Choroba Afektywna Dwubiegunowa. W Światowy Dzień ChAD rozprawiamy się z mitami
Czym są epizody manii? Czy młodzi też mogą zachorować na ChAD? Da się to leczyć? Czyli wszystko, co chcielibyście (i powinniście) wiedzieć o chorobie afektywnej dwubiegunowej.
30.03 obchodzimy Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, dlatego chcielibyśmy przybliżyć Wam kilka najważniejszych faktów i mitów dotyczących tego zaburzenia. Zanim jednak zaczniecie czytać tekst, wcześniej sprawdźcie się w naszym quizie. Dzięki temu będziecie też mogli rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.
Podobne
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dane są przerażające
- Fakty i mity o depresji — Światowy Dzień Walki z Depresją
- Oni też mieli depresję. W Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją przypominamy, jak młode gwiazdy dzielą się swoimi doświadczeniami
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. "Młodzi czują się niepotrzebni" [WYWIAD]
- Śmianie się z zaburzeń psychicznych nie jest fajne i najwyższy czas, by politycy to zrozumieli
Gdybyście chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o ChAD i zdrowiu psychicznym, a także poznać chorobę od tej "ludzkiej strony", to koniecznie odwiedźcie profil fundacji Można Zwariować́ i wysłuchajcie tego odcinka podcastu, w którym Ania Cyklińska opowiada o swoich doświadczeniach.
Cudownym miejscem oswajającym z ChAD jest też Kundelek na biegunie, czyli profil Agi, która także dzieli się tym, co przeszła i wciąż przechodzi w związku z ChAD (poza tym to najcieplejsze miejsce w internecie, poważnie). Dobra, a teraz przejdźmy do kilku mitów.
23. Życie jest ChADowe! Cz. 1
Mit: Choroba afektywna dwubiegunowa u każdego wygląda tak samo
Fakt: ChAD jest chorobą występującą pod dwoma możliwymi typami. Pierwszy z nich przebiega z epizodami manii, drugi z epizodami hipomanii. W każdym z nich naprzemiennie występują epizody depresji. M.in. z tego względu - a także z powodu innych cech, które odróżniają ludzi od siebie - historia i przeżycia każdej osoby będą inne.
Mit: Na ChAD mogą zachorować tylko dorośli
Fakt: Choroba może zostać zdiagnozowana także u dzieci i młodzieży. Często myli się ją z ADHD i zaburzeniami lękowymi. Tak jak u dorosłych może powodować wahania samopoczucia i nagłe przejścia od znacznie podwyższonego (epizodu manii lub hipomanii) do znacznie obniżonego (epizodu depresji) nastroju.
Mit: U chorych naprzemiennie pojawiają się epizody manii i depresji
Fakt: Epizody manii i depresji nie pojawiają się w regularny sposób. W chorobie afektywnej dwubiegunowej nie ma żadnych regularnych wzorów.
Każdy typ choroby ma swój konkretny przebieg, ale nie jest on ściśle związany z jakimś harmonogramem. Mogą minąć miesiące, a czasem nawet lata bez epizodu, a chorzy będą dobrze radzili sobie z chorobą – nie oznacza to jednak, że mogą w takim wypadku przestać brać leki.
Mit: To tylko wahania nastroju, nie jakaś tam choroba
Fakt: Osoby chore na ChAD doświadczają nagłych, gwałtownych zmian energii i aktywności – zdecydowanie różni się to od zwyczajnych "wahań nastroju", szczególnie pod względem intensywności doznań. Poza tym, podobnie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa jest związana z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa w mózgu i nie można jej bagatelizować.
Mit: Na ChAD chorują tylko osoby ze słabym charakterem
Fakt: Charakter nie ma tu nic do rzeczy. Choroba afektywna dwubiegunowa jest – jak już sama nazwa wskazuje – chorobą i trzeba ją leczyć podobnie jak cukrzycę. To nie działa tak, że osoby chore po prostu któregoś dnia wstają z łóżka, uśmiechają się i wszystko nagle jest dobrze. Potrzebne jest profesjonalne leczenie.
Mit: ChAD można łatwo zdiagnozować
Fakt: To choroba dość trudna w diagnostyce, wieloaspektowa, dlatego tak często wykrywa się ją dość późno. Nie oznacza to jednak, że nie można jej wykryć i leczyć.
Mit: Mania jest dobrym stanem, który sprzyja produktywności
Fakt: Mania to stan, który trwa co najmniej siedem dni. W tym czasie osoba chora ma podwyższony nastrój, towarzyszy jej natłok myśli. To pozornie "dobry stan", który bardzo często wiąże się też z nieprzespanymi nocami i nadmierną aktywnością. Podczas manii osoby chore mogą robić rzeczy, których normalnie by nie zrobiły lub/i podejmować duże ryzyko (np. dokonywać ryzykownych transakcji biznesowych).
Osoba w epizodzie maniakalnym może stracić kontakt z rzeczywistością i nie panować nad swoimi myślami i działaniami, dlatego zdecydowanie nie można powiedzieć, że to "dobry i produktywny stan".
Mit: Choroby afektywnej dwubiegunowej nie można leczyć
Fakt: Osoba chorująca powinna stale przyjmować leki, dzięki czemu jej nastrój i zachowanie jest stabilne. Dobrze poszerzyć taką suplementację o psychoterapię. Przy obecnym stanie wiedzy nie wiemy jednak, co dokładnie jest przyczyną ChAD - dlatego nie można jej wyleczyć.
Pamiętajcie – gdybyście potrzebowali pomocy, to tutaj czeka na Was spis miejsc, które udzielą Wam darmowej pomocy.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku