rak

Fakty i mity o raku szyjki macicy

Źródło zdjęć: © Pexels
Anna RusakAnna Rusak,04.02.2021 12:20

Rozwija się cicho i możecie nawet nie wiedzieć, że na niego chorujecie. W Światowy Dzień Walki z Rakiem rozprawiamy się z mitami dotyczącymi raka szyjki macicy i pokazujemy, dlaczego tak ważne są badania profilaktyczne.

Myślicie, że Was nie dotyczy? Prawda jest jednak taka, że na ten nowotwór umiera co roku 1,7 tysięcy kobiet. Co więcej to choroba, która rozwija się powoli i po cichu nie dając większych objawów, dlatego dobrze wiedzieć o niej jak najwięcej.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, dlatego tym razem rozprawimy się z wszelkimi mitami dotyczącymi raka szyjki macicy. Przy okazji przypominamy, że podczas Europejskiego Dnia Walki z Rakiem piersi pokazywaliśmy Wam, dlaczego warto się badać bez względu na wiek, a swoją niezwykłą historią podzieliła się z nami Pani Joanna.

Mit: Rak szyjki macicy nie jest częstym schorzeniem, dlatego nie muszę się martwić

Fakt: Ten nowotwór wywołuje wirus HPV, który łatwo przenosi się poprzez kontakty seksualne, w tym seks oralny, pochwowy i analny, dlatego jeśli kiedykolwiek współżyliśmy możemy być nim zarażeni. Infekcja HPV jest szeroko rozpowszechniona i dotyka około 80% mężczyzn i kobiet.

Mit: Nie uprawiam seksu, dlatego nie zachoruję na raka szyjki macicy

Fakt: Jeśli rozpoczęłyście współżycie, to przynajmniej raz na trzy lata powinnyście wykonać cytologię szyjki macicy. Dotyczy to także kobiet nieaktywnych seksualnych oraz tych, które miały tylko jednego partnera – one mogą zachorować na raka szyjki macicy.

Mit: Jeśli nie mam żadnych objawów, nie muszę się martwić

Fakt: Choroba rozwija się od 3 do 10 lat, a najgorsze jest to, że robi to prawie bezobjawowo. Oznacza to, że jeśli nie wykonujecie regularnych badań, , mimo że będziecie się czuły świetnie, możecie nawet nie wiedzieć, że zachorowałyście. Jeśli jednak między miesiączkami zaobserwujecie plamienia, a podczas stosunku odczuwacie ból, to koniecznie powinniście udać się na cytologię.

Mit: Raka szyjki macicy się dziedziczy

Fakt: Ten nowotwór wywoływany jest przez wirusy HPV, dlatego nie istnieją żadne badania, które pokazywałyby, że raka szyjki macicy można odziedziczyć. Jednak warto pamiętać, że samo zaszczepienie się przeciwko HPV tylko ogranicza ryzyko zachorowania. Nie można zaszczepić się przeciwko wszystkim typom wirusów, dlatego wciąż trzeba być ostrożnym i się badać.

Fakt: Ten nowotwór wywoływany jest przez wirusy HPV, dlatego nie istnieją żadne badania, które pokazywałyby, że raka szyjki macicy można odziedziczyć. Jednak warto pamiętać, że samo zaszczepienie się przeciwko HPV tylko ogranicza ryzyko zachorowania. Nie można zaszczepić się przeciwko wszystkim typom wirusów, dlatego wciąż trzeba być ostrożnym i się badać.

Mit: Nie można zapobiec rakowi szyjki macicy

Fakt: Jak w przypadku każdego nowotworu najważniejszy jest czas. Jeśli szybko wykryjemy zmiany możemy zapobiec poważniejszym konsekwencjom. 3 na 4 osoby aktywne seksualnie w pewnym momencie swojego życia zachorują na HPV - często o tym nie wiedząc. Gdy nowotwór jest wykryty we wczesnym stadium zaawansowania przeżycie 5-letnie wynosi ponad 90%.

Mit: Badanie cytologiczne jest bolesne

Fakt: Badanie nie jest skomplikowane, nie powinno być też bolesne, ale może wywoływać drobny dyskomfort. Materiał na cytologię pobierany jest specjalną szczoteczką z tarczy i szyjki macicy, a potem oceniania się je według systemu Bethesda.

Mamy nadzieję, że teraz będziecie się już regularnie badały i zadbacie o swoje zdrowie. W ramach przypomnienia, zachęcamy też do samobadania piersi i tą grafiką chcemy zwrócić Waszą uwagę na to, że codziennie możecie o siebie zadbać:

Angelika Sętorek vibez.pl
Angelika Sętorek vibez.pl (Angelika Sętorek , vibez.pl)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0