depresja

Oni też mieli depresję. W Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją przypominamy, jak młode gwiazdy dzielą się swoimi doświadczeniami

Źródło zdjęć: © Instagram, Julia Kostera, Ralph Kaminski, YouTube.com
Anna RusakAnna Rusak,23.02.2022 13:14

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją to dobra okazja, by po pierwsze przypomnieć o tym, że to poważna choroba, a po drugie by uświadomić sobie, że może dotknąć absolutnie każdego. Młode gwiazdy dzielą się swoimi doświadczeniami, byście wiedzieli, że nie jesteście sami.

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Już nie raz pisaliśmy o tym, jak poważną chorobą jest depresja i zwracaliśmy uwagę na to, jak istotne jest mówienie o zdrowiu psychicznym.

Czasem możemy poczuć, że w tym chorowaniu jesteśmy sami, ale to nieprawda. Depresja dotyka naprawdę wielu i młode gwiazdy nie są w tym wypadku odosobnione. Na szczęście część z nich mówi o niej otwarcie, normalizując ją i zachęcając do troszczenia się o swoje zdrowie psychiczne.

Demi Lovato

Jedną z najbardziej otwarcie mówiących o depresji osób jest Demi Lovato. Piosenkarko odnosi się do tego chociażby w swoim dokumencie. Stworzyło też kampanię mającą na celu zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego.

Pierwszy raz miałom myśli samobójcze w wieku 7 lat. Byłom wtedy zafascynowane śmiercią. Doświadczyłom rzeczy, o których nigdy nie mówiłom i nie wiem, czy kiedykolwiek opowiem. Będąc 7-latczem, wiedziałom, że jeśli odbiorę sobie życie, ból ustąpi. Takie myśli wracały, kiedy byłom dręczone w szkole. Wracały też kilkukrotnie, gdy zmagałom się z depresją i dwubiegunowością. W końcu zaczęłom się ciąć.

- eonline.com

Julia Kostera

O swoich zmaganiach ze zdrowiem psychicznym jakiś czas temu mówiła również Julia Kostera. Wcześniej szerzej opisywaliśmy jej apel i historię, ale warto zaznaczyć, że postawa influencerki jest naprawdę istotna, bo ma ogromny wpływ na młodych ludzi.


Mam migreny, to jest niesamowicie nieprzyjemne, a to tylko jedna setna tego, co się dzieje w mojej głowie. Nie oznacza to, że cały czas się czuję źle, są różne stopnie depresji. Jestem teraz w dobrym stanie, właśnie dlatego, że wcześnie zareagowałam.

- Julia Kostera

Billie Eilish

Billie Eilish jest kolejną, młodą artystką, która otwarcie mówiła o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym. W wywiadach przyznawała, że depresja w pewnym momencie kontrolowała wszystko w jej życiu.


W moim życiu panował mrok i nic nie sprawiało mi radości. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że dożyje swoich siedemnastych urodzin. […] Po koncercie w Berlinie siedziałam sama w pokoju hotelowym i pamiętam, że miałam w nim otwarte okno. Zaczęłam płakać, bo przez chwilę myślałam o tym, żeby z tego okna skoczyć.

- Billie Eilish

Ralph Kaminski

Jeśli znacie album "Młodość" Ralpha Kaminskiego, to dobrze wiecie, o czym jest piosenka "Klub D". Artysta w wywiadach otwarcie mówi o tym, że chorował na depresję. Jego wywiad dla TVN24 rozprawia się też z bardzo wieloma mitami dotyczącymi tej choroby.


Spotykałem wcześniej ludzi z depresją. Wydawało mi się, że depresja to taki stan notorycznego smutku, a smutek znałem jako pewnego rodzaju melancholię, która bywa bardzo inspirująca - niezbyt przyjemna, ale żywa. Okazało się, że depresja to nie jest smutek, ale totalna nicość. To było straszne.

- Ralph Kaminski

Klub D

Justin Bieber

Justin Bieber w 2019 roku też nie obawiał się przyznania przed fanami do tego, że choruje na depresję. Otwarcie opowiedział im o swoim problemie i poprosił o to, by się za niego modlili.


Bardzo dużo walczę. Czuję się dziwnie i jestem odcięty... Zawsze jakoś dochodzę do siebie, więc nie martwię się o to. Chciałem tylko pomachać wam i poprosić o modlitwę za mnie. Bóg jest oddany, a wasze modlitwy naprawdę mi pomagają. Dziękuję. Czas, kiedy stawiam czoła problemom, jest najbardziej ludzkim w moim życiu.

- Justin Bieber
trwa ładowanie posta...

Proście o pomoc

O swoich problemach z depresją otwarcie mówiła też np. Selena Gomez czy Ariana Grande. Mata jakiś czas temu zachęcał do korzystania z pomocy specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

My, idąc jego tropem, też ogromnie was do tego zachęcamy. Przypominamy, że na naszej stronie znajdziecie listę miejsc, w których możecie szukać darmowej pomocy. Jeśli chcielibyście też dowiedzieć się czegoś więcej o tej chorobie, to zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem dotyczącym mitów i faktów na temat depresji. Na koniec zostawiamy was z postem Hani es, który idealnie pokazuje, że depresja ma naprawdę wiele, często pozornie uśmiechniętych, twarzy.

trwa ładowanie posta...

Źródło: eonline.com, tvn24, teenvogue, GayleKing

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2