Ikea pracownik zwolniony za homofobię przywrócony do pracy

Ikea ma przywrócić pracownika zwolnionego za homofobiczne wpisy

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,22.12.2022 15:30

Decyzją Sądu Rejonowego dla Krakowa Nowej Huty Ikea ma przywrócić do pracy pracownika zwolnionego w 2019 roku. Mężczyzna stracił pracę przez homofobiczne wpisy w systemie pracowniczym, w których cytował Biblię. Jego pełnomocnik to prawnik ultrakatolickiej organizacji Ordo Iuris.

Na początku grudnia pisaliśmy, że Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym uniewinnił kierowniczkę Ikea, która w 2019 roku zwolniła pracownika firmy za homofobiczne wpisy w wewnętrznej sieci przeznaczonej do komunikacji. Kobieta była oskarżona o dyskryminację wyznaniową. Ten wyrok jest prawomocny, ale to nie koniec tej historii.

Pełnomocnik pracownika adw. Maciej Kryczka z Ordo Iuris poinformował "PAP", że Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty zadecydował o przywróceniu zwolnionego pracownika do pracy. Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Mężczyzna zwolniony z Ikei za homofobiczne wpisy. O co chodzi?

Wszystko zaczęło się w maju 2019, gdy w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii pracownik Ikei zamieścił w wewnętrznej sieci firmy homofobiczny wpis krytykujący osoby LGBTQ+. Znalazły się w nim m.in. cytaty z Biblii. Za to zachowanie został zwolniony przez kierowniczkę sklepu.

Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, a kierowniczce krakowskiej Ikei Katarzynie N. zarzucono dyskryminację wyznaniową. Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty uniewinnił kierowniczkę w lutym, ale prokuratura wniosła apelację w sprawie. 6 grudnia Sąd Okręgowy w Krakowie podtrzymał wyroktarget="_blank"> uniewinniający. Jest on prawomocny. To jednak nie koniec tej historii.

trwa ładowanie posta...

Sąd: IKEA ma przywrócić pracownika zwolnionego za homofobiczne wpisy

Pełnomocnik zwolnionego pracownika adw. Maciej Kryczka z Ordo Iuris przekazał "PAP", że Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty zadecydował o przywróceniu pracownika Ikei do pracy. Uwzględnił powództwo z 17 czerwca 2019 roku, w którym domagano się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia pracownika Ikei do pracy.

- Powództwem z dnia 17 czerwca 2019 roku domagaliśmy się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia mojego klienta do pracy. […] Wypowiedzenie stosunku pracy z uwagi na cytowanie przez pracownika Biblii oraz wyrażenia opinii o środowiskach LGBT zostało uznane za bezprawne, dlatego został on przywrócony do pracy" – powiedział "PAP" adw. Kryczka.

Postępowanie toczyło się przed sądem od listopada 2020 roku. Wyrok nie jest prawomocny.

trwa ładowanie posta...

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Jaay,zgłoś
I bardzo dobrze. Stop prześladowaniu katolików.
Odpowiedz
4Zgadzam się3Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)