Polska liderem w homofobii według raportu ILGA-Europe. Unia się za nas wstydzi
Pojawił się nowy raport ILGA-Europe, który jest jednym z najważniejszych badań dotyczących poziomu równouprawnienia osób LGBTQ+. Polska po raz czwarty z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy liderem w homofobii.
Od 2009 r. ogólnoeuropejski ranking ILGA-Europe mierzy poziom równouprawnienia osób LGBTQ+. Dzięki niemu wiemy, w jaki sposób dane kraje traktują osoby z tej społeczności pod względem prawnym.
Podobne
- Wyrok za zniszczenie homofobusa. Internet zapłonął
- Pierwszy w Polsce komiks dla osób LGBTQ+. "Love Story Called Life"
- Kobiety w Polsce nie są gwałcone? Nowa Nadzieja broni białych hetero mężczyzn [OPINIA]
- Papież Franciszek użył p* word? "Niezły" sojusznik społeczności LGBT
- Czarnek pokazał ludzką twarz? Pierwszy raz powiedział to osobach LGBT+
Tegoroczne zestawienie nie nastraja pozytywnie. Polska po raz czwarty zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Tak, wciąż jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem w UE. W raporcie ILGA-Europe można jednak znaleźć drobne pozytywy.
Polska najbardziej homofobicznym krajem w UE według ILGA-Europe
Poziom równouprawnienia w raporcie ILGA-Europe jest mierzony w siedmiu kategoriach. Na wynik rankingu wpływ ma m.in. mowa nienawiści, wolności obywatelskie przysługujące osobom LGBTQ+, integralność cielesna czy prawa związane z możliwością zakładania rodziny.
Co istotne, nikt tu nie skupia się na subiektywnym spojrzeniu ludzi, ich przekonaniach czy opiniach. ILGA-Europe jest jednym z najważniejszych rankingów badających życie osób LGBTQ+, bo skupia się na prawach.
W zeszłym roku uzyskaliśmy w zestawieniu 13 punktów. W tym roku jest ich "aż" 15. W trzech na siedem kategorii nie otrzymaliśmy żadnego punktu. Oznacza to, że Polska po raz czwarty jest najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Gorsza jest od nas Rosja, Białoruś czy Turcja. W sumie zajęliśmy 42. pozycję na 49 państw w Europie i nie, nie ma się z czego cieszyć.
Czemu Polska jest po raz czwarty najbardziej homofobicznym krajem?
Z czym Polska ma problem, jeśli chodzi o prawa osób z tęczowej społeczności? W zasadzie wystarczy przypomnieć sobie o strefach wolnych od LGBTQ+ czy projekcie Ordo Iuris zakazującym korekty płci u nastolatków.
W rankingu jako jedno z ostatnich państw znajdujemy się też w kategorii Wolności Obywatelskie, za który zdobyliśmy tylko jeden punkt. Jak podkreśla w podsumowaniu Kampania Przeciw Homofobii, brakuje nam ustawodawstwa dotyczącego mowy nienawiści czy zapisów umożliwiających zakładanie tęczowych rodzin.
- Niestety, wyniki rankingu nie dziwią. Przez ostatnie 12 miesięcy polski parlament i rząd nie wprowadził żadnych zmian prawnych na rzecz osób LGBT+. Polskie prawodawstwo nadal jest dyskryminujące dla osób LGBT+: osoby żyjące w związkach jednopłciowych w świetle prawa są osobami obcymi, Polska nie zapewnia dzieciom z tęczowych rodzin podstawowego bezpieczeństwa - komentuje Annamaria Linczowska z KPH.
Raport ILGA-Europe 2023 r. i jego jasne strony
Poza tragicznym wynikiem Polski są też dobre wieści. Pierwsze miejsce w rankingu ILGA-Europe w 2023 r. po raz kolejny zajęła Malta, a na podium towarzyszy jej Belgia oraz Dania. Duży skok zanotowała również Mołdawia, która poprawiła wynik aż o 14 miejsc.
Spory skok w rankingu, dzięki wprowadzeniu rozwiązań i ustaw polepszających równouprawnienie osób LGBTQ+ zaliczyły też Hiszpania, Islandia czy Chorwacja, która zezwoliła na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe.
Jak widać na przykładach innych krajów Unii Europejskiej - można stworzyć państwo, w którym osobom LGBTQ+ będzie się dobrze i bezpiecznie żyło. Szkoda, że Polska zamiast się nimi inspirować, odwraca wzrok i inspiracji szuka w Rosji.
Źródło: Kampania Przeciw Homofobii
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Mini Majk podjął ważną decyzję. Influencer zmieni wygląd?
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?
- Taśmy Buddy wstrząsną internetem? "Zmieni trochę optykę"
- Dawid Podsiadło robi karierę za granicą? "Pierwsze kroki na scenie"
- Sceny grozy na streamie. Magiczny trik wymknął się spod kontroli?