popkultura
"Rick i Morty". Zwiastun 6. sezonu trafił do sieci. Zapowiada się grubo!
Rosyjski YouTube? Oto RuTube. Pewnie tego nie znaliście

Rosyjski YouTube? Oto RuTube. Pewnie tego nie znaliście

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Własne
Oliwier NytkoOliwier Nytko,03.04.2022 10:00

Spodziewaliście się, że Rosja stworzy swój własny odpowiednik platformy YouTube? Ba, to działa już od dłuższego czasu - i jest nawet nierzadko bardziej zaawansowany niż sam YT. Oto RuTube, czyli myśl sowiec… rosyjskiej myśli technicznej.

bFZYnqfD

Obecnie trwa wojna za naszą wschodnią granicą. Tysiące osób straciło dach nad głową, jak i musiało uciekać ze swojego kraju. Ponad dwa miliony uchodźców i uchodźczyń trafiło do Polski na ten moment.

Coraz to więcej firm zaczyna wychodzić z Rosji. Czy to w obawie przed złym PRem, czy w formie potępienia rządów Władimira Putina. Kto wie - ale tutaj zaczyna być ciekawie. Znaczy, jakkolwiek ciekawie byłoby tworzenie podróbek tylko po to, aby zaspokoić głów "zachodnich mediów".

I dzisiaj przedstawię wam coś, co jest prehistorią, ale może zebrać całkiem sporo użytkowników w najbliższym czasie.

bFZYnqfF

Stan YouTube w Rosji

W momencie pisania tego tekstu, YouTube w Rosji nie jest jeszcze zakazany. Tj. platforma odcięła rosyjskich twórców od zarabiania, ale jako-tako można oglądać content. Chociaż tylko w czwartek, jak przekazuje m.in. Verge, Roskomnadzor (rosyjski urząd regulacji komunikacji) zarzucił YouTube "promowanie rozpowszechniania fałszywych treści" na temat tego, co nazywa "specjalną operacją wojskową" na Ukrainie, i oskarża platformę o "dyskredytowanie" rosyjskiej armii.

Czyli… znając Rosję, albo może mieć kompletną wyrąbkę na YouTube, albo i zakaże go w najbliższych godzinach.

Odpowiednik YouTube to… RuTube

Dacie wiarę, że klon YouTube powstał w Rosji już wieki temu? Oto najnowsza wersja RuTube. Jak podaje Wikipedia, jest to:

bFZYnqfH

RUTUBE to rosyjska platforma wideo. Zawiera bibliotekę licencjonowanych filmów i seriali, kreskówek, programów, transmisji na żywo. Znajdują się tam również blogi, podcasty, strumienie gier oraz treści edukacyjne.

Oglądalność RuTube w szczytowym okresie w 2011 r. wynosiła 14,5 mln widzów, a w 2021 r. spadła do 3 mln miesięcznie. Na ten moment, platforma jest częścią Gazpromu (dokładniej, Gazprom Media).

Tak, kopia YouTube pojawiła się już na początkach tworzenia oryginalnego YouTube! I to nie jest żart. Rosyjski YouTube jest bardzo stary - a nadal działa. Pomimo nikłego zainteresowania, oferuje ogrom ficzerów. Poza standardowymi filmikami, możemy także:

 • Transmisje na żywo;
 • Podcasty;
 • Kanały newsowe;
 • Kanały subskrypcyjne;
 • Programy z telewizji;
 • Seriale.
bFZYnqfN

I wiele, wiele więcej. Poniekąd można uważać, że RuTube oferuje więcej niż standardowy YouTube.

Czy Rosjanie zaczną masowo korzystać z RuTube?

RuTube, czyli rosyjska podróbka YouTube
RuTube, czyli rosyjska podróbka YouTube (Własne)

Z podróbki YouTube? Pewnie nie. 14,5 mln użytkowników w 2011 roku to niezły wynik, ale dla Polski. Wtedy Rosja miała około 143 mln obywateli. Przed rozpoczęciem wojny przez Rosję, oglądalność RuTube była znikoma. Dla porównania, w 2020 r. Wyborcza opublikowała dane, z których wynika, iż 24 mln Polaków oglądało wtedy YouTube - czyli ponda 60% naszego społeczeństwa.

bFZYnqfO

Ale w obecnych czasach, gdzie YouTube może stać się zakazaną platformą z dnia na dzień… RuTube ma jakąś szansę. Wiadomo, nie jest to prawie żadna szansa - ale gdy z rynku znika największy konkurent, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał zdobyć internautów.

Nie wróżę prawie żadnej przyszłości RuTube - ale znając realia, należąca do Gazpromu platforma może zgarnąć trochę społeczności YouTube. Szczególnie że teraz YouTube jest w odwrocie w Rosji.

Co o tym myślisz?
 • serduszko
 • ogień
 • uśmiech
 • smutek
 • złość
 • kupka
Better Call Saul: Sezon 6. Zaskakujące zakończenie serialu [RECENZJA]