mężczyzna

Fakty i mity o raku jąder – czyli niezbędnik każdego dbającego o siebie faceta

Anna RusakAnna Rusak,04.02.2021 10:50

Słyszeliście o raku jąder, ale właściwie nie wiecie, czy ten problem Was dotyczy? A może w ogóle nie macie pojęcia, jak się badać? Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem zebraliśmy dla Was wszystkie najpotrzebniejsze informacje, które pomogą Wam zrozumieć tę chorobę.

Choć sam temat brzmi dość poważnie, to naprawdę nie ma się czego bać. Prawda jest taka, że im więcej wiemy, tym szybciej i efektywniej możemy reagować. Dlatego nie chcemy nikogo straszyć, raczej wolelibyśmy zwrócić Waszą uwagę na tę sprawę, bo profilaktyka może naprawdę dużo zdziałać.

Dzisiaj rozprawimy się z wszystkimi mitami dotyczącymi raka jąder. Bo choć o nowotworach piersi mówi się dużo (i dobrze!), to wciąż niewiele mamy inicjatyw i informacji, które w podobny sposób zachęcały panów do zadbania o swoje zdrowie. Czas to zmienić!

Mit: Dopóki nic mnie nie boli, nie muszę się badać

Fakt: Tak jak w przypadku każdego tego typu schorzenia kluczową rolę odgrywa czas, czyli moment wykrycia nowotworu. Dlatego tak ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne, dzięki którym wiem, czy wszystko jest w porządku. Brak bólu nie zwalnia nas z samobadania i wizyt kontrolnych – to właśnie one pomagają nam zapobiec większym problemom.

Mit: Rak jądra nie dotyka młodych ludzi

Fakt: Rak jąder jest jednym z najczęściej występujących odmian nowotworów u młodych mężczyzn (25% zachorowań jest właśnie w tej grupie wiekowej). Najczęściej dotyka mężczyzn w wieku od 20 do 34 lat, ale to nie są jakieś sztywne widełki. Tak naprawdę i młodsi, i starsi Panowie mogą zachorować.

Także jeśli macie 18 lat i myślicie, że problem Was nie dotyczy, to bardzo się mylicie. Choć rak jądra stanowi 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn, to młodzi ludzie powinni na nie szczególnie uważać.

Mit: Sam nie sprawdzę, czy mam raka jądra

Fakt: Samobadanie nie jest niczym strasznym i w prosty, szybki sposób może sprawić, że dowiemy się, czy z naszymi jądrami wszystko jest w porządku. Prawda jest taka, że w aż 90% przypadków sami możemy stwierdzić obecność guzka lub zmianę konsystencji jądra.

Trzeba zwracać uwagę na każdą najmniejszą zmianę – guz będzie wyraźnie twardszy od prawidłowego miąższu jądra. Uwagę powinno też zwrócić powiększenie jądra, miejscowa zmiana zabarwiania skóry, a także ból. Na grafice znajdziecie dokładnie informacje o tym, jak dobrze się badać:

Sętorek Angelika vibez.pl
Sętorek Angelika vibez.pl (Sętroek Angelika , vibez.pl)

Mit: Rak jąder jest dziedziczny

Fakt: Owszem, jeśli ktoś w Waszej rodzinie chorował na raka jądra, istnieje większe prawdopodobieństwo, że sami zachorujecie. To jednak nie sprawia, że osoby niemające takich biologicznych obciążeń, są wolne od ryzyka zachorowania.

Dziedziczy się tylko skłonność do nowotworu, a nie sam nowotwór. Równie dobrze może zachorować osoba, która w rodzinie nie miała wcześniej nikogo, kto zmagałby się z rakiem, a osoba, która ma takie genetyczne obciążenia, będzie w pełni zdrowa.

Mit: Rak jądra nie jest uleczalny

Fakt: Rak jądra jest jedną z najłatwiejszych do wyleczenia form raka, zwłaszcza gdy jest wcześnie wykrywany. We wczesnych stopniach zaawansowania można wyleczyć trwale wszystkich pacjentów (lub prawie wszystkich). Pięcioletnie przeżycie chorych w stopniu I wynosi 100%, w stopniu II – 70-90%, a w stopniu III – 70%.

Mit: Uszkodzenie jąder zwiększa ryzyko zachorowania

Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby, że uderzenie jąder, ich uraz jakkolwiek wpływały by na ryzyko zachorowania. Tak samo jest z telefonem w kieszeni – jego obecność też nie sprawi, że zachorujecie.

Mit: Po zachorowaniu na raka jąder, życie seksualne jest niesatysfakcjonujące

Może nie jest to banalnie proste, ale po usunięciu jąder, chociażby dzięki odpowiednim lekom, możliwe jest zachowanie popędu płciowego. Jeśli zdarzy się tak, że tylko jedno jądro będzie usunięte, to drugie też spokojnie powinno wytworzyć wystarczającą ilość testosteronu.

W każdym razie niewielu mężczyzn skarży się na zmianę libido po wycięciu jądra, także gdybyście zachorowali nie musicie się martwić, że ucierpi na tym Wasze życie seksualne.

Mamy nadzieję, że ten tekst zachęcił Was przede wszystkim do samobadania i że już dzisiaj zadbacie o swoje zdrowie. Jeśli potrzebujecie pomocy, to na stronie Odważnych, możecie znaleźć najlepszego dla siebie lekarza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0