Liceum gender swap

"Gender Swap Day" w liceum w Szczecinie - czemu burzą nas chłopcy w spódnicach?

Źródło zdjęć: © Partia Razem, Tiktok, Twitter, joxepinas
Anna RusakAnna Rusak,15.06.2022 14:30

W XI Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie odbyło się "Gender Swap Day". Tego dnia niektórzy chłopcy pojawili się w szkole w spódnicach. Nie spodobało się to lokalnym mediom.

Jakiś czas temu w XI Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie odbyło się "Gender Swap Day". Zorganizowana przez członków Samorządu Uczniowskiego akcja spotkała się nie tylko z dużym zainteresowaniem uczniów, ale i lokalnych mediów.

Szczecińskie radio i portale internetowe pisały o "propagowaniu przez szkołę ideologii lewicowej". Sprawa trafiła do kuratorium oświaty, a niektórzy twierdzą, że nauczycielka współorganizująca akcję zwolniła się z pracy.

Czym jest Gender Swap Day i dlaczego ubrania nie mają płci

Może na wstępie wyjaśnijmy sobie, czym w ogóle jest "Gender Swap Day". W dużym skrócie taki dzień polega na tym, że uczniowie mogą przyjść w ubraniach, które nie są kulturowo przypisane do ich płci.

trwa ładowanie posta...

Oznacza to np. że chłopcy zakładają spódniczki, a dziewczyny… bardziej męskie stroje (cokolwiek by to miało oznaczać). Takie założenia należy jednak traktować z dość sporym dystansem - przypominam, że ubrania nie mają płci.

Jeśli ktoś jeszcze wątpi w tę kwestie, odsyłam chociażby do tekstu odnoszącego się do "niemęskich" strojów Harry’ego Stylesa lub do tekstu o proteście w szkołach sprzed dwóch lat, w którym nauczyciele na znak solidarności z uczniami zakładali spódnice i sukienki.

trwa ładowanie posta...

Gender Swap Day i liceum w Szczecinie

Według Radia Szczecin "Gender Swap" było propagowaniem przez szkołę lewicowej ideologii. Powoływało się też na niezadowoloną z całej akcji opinię jednej z matek uczniów. Sprawę, jak podaje lokalna "Gazeta Wyborcza", ma wyjaśniać kuratorium oświaty, ale sam dyrektor powiedział portalowi, że sama szkoła nie dostała żadnej skargi od rodziców.

Na Twitterze pojawił się też post osoby, która ma kontakt z jedną z osób uczących się w szkole. Jak wynika z treści jej tweeta i wrzuconych zdjęć, nauczycielka która współorganizowała całą zabawę, postanowiła się zwolnić.


Konsekwencją tego dnia było zwolnienie się wychowawczyni która organizowała całą zabawę dla klas drugich. Ma ona teraz na głowie kuratora, prasę i radnego miasta. W szkole w której uczyła od lat, właśnie pomagała uczniom uczyć się do olimpiady z historii a tu takie coś. Nagle nie wytrzymała psychicznie natłoku i nie wytrzymała presji więc odeszła ze szkoły.

trwa ładowanie posta...

Dodajmy jeszcze, że szczeciński oddział partii Razem zamierza wnieść skargę do KRRiT na lokalne media. Nie podoba im się, że radio wykorzystało uczniów do "wojny politycznej".

trwa ładowanie posta...

Czemu burzy nas chłopiec w spódniczce a dziewczynka w spodniach już nie?

Warto chyba tutaj zaznaczyć to, o czym pisałam już wyżej - ubrania naprawdę nie mają płci. To, że mężczyzna założy szpilki czy sukienkę, wcale nie sprawi, nie wiem, że "będzie mniej męski’ lub nagle zmieni swoją tożsamość płciową. Przypominam, że to tak nie działa.

Dodatkowo, nie burzy nas przecież, że dziewczyny tego dnia zakładają spodnie czy garnitury - w końcu od dawna te części naszej garderoby nie są już przypisane tylko płci męskiej. Może więc czas zmienić też nasze podejście i spojrzenie na spódnice czy sukienki? Czym one tak naprawdę różnią się od spodni? Jedynie zakorzenionymi w nas, kulturowymi i komercyjnymi schematami.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Gazeta Wyborcza, Twitter

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 9
  • emoji kupka - liczba głosów: 4