„Chłop w spódnicy?!” – akcja #ubranianiemająpłci jest świetna i chcemy, żeby trafiła do Polski
Przyszedł do szkoły w spódnicy i został wyrzucony z lekcji. Na znak protestu nauczyciele też postanowili nosić spódnicę, a akcja #ubranianiemająpłci powinna jak najszybciej pojawić się w Polsce.
Podwójne standardy dotyczą nie tylko kobiet, choć zdecydowanie rzadziej się o tym mówi. Widzieliście kiedyś na ulicy jakiegoś miasta w Polsce mężczyznę w spódnicy albo sukience? Szanse są raczej niewielkie, bo wciąż panuje przekonanie, że to część garderoby zarezerwowana tylko dla kobiet.
- Nauczycielka zwierza się, jak wygląda szkoła "na zdalnym". "To jest ATRAPA nauczania"
- DARMOWE ubrania Maty McDonald’s wystawione po 400-500 PLN na Allegro i OLX
- Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym chyba wciąż ktoś myśli, że molestowanie to wynik zbyt krótkiej spódniczki
- Jedz i pomagaj – akcja charytatywna Pyszne.pl, Pajacyk i PAH
- Świetna decyzja lubelskiej uczelni. Studia tylko dla zaszczepionych
15-letni Mikel Gómez z Hiszpanii odczuł to na własnej skórze, gdy postanowił przyjść do szkoły w spódnicy. Wiecie, co się z nim stało? Za swój strój został wyrzucony z klasy i wysłany do psychologa.
Czemu w ogóle Gómez zdecydował się na taki strój?
W swoim filmiku komentującym sprawę, chłopak mówi o tym, że jego gest miał wesprzeć kobiety, które walczą z patriarchatem. Gómez podejrzewał, że ludzie będą na niego źle patrzyli, ale nie spodziewał się, że taka walka z normami społecznymi dotyczącymi płci, skończy się wyrzuceniem go z lekcji matematyki.
Psycholog wypytywał Gómeza o to, czy jest osobą transpłciową i czy identyfikuje się jako kobieta. Chłopak wyjaśnił, że ubiór nie miał nic wspólnego z jego tożsamością płciową i orientacją. Psycholog poprosił go o to, by założył spodnie, a rodzice ukarali go za ten „performance”.
Tydzień później do jego protestu dołączyli inni nastolatkowie w Hiszpanii. W niektórych miastach trwały one cały rok. Są też szkoły, w których czwarty dzień każdego miesiąca jest „dniem spódnicy” dla wszystkich uczniów, bez względu na płeć.
Nauczyciele dołączyli do akcji
Trend stał się jeszcze bardziej popularny, gdy do akcji dołączyli nauczyciele. Manuela Ortega ze szkoły podstawowej w Valladolid do założenia spódnicy zainspirowała sytuacja na szkolnym korytarzu, którą sami pewnie pamiętacie z dzieciństwa.
Jeden uczeń wyśmiewał drugiego za to, że ten nosi bluzę z mangą. Jak podaje „El País”, komentarz miał też homofobiczny wydźwięk. Zawstydzone dziecko zdjęło bluzę, a Ortega postanowił zrobić coś z tą sytuacją. Udał się do Borja Velázquez’a, czyli kierownika zajęć.
Mężczyzna poparł jego pomysł – stwierdził, że przykład idzie z góry, a nauczyciele są wzorem do naśladowania dla uczniów, więc taki gest może im pomóc otworzyć się na debatę na temat tolerancji i różnorodności. I tak Ortega pojawił się na lekcji w spódnicy.
Zdjęciem w spódnicy podzielił się też nauczyciel matematyki Jose Piñas. Mężczyzna napisał, że sam cierpiał przez prześladowania ze względu na swoją orientację płciową, dlatego teraz chce w ten sposób solidaryzować się z Mikelem.
"Szkoła, która kształci, mając na względzie szacunek, różnorodność, koedukację i tolerancję. Ubieraj się jak chcesz!"
Czemu to takie ważne?
Wyobrażacie sobie, co by się stało, gdyby w Polskiej szkole któryś chłopiec pojawił się na lekcjach w spódnicy? Ja nawet nie chce sobie tego wyobrażać. W którym momencie i dlaczego stwierdziliśmy, że ubranie definiuje naszą płeć? Nawet nie tylko ubranie, ale i sam jego kolor - w końcu niebieski jest dla chłopców, a różowy dla dziewczynek, prawda?
Nie wiem, ale wiem, że o tyle, o ile nie dziwią nas już kobiety w spodniach (całe szczęście), to wciąż mamy jakiś problem z mężczyznami w spódnicach. Może to dlatego, że to typowo kobieca część garderoby, a przez to kojarzy się ze słabością? W końcu, kto by traktował faceta w spódnicy poważnie…
Mam nadzieję, że Wy. I mam nadzieję, że ta cudowna akcja, choć w minimalnym stopniu zmieni nasze podejście do ubioru. W końcu to one mają nam pasować, to my mamy się w nich dobrze czuć, a nie inni. Także pamiętajcie: #ubranianiemająpłci. A jak szukacie inspiracji, to wystarczy spojrzeć na członków zespołu "Maneskin" lub Harry'ego Stylesa.
Źródło:
- Szkoły będą kierować uczniów do karnego sprzątania placówek? Projekt ustawy może sporo namieszać
- Streamerka prawie spaliła dom (i siebie). Panikowała i prosiła widzów o pomoc
- Pracujesz dla Netflixa? Musisz porzucić swoje wartości i przygotować się na szkodliwe treści
- Bolt walczy z hulajnogami elektrycznymi zaśmiecającymi przestrzeń. Pomaga mu w tym sztuczna inteligencja
- Eurowizja 2022: Ruskie onuce szkalują Idę Nowakowską. "Wykonała nazistowski salut"
- Fame MMA 14: Laluna tłumaczy się z porażki: "Nie byłam w stanie zadać ciosu Wiki, bo miała taktykę uciekania"
- Gwiazda programu Netfliksa spotyka się z niebinarne piosenkarko i chce być "pomostem zrozumienia"
- Roksa powróciła jako Roksa.sx. A co z Odlotami?
- Netflix: kody, które przeniosą Cię do UKRYTYCH I NAJDZIWNIEJSZYCH kategorii
- Tromba ZNOWU pokazał penisa na filmie. Montażyści, co wy robicie?
- Mężczyzna z penisem przyszytym do ramienia w końcu może odetchnąć. Jego członek powrócił na miejsce
- Influencerzy promują opalanie ODBYTU. Głęboki stosunek ze słońcem ma sens?
- Policja ostrzega przed Huggy Wuggy. To POTWÓR, który straszy dzieci na TikToku