Jak wspierać osoby LGBT+? Pride Month, czyli Miesiąc Dumy, zaczynamy samym dobrem
Czym jest Miesiąc Dumy i jaką ma historię? Pride Month to najlepszy czas na to, by stać się sojusznikiem/sojuszniczką/sojuszniczem osób LGBT+. Można to robić na wiele sposób, nawet nie wychodząc z domu, więc łapcie nasze wskazówki, które wszystkim się przydadzą.
Kiedy, jak nie teraz? Czerwiec jest Miesiącem Dumy (Pride Month), czyli tym momentem w roku, w którym jak nigdy wcześniej chcemy okazać osobom LGBT+ wsparcie. W związku z tym chcielibyśmy się z Wami podzielić kilkoma wskazówkami, które pomogą Wam świętować ten czas.
Podobne
- Dlaczego LGBTIQA+? Słownik na Miesiąc Dumy, który wypada znać
- Dlaczego Demi Lovato jest piosenkarko? Czyli jak mówić o osobach niebinarnych
- Miesiąc Dumy: trwa. Fundacja Kai Godek: to propagowanie wypaczeń
- IsAmU skrytykował Miesiąc Dumy. Na czym polega rage-farming?
- Adidas z kolekcją na Miesiąc Dumy. Męski model w damskim stroju kąpielowym
Osobą sojuszniczą można zostać na naprawdę wiele sposób i można to zrobić nawet nie wychodząc z domu. Przygotowaliśmy dla was właśnie kilka takich prostych wskazówek idealnych na Miesiąc Dumy!
Miesiąc Dumy - jaką ma historię i czym jest?
Zanim jednak zaczniemy dwa słowa wyjaśnienia - dlaczego akurat czerwiec? Na całym świecie to właśnie ten miesiąc jest najważniejszy dla społeczności LGBT+, co wiąże się z wydarzeniami z końcówki czerwca 1969 roku.
Wtedy to w nowojorskim klubie Stonewall Inn, czyli popularnym gejowskim barze, miał miejsce nalot policji. Jego konsekwencją był wybuch zamieszek, które doprowadziły do powstania ruchu, walczącego o równe prawa tej społeczności. To wiąże się też z historią o tęczowej fladze, która stała się symbolem osób LGBT+. Dobra, a teraz najważniejsze - jak wspierać?
Miesiąc Dumy - wspieraj fundacje
Myślę, że to jedna z najważniejszych rzeczy, którą można zrobić w tym miesiącu - wesprzeć fundacje, które realnie pomagają tym społecznościom. Dlaczego? Bo to one tak prawdziwie polepszają życie tych ludzi.
Żeby Wam tylko delikatnie zarysować na ostatnich przykładach, o co mi chodzi, to chciałabym przypomnieć np. o stronie KPH: nawyciagnieciereki.pl, która ma pomagać młodym osobom LGBT+. Albo o hostelu, który dzięki Miłość Nie Wyklucza i Lambda Warszawa też nie wróciłby na mapę Warszawy.
Przygotowałam dla Was krótką listę organizacji, które moim zdaniem warto wesprzeć (choć powinno być ich dużo więcej):
- Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
- Fundacja Trans-Fuzja
- Stowarzyszenie Grupa Stonewall
- Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii (KPH)
- Stowarzyszenie Lambda
- Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado
- Fundacja Tęczowe Rodziny
Jestem LGBT - jestem człowiekiem
Poza tym pamiętajcie o tym, że nie musicie np. wpłacać samego hajsu, możecie też po prostu kupić np. koszulkę, co będzie się też wiązało z drugą, najważniejszą rzeczą, którą można zrobić w tym miesiącu.
Pokażcie, że jesteście z nimi
Możecie to zrobić na milion sposobów. Tak, jak napisałam wyżej, możecie kupić koszulkę, skarpetki, piny i wizualnie pokazać, że się z nimi solidaryzujecie, ale też oczywiście nie musicie na to wydawać złotówki. Wystarczy, że pójdziecie na paradę, marsz, udostępnicie np. na swoich socialach prostą grafikę, na której będzie napisane, że jesteście sojusznikiem, sojuszniczkom, sojuszniczem tej społeczności.
Taką prostą grafikę znajdziecie np. tutaj, jeśli przesuniecie w lewo pierwsze zdjęcie:
Dlaczego to tak ważne? Bo daje im znać, że nie muszą się Was obawiać, że mogą Wam zaufać, że mogą być przy Was sobą. Tworzycie w ten sposób tak potrzebną im bezpieczną przestrzeń i dajecie akceptację.
To naprawdę nie wymaga wysiłku, a może się okazać, że bardzo dużo zmieni. Kto wie, może wśród znajomych macie jakąś osobę LGBT+, a nawet o tym nie wiecie? Może nie wie, jakie macie poglądy i boi się Wam o sobie powiedzieć? Dajcie jej przestrzeń do bycia sobą, pokazując, że z nią jesteście.
Edukujcie siebie i bliskich, reagujcie i nie bądźcie bierni_e_x
Tak, wciąż musimy się jeszcze dużo nauczyć. Musimy się nauczyć, jak mówić i jak rozmawiać. Dlatego tak ważne jest uczestniczenie w webinariach, słuchanie historii tych osób, oddawanie im głosu.
Wciąż musimy się np. uczyć jak pisać i mówić o osobach niebinarnych czy transpłciowych. Dowiadywać się, czemu deadnaming to przemoc. Jest jeszcze wiele aspektów tego świata, których nie odkryliśmy lub których jeszcze nie rozumiemy i Miesiąc Dumy jest najlepszym czasem na taką edukację.
Poza tym oglądajcie filmy i seriale, śledźcie ich inspirujące profile, ale przede wszystkim – reagujcie. Pokazujcie, że nie ma wokół Was miejsca na homofobię i brak tolerancji. Wskazujcie artykuły, uświadamiajcie i nie milczcie, gdy wokół Was komuś dzieje się krzywda. W końcu wsparcie polega też na trosce, prawda?
W każdym razie ja chciałabym Wam życzyć cudownego i pełnego zrozumienia miesiąca dumy. Bądźmy sobie wszyscy tacy, jacy jesteśmy, jakimi się czujemy i pozwalajmy innym na to samo.
Karolina - Way of Blonde - Brzuszczyńska o dumie z miłości do kobiety
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos