rok temu los tęczowego wieńca nie był najbardziej pomyślny. Już w dniu jego złożenia, został zniszczony przez nacjonalistów i skończył w sedesie toalety. Homokomando nie zamierza się jednak poddawać i w tym roku również uczcili pamięć Powstańców Warszawskich tęczowym wieńcem.


Dziś, w imieniu społeczności LGBTQIA, tęczowy wieniec dla Powstańców Warszawskich złożyły Monika Dąbrowska i Cyry Wilczyńska. Dziękujemy Powstańcom za walkę o wolność i prawa człowieka.

- Homokomando


Cyry jest kobietą transpłciową. Polskie władze niedawno ruszyły z kampanią nienawiści wobec osób transpłciowych. Nie damy się wymazać, ani pozamykać w szafach. Jesteśmy, i musicie nas zaakceptować.

- Homokomando
trwa ładowanie posta...

Osoby LGBTQ+ też walczyły w Powstaniu Warszawskim

Może nie wszyscy są tego świadomi, ale osoby LGBTQ+ również brały udział w Powstaniu Warszawskim. W tej grupie był nawet, dobrze wam znany ze szkoły autor "Pamiętnika z powstania warszawskiego" - Miron Białoszewski. Tak o tej karcie historii pisze magazyn Replika.

Tymczasem "Pamiętnik z powstania warszawskiego", jeden z najważniejszych zapisów powstańczych przeżyć z perspektywy cywila, jest dziełem Mirona Białoszewskiego, geja. Szefem grupy operatorów filmujących Powstanie Warszawskie i jedną z jego ofiar cywilnych był biseksualny reżyser Juliusz Mieczysław Krawicz. Wśród "robinsonów" ukrywających się w zniszczonej stolicy znajdował się zaś między innymi transpłciowy mężczyzna Bronisław Dragan vel Jerzy Zdanowicz.

- Magazyn Replika

Tak, tym wszystkim walczącym o naszą wolność osobom LGBTQ+ należy się i cześć, i pamięć. Dobrze, że Homokomando dba o szacunek do tej grupy walczącej w Powstaniu Warszawskim i mamy naprawdę szczerą nadzieje, że tym razem tęczowy wieniec nie skończy w taki sam sposób jak rok temu.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Merry,zgłoś
A Wy jako stronniczy portal powinniście się wstydzić. Nawet na prawackich stronach nie czytałam tyle obłudy i kłamstw co tu
Odpowiedz
0Zgadzam się4Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
a ideologia LGBT jak zwykle niszczy pamięć o bohaterach...
Odpowiedz
4Zgadzam się3Nie zgadzam się