Apb Jędraszewski wie, czemu młodzi odchodzą z kościoła

Smartfony ZŁE, Kościół OFIARĄ. Abp Jędraszewski wie, czemu młodzi odchodzą od wiary

Źródło zdjęć: © YouTube, Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,03.01.2022 16:08

Metropolita krakowski znalazł winnych spadku pobożności wśród młodych Polaków. Abp Marek Jędraszewski uważa, że młodzież odchodzi od wiary przez lęki, smartfony i brak pojedynków. No i jak traktować hierarchów kościelnych na poważnie?

Episkopat powoli otrząsa się z szoku, który wywołały wyniki badań CBOS z listopada ubiegłego roku. W Polsce w latach 1992-2021 zaobserwowano gwałtowny spadek liczby praktykujących wiarę osób w wieku 18-24 lat - z 69% do 23%. Dane powinny skłonić hierarchów kościelnych do szybkich zmian w instytucji, którą zarządzają, o ile chcą, aby młodzi pozostali w Kościele.

Temat odchodzenia młodzieży od Kościoła podjął Prymas Polski w rozmowie z PAP. Abp Wojciech Polak ocenił, że spadek praktyk religijnych wśród młodych może mieć związek z nadużyciami seksualnymi księży i zaniedbaniami instytucji Kościoła w tym temacie. Jest to o wiele bardziej trzeźwa diagnoza, niż stanowisko innego członka Episkopatu, abp Marka Jędraszewskiego.

Abp Jędraszewski wie, czemu młodzi nie chodzą do Kościoła

Abp Marek Jędraszewski udzielił noworocznego wywiadu w Radiu Kraków. Metropolita krakowski odniósł się do wyżej wspomnianych wyników badań CBOS. Stwierdził, że: - Niekoniecznie Kościół jest winny obecnej sytuacji. (...) Kościół stał się ofiarą tego, co się dzieje od prawie dwóch lat - powiedział abp Jędraszewski, mając na myśli pandemię i spadek pobożności wśród młodzieży.

trwa ładowanie posta...

Jakie inne powody spadku religijności wśród młodzieży wymienia abp Jędraszewski? - Lęki, jakieś zamykanie się w sobie, brak umiejętności kontaktów między sobą, brak możliwości normalnego wzrastania, czego niezbędnym warunkiem są szkoły, a one przez dłuższy czas funkcjonowały przez zdalne nauczanie - powiedział krakowski duchowny.

trwa ładowanie posta...

72-letni członek Episkopatu w swej nieomylności przypomniał, że największym zagrożeniem dla młodzieży są SMARTFONYINTERNET.

Współczesne środki komunikowania społecznego. Dzieci chętniej będą patrzyły na to, co znajdą w smartfonie czy w internecie, niż na to, co mogliby usłyszeć od swoich rodziców i dziadków. To jest pokolenie "pochylonych głów", dzieciaków, które na przerwie między zajęciami w szkole nie będą ze sobą wiele rozmawiać, biegać czy nawet toczyć różnego rodzaju pojedynków. Będą siedzieć obok siebie wpatrzeni na to, co zobaczą w małym okienku.

- Abp Marek Jędraszewski

(Halo, a co z Netfliksem? Dlaczego arcybiskup zapomniał przypomnieć o tej szatańskiej platformie streamingowej promującej zdegenerowane, zachodnie wartości?)

Duchowny nie zapomniał powiedzieć, że: - Kościół przedstawia się jako instytucję opresyjną, która nie pozwala być sobą, nie pozwala być wolnym, tylko ciągle czegoś zakazuje, na coś nie pozwala, a to nie do końca jest prawdziwe.

Cóż, społeczność LGBTQ+ chyba by się z tym nie zgodziła...

trwa ładowanie posta...

Dlaczego młodzi naprawdę odchodzą od Kościoła?

Jeśli większość członków Episkopatu ma równie stereotypowe i zabetonowane spojrzenie na świat, co abp Jędraszewski (znany z porównywania LGBT do epidemii cholery), to w nadchodzących latach kościół zamieni się w miejsce wypoczynku dla emerytów i rencistów.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, co nam, młodym, naprawdę przeszkadza w kościele, są to:

 • hipokryzja hierarchów kościelnych
 • toksyczni katolicy
 • działalność patokatoinfluencerów
 • formułki ponad człowiekiem
 • działalność ministra edukacji narodowej

Na rozwinięcie tych punktów zapraszam Was do pełnego artykułu na ten temat.

Źródło: Radio Kraków

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 5
 • emoji ogień - liczba głosów: 2
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0
Malcolm,zgłoś
Pan Jędraszewski robi więcej złego niż dobrego swoimi wystąpieniami...
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
wiiiik,zgłoś
Przez pana panie jedracze ski
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
uggla,zgłoś
POWIEDZCIE MI JEDNO: JAK CZŁOWIEK MOŻE NIE MIEĆ KRYZYSU WIARY ITP. JEŚLI Z JEDNEJ STRONY SŁYSZY: "JEZUS /BÓG KOCHA WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKÓW", PO CZYM NA AMBONĘ WYCHODZI CAŁY W ZŁOCIE JĘDRASZEWSKI I ZACZYNA SWOJE CHORE TYRADY, ŻE POWYŻSZE ZDANIE NIE DOTYCZY TEGO SIEGO I OWEGO, PIĘTNUJE I NAKAZUJE "NIENAWIDZIĆ BLIŹNIEGO SWEGO JAK MU JĘDRASZEWSKI NAKAZAŁ".
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się