Polska najbardziej homofobiczna w UE. Raport ILGA-Europe

Polska liderem w homofobii według raportu ILGA-Europe. Unia się za nas wstydzi

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,11.05.2023 12:30

Pojawił się nowy raport ILGA-Europe, który jest jednym z najważniejszych badań dotyczących poziomu równouprawnienia osób LGBTQ+. Polska po raz czwarty z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy liderem w homofobii.

Od 2009 r. ogólnoeuropejski ranking ILGA-Europe mierzy poziom równouprawnienia osób LGBTQ+. Dzięki niemu wiemy, w jaki sposób dane kraje traktują osoby z tej społeczności pod względem prawnym.

Tegoroczne zestawienie nie nastraja pozytywnie. Polska po raz czwarty zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Tak, wciąż jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem w UE. W raporcie ILGA-Europe można jednak znaleźć drobne pozytywy.

Polska najbardziej homofobicznym krajem w UE według ILGA-Europe

Poziom równouprawnienia w raporcie ILGA-Europe jest mierzony w siedmiu kategoriach. Na wynik rankingu wpływ ma m.in. mowa nienawiści, wolności obywatelskie przysługujące osobom LGBTQ+, integralność cielesna czy prawa związane z możliwością zakładania rodziny.

Co istotne, nikt tu nie skupia się na subiektywnym spojrzeniu ludzi, ich przekonaniach czy opiniach. ILGA-Europe jest jednym z najważniejszych rankingów badających życie osób LGBTQ+, bo skupia się na prawach.

W zeszłym roku uzyskaliśmy w zestawieniu 13 punktów. W tym roku jest ich "aż" 15. W trzech na siedem kategorii nie otrzymaliśmy żadnego punktu. Oznacza to, że Polska po raz czwarty jest najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Gorsza jest od nas Rosja, Białoruś czy Turcja. W sumie zajęliśmy 42. pozycję na 49 państw w Europie i nie, nie ma się z czego cieszyć.

trwa ładowanie posta...

Czemu Polska jest po raz czwarty najbardziej homofobicznym krajem?

Z czym Polska ma problem, jeśli chodzi o prawa osób z tęczowej społeczności? W zasadzie wystarczy przypomnieć sobie o strefach wolnych od LGBTQ+ czy projekcie Ordo Iuris zakazującym korekty płci u nastolatków.

W rankingu jako jedno z ostatnich państw znajdujemy się też w kategorii Wolności Obywatelskie, za który zdobyliśmy tylko jeden punkt. Jak podkreśla w podsumowaniu Kampania Przeciw Homofobii, brakuje nam ustawodawstwa dotyczącego mowy nienawiści czy zapisów umożliwiających zakładanie tęczowych rodzin.

- Niestety, wyniki rankingu nie dziwią. Przez ostatnie 12 miesięcy polski parlament i rząd nie wprowadził żadnych zmian prawnych na rzecz osób LGBT+. Polskie prawodawstwo nadal jest dyskryminujące dla osób LGBT+: osoby żyjące w związkach jednopłciowych w świetle prawa są osobami obcymi, Polska nie zapewnia dzieciom z tęczowych rodzin podstawowego bezpieczeństwa - komentuje Annamaria Linczowska z KPH.

trwa ładowanie posta...

Raport ILGA-Europe 2023 r. i jego jasne strony

Poza tragicznym wynikiem Polski są też dobre wieści. Pierwsze miejsce w rankingu ILGA-Europe w 2023 r. po raz kolejny zajęła Malta, a na podium towarzyszy jej Belgia oraz Dania. Duży skok zanotowała również Mołdawia, która poprawiła wynik aż o 14 miejsc.

Spory skok w rankingu, dzięki wprowadzeniu rozwiązań i ustaw polepszających równouprawnienie osób LGBTQ+ zaliczyły też Hiszpania, Islandia czy Chorwacja, która zezwoliła na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe.

Jak widać na przykładach innych krajów Unii Europejskiej - można stworzyć państwo, w którym osobom LGBTQ+ będzie się dobrze i bezpiecznie żyło. Szkoda, że Polska zamiast się nimi inspirować, odwraca wzrok i inspiracji szuka w Rosji.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Kampania Przeciw Homofobii

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 21
  • emoji ogień - liczba głosów: 15
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 14
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 12
  • emoji kupka - liczba głosów: 1511
Nick Znick,zgłoś
Co tam pederaści w swoich domach i łóżkach wyprawiają to ich sprawa, ale niech swoich spraw nie wywlekają na światło dzienne bo żadna to chwała.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
zmęczony,zgłoś
Homofobia powstała w Polsce dzięki działaniom rządu i kościoła , który wypełnia politykę rzadu. Kościelni od wieków byli tolerowani, gdy wypełniali instrukcje rządowe- podobnie jak inne instytucje rządowe. Pogląd Polaków nie wynika z ich świadomości ale z tego że kościół karmi się nienawiścią i ta nienawiść szczepi wśród wiernych żeby mieli poczucie "solidarności", ""wspólnego wroga", " oblężonej twierdzy". Niestety LGBT jest kolejną z wielu ofiar, która kościół palił przez całą swoją historie i planuje spalić na stosie. Ponieważ wszystko co nowe i co daje ludziom szczęście jest sprzeczne z dogmatami kościoła -grzech pierworodny i umieranie na polu podczas ciężkiej pracy chwaląc imię Pana i spowiadać się z grzechów u księdza który oceni czy życie wjedziesz godne.
Odpowiedz
6Zgadzam się4Nie zgadzam się
Natura.,zgłoś
Polska liderem normalności
Odpowiedz
12Zgadzam się12Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 15