piersi

Dzień Walki z Rakiem Piersi. Dotykając ich, możesz uratować sobie życie

Źródło zdjęć: © pixabay.com
Anna RusakAnna Rusak,15.10.2020 12:41

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi jest obchodzony 15 października. Z tej okazji wraz z Fundacją Alivia przygotowaliśmy kompendium wiedzy, które pomoże Wam zrozumieć, dlaczego powinnyście badać się bez względu na wiek.

Na świecie raka piersi diagnozuje się co 2 minuty. W 2017 roku w Polsce taką diagnozę usłyszało ponad 18 tysięcy kobiet. To 50 kobiet każdego dnia.

Pewnie myślicie, że Wam to nie grozi. Badanie piersi? Przecież trzeba je wykonywać dopiero po czterdziestce. Nie chce Was zmartwić, ale niestety się mylicie.

Rak piersi nie dotyka młodych dziewczyn - to największy mit.

Założycielka Fundacji Alivia, Agata Polińska - która ogromnie pomogła nam w tworzeniu tego tekstu, dzieląc się z nami wiedzą - mówi, że gdy 12 lat temu zdiagnozowano u niej raka piersi, nie wiedziała o nim prawie nic.

Wiedziałam, że choroby nowotworowe istnieją. Miałam poczucie, że rak piersi to coś, o co należy się martwić po 50 roku życia. Okazało się, że trzeba być czujnym, nawet mając lat dwadzieścia parę, bo ja guza znalazłam w wieku 28.

Czy możemy coś z tym zrobić niezależnie od tego, czy mamy 20, czy 30 lat?

Jak wskazują badania, około 70% przypadków raka piersi wykrywają same kobiety lub ich partnerzy/partnerki. Dlatego jeśli skończyłyście 20 lat, to takie comiesięczne badanie powinno stać się Waszym nawykiem. Najlepiej zrobić je raz w miesiącu, między 6 a 9 dniem cyklu. Najlepiej by było, gdyby takie badania zawsze odbywały się tego samego dnia.

Jak je wykonać? Agata Polińska z Fundacji Alivia podpowiada:

Samobadanie można przeprowadzić przed lustrem lub pod prysznicem, bo na namydlonej skórze łatwiej jest wyczuć zmiany. Trzeba ocenić, czy piersi i brodawki nie zmieniły swojego kształtu. Po ściśnięciu brodawek trzeba sprawdzić, czy nie wycieka z nich wydzielina.

To wszystko zajmie Wam dosłownie parę minut. Kobieta podczas samobadania może wykryć zmiany nawet o połowę mniejsze, niż ginekolog czy USG. W końcu to Wy najlepiej znacie swoje piersi. Prawda jest taka, że same możecie uratować sobie życie.

samobadanie
samobadanie

Warto pamiętać, że nie każdy guzek okazuje się nowotworem. Aż 80% zmian to zmiany łagodne. Mimo to każdą, nawet najmniejszą zmianę, trzeba sprawdzić u lekarza. Jeśli ją u siebie wyczujecie, od razu udajcie się na badane obrazowe, USG lub mammografię.

Co ważne, w badaniu może pomóc Wam partner_ka. Bardzo często ich zainteresowanie pozytywnie wpływa na podejście kobiet do badania swoich piersi. Fundacja Alivia współpracuje z Fundacją Onkocafe - Razem Lepiej, która prowadzi kampanię Breast Fit Kobiecy biust. Męska Sprawa i zachęca mężczyzn do tego, by wspierali i pomagali swoim partnerkom w regularnych badaniach piersi.

trwa ładowanie posta...

Czas w tym wypadku jest na wagę złota. Jeśli chorobę udaje się wykryć szybko, to lekarze stosują minimalnie inwazyjne leczenie i bardzo często odnoszą sukces. Jeśli zmiana jest we wczesnym stadium, to często udaje się oszczędzić pierś. Gdy zgłaszamy się do lekarza później, to niestety konieczna jest operacja chirurgiczna.

Rak piersi to nie wyrok

Jak prezentują się liczby? Obecna sytuacja w Polsce jest bardzo niepokojąca, bo liczba zachorowań rośnie. Przekłada się to niestety także na wzrost umieralności. Co roku na raka piersi umiera 6 tysięcy kobiet.

Przeżycie pięciu lat wśród kobiet, które zmagają się z nowotworami złośliwymi, wynosi jednak 77,2%. Oznacza to, że z 4 chorujących kobiet więcej niż 3 z nich będzie żyło z chorobą ponad 5 lat.

The Dumplings x Rak’n’Roll – Dla nas KRS 0000 338 803 [Official Music Video]

Warto wziąć to pod uwagę i badać się regularnie, bo mimo iż prawie 50% zachorowań diagnozuje się miedzy 50 a 69 rokiem życia, to nowotwór dotyka coraz częściej młodsze kobiety.

To możecie być Wy, mogą to być Wasze siostry, przyjaciółki, mamy. Zadzwońcie do nich, zapytajcie, kiedy ostatni raz się badały. Troszczmy się o siebie i o bliskie nam kobiety. Nie tylko dzisiaj. Co miesiąc. I bądźmy dumne z naszych piersi i tych śladów po nich, które pokazują, jak silne jesteśmy, jak odważne.

Ogromnie dziękujemy Fundacji Alivia za wsparcie, wiedzę i pomoc w zebraniu tych wszystkich informacji. Więcej o profilaktyce raka piersi możecie też przeczytać na stronie Fundacji.

A jeśli chcecie sprawdzić, co wiecie o raku piersi po przeczytaniu tego tekstu, rozwiążcie nasz quiz.

Pamiętasz o regularnym samobadaniu piersi?
SONDA 2 głosy
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0