zdrowie psychiczne
"Za dużo, za wcześnie". Jak dorasta się z dostępem do pornografii
dziewczyna

Choroba Afektywna Dwubiegunowa. W Światowy Dzień ChAD rozprawiamy się z mitami

Źródło zdjęć: © Jessica Burnett / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,30.03.2021 15:31

Czym są epizody manii? Czy młodzi też mogą zachorować na ChAD? Da się to leczyć? Czyli wszystko, co chcielibyście (i powinniście) wiedzieć o chorobie afektywnej dwubiegunowej.

30.03 obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, dlatego chcielibyśmy przybliżyć Wam kilka najważniejszych faktów i mitów dotyczących tego zaburzenia. Zanim jednak zaczniecie czytać tekst, wcześniej sprawdźcie się w naszym quizie. Dzięki temu będziecie też mogli rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

Gdybyście chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o ChAD i zdrowiu psychicznym, a także poznać chorobę od tej "ludzkiej strony", to koniecznie odwiedźcie profil fundacji Można Zwariować́ i wysłuchajcie tego odcinka podcastu, w którym Ania Cyklińska opowiada o swoich doświadczeniach.

Cudownym miejscem oswajającym z ChAD jest też Kundelek na biegunie, czyli profil Agi, która także dzieli się tym, co przeszła i wciąż przechodzi w związku z ChAD (poza tym to najcieplejsze miejsce w internecie, poważnie). Dobra, a teraz przejdźmy do kilku mitów.

23. Życie jest ChADowe! Cz. 1

Mit: Choroba afektywna dwubiegunowa u każdego wygląda tak samo

Fakt: ChAD jest chorobą występującą pod dwoma możliwymi typami. Pierwszy z nich przebiega z epizodami manii, drugi z epizodami hipomanii. W każdym z nich naprzemiennie występują epizody depresji. M.in. z tego względu - a także z powodu innych cech, które odróżniają ludzi od siebie - historia i przeżycia każdej osoby będą inne.

Mit: Na ChAD mogą zachorować tylko dorośli

Fakt: Choroba może zostać zdiagnozowana także u dzieci i młodzieży. Często myli się ją z ADHD i zaburzeniami lękowymi. Tak jak u dorosłych może powodować wahania samopoczucia i nagłe przejścia od znacznie podwyższonego (epizodu manii lub hipomanii) do znacznie obniżonego (epizodu depresji) nastroju.

Mit: U chorych naprzemiennie pojawiają się epizody manii i depresji

Fakt: Epizody manii i depresji nie pojawiają się w regularny sposób. W chorobie afektywnej dwubiegunowej nie ma żadnych regularnych wzorów.

Każdy typ choroby ma swój konkretny przebieg, ale nie jest on ściśle związany z jakimś harmonogramem. Mogą minąć miesiące, a czasem nawet lata bez epizodu, a chorzy będą dobrze radzili sobie z chorobą – nie oznacza to jednak, że mogą w takim wypadku przestać brać leki.

trwa ładowanie posta...

Mit: To tylko wahania nastroju, nie jakaś tam choroba

Fakt: Osoby chore na ChAD doświadczają nagłych, gwałtownych zmian energii i aktywności – zdecydowanie różni się to od zwyczajnych "wahań nastroju", szczególnie pod względem intensywności doznań. Poza tym, podobnie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa jest związana z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa w mózgu i nie można jej bagatelizować.

Mit: Na ChAD chorują tylko osoby ze słabym charakterem

Fakt: Charakter nie ma tu nic do rzeczy. Choroba afektywna dwubiegunowa jest – jak już sama nazwa wskazuje – chorobą i trzeba ją leczyć podobnie jak cukrzycę. To nie działa tak, że osoby chore po prostu któregoś dnia wstają z łóżka, uśmiechają się i wszystko nagle jest dobrze. Potrzebne jest profesjonalne leczenie.

trwa ładowanie posta...

Mit: ChAD można łatwo zdiagnozować

Fakt: To choroba dość trudna w diagnostyce, wieloaspektowa, dlatego tak często wykrywa się ją dość późno. Nie oznacza to jednak, że nie można jej wykryć i leczyć.

Mit: Mania jest dobrym stanem, który sprzyja produktywności

Fakt: Mania to stan, który trwa co najmniej siedem dni. W tym czasie osoba chora ma podwyższony nastrój, towarzyszy jej natłok myśli. To pozornie "dobry stan", który bardzo często wiąże się też z nieprzespanymi nocami i nadmierną aktywnością. Podczas manii osoby chore mogą robić rzeczy, których normalnie by nie zrobiły lub/i podejmować duże ryzyko (np. dokonywać ryzykownych transakcji biznesowych).

Osoba w epizodzie maniakalnym może stracić kontakt z rzeczywistością i nie panować nad swoimi myślami i działaniami, dlatego zdecydowanie nie można powiedzieć, że to "dobry i produktywny stan".

trwa ładowanie posta...

Mit: Choroby afektywnej dwubiegunowej nie można leczyć

Fakt: Osoba chorująca powinna stale przyjmować leki, dzięki czemu jej nastrój i zachowanie jest stabilne. Dobrze poszerzyć taką suplementację o psychoterapię. Przy obecnym stanie wiedzy nie wiemy jednak, co dokładnie jest przyczyną ChAD - dlatego nie można jej wyleczyć.

Pamiętajcie – gdybyście potrzebowali pomocy, to tutaj czeka na Was spis miejsc, które udzielą Wam darmowej pomocy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Komentarze (0)
arrow
Minister edukacji ma dość. Chce zabierać uczniom telefony