COP27 greenwashing

Co trzeba wiedzieć o COP27? Ważne wydarzenie na rzecz klimatu czy greenwashing?

Źródło zdjęć: © COP27, Canva, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,07.11.2022 17:00

6 listopada rozpoczął się szczyt COP27, czyli największe i najważniejsze wydarzenie klimatyczne. Czy Konferencja Narodów Zjednoczonych ma sens i czemu pojawia się wokół niej tyle kontrowersji?

W niedzielę 6 listopada rozpoczęło się największe wydarzenie klimatyczne, czyli COP27. W tym roku członkowie ONZ po raz kolejny spotkają się, by porozmawiać o kryzysie klimatycznym i związanych z nim planach na przyszłość.

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w tym roku odbędzie się w Sharm El Sheikh w Egipcie. Czemu to wydarzenie jest tak istotne i o czym będą dyskutować przedstawiciele państw na COP27?

COP27. Co to jest?

COP27 to konferencja ONZ, która od 1995 roku zajmuje się zmianami klimatycznymi. Przywódcy państw spotykają się, by porozmawiać, w jaką stronę zmierzamy pod względem skutków globalnego ocieplenia i szukać wspólnych rozwiązań, które pomogłyby nam się z tymi problemami rozprawić.

W zeszłym roku na COP26 w Glasgow w Pakiecie Klimatycznym na koniec szczytu pojawiły się zapisy m.in. o szkodliwym wpływie energii węglowej i wycofywaniu się z niej. W tym roku mamy już 27. Konferencję Narodów Zjednoczonych, a COP27 odbędzie się w dniach 6-18 listopada w Egipcie w Szarm el-Szejk. Wśród osób przemawiających na COP27 jest również Andrzej Duda, prezydent Polski. Jego wystąpienia będzie można posłuchać we wtorek - 8 listopada.

trwa ładowanie posta...

Jakie są założenia COP27?

Przypomnijmy, że w 2021 roku na szczycie COP26 w Glasgow państwa dużo rozmawiały o wsparciu finansowym krajów, które w największym stopniu borykają się ze skutkami kryzysu klimatycznego. W zeszłym roku m.in. kraje UE, Australia i Stany Zjednoczone zablokowały propozycję zobowiązań pieniężnych od krajów najbardziej odpowiedzialnych za emisje gazów cieplarnianych.

Miała ona wesprzeć kraje globalnego Południa, które w znacznie mniejszym stopniu przyczyniły się do zmian klimatycznych, a aktualnie płacą za nie największą cenę. Temat wróci w tym roku, bo finansowanie jest jednym z tematów przewodnich dyskusji na COP27. Biorąc pod uwagę wydarzenia z tego roku, np. ogromną powódź w Pakistanie, kwestia rekompensat finansowanych jest jeszcze istotniejsza.

trwa ładowanie posta...

Kontrowersje wokół COP27

Niestety nawet w przypadku tak ważnego wydarzenia, nie może obejść się bez kontrowersji. Jeszcze przed rozpoczęciem COP27 organizatorzy zostali oskarżeni o greenwashing. Tak, najważniejsza konferencja, która ma walczyć z kryzysem klimatycznym, na sponsora wybrała sobie Coca-Colę, czyli największego śmieciarza. Szerzej pisaliśmy o tym, w tekście dotyczącym greenwashingu na COP27.

Niestety, jak pokazuje dochodzenie "Independent", nie wszyscy będą mogli znaleźć się na szczycie COP27. Aktywiści klimatyczni, którzy chcieli wziąć udział w Konferencji ONZ, musieli za swój pobyt zapłacić naprawdę sporo. Aktywiści w rozmowie z "Independent" przyznawali, że często ich rezerwacje w miejscach, w którzy chcieli się zatrzymać, były odwoływane, a ceny podnoszone do góry, przez co nie mogli dostać się na szczyt klimatyczny.

trwa ładowanie posta...

- Od sześciu miesięcy oszczędzam pieniądze, aby móc uczestniczyć w COP27. Byłam bardzo szczęśliwa, kiedy w sierpniu znalazłam zakwaterowanie w moim budżecie i szybko je zarezerwowałam. W październiku otrzymałam jednak wiadomość od właściciela, że ​​moja rezerwacja została anulowana. Kiedy wielokrotnie dzwoniłam, by zapytać o powód, powiedziano mi, że wystawiają je ponownie w wyższej cenie i powiedzieli, że jeśli nadal je chcę, to mogę je zarezerwować po nowej cenie - mówi "Independent" Mali, 22-letnia aktywistka na rzecz klimatu z południowych Indii.

Biorąc pod uwagę, jak istotną rolę w kwestii mówienia o kryzysie klimatycznym i zwracania uwagi na jego problem, odgrywają właśnie aktywiści, ich obecność na COP27 powinna być zdecydowanie lepiej zorganizowana. Szczególnie, że problem głównie dotyczy właśnie osób z krajów, których skutki kryzysu klimatycznego dotykają najbardziej.

trwa ładowanie posta...

- Szkoda, że ​​to afrykańska część COP27 i społeczności najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi nie będą reprezentowane, nie będą w stanie mówić za siebie i ktoś inny będzie przemawiał w ich imieniu – mówi "Independent" Christine Mbithi, regionalna działaczka kampanii w Afryce z organizacją klimatyczną "350.org".

Cóż, biorąc pod uwagę te wszystkie kontrowersje można się niestety trochę zgodzić z Gretą Thunberg. Aktywistka na premierze swojej książki w londyńskim Southbank Centre przyznała, że nie pojawi się na COP27, bo uważa, że konferencje ONZ to greenwashing, który nie pomaga w walce z kryzysem klimatycznym. O tym, czy rzeczywiście ma racje, przekonamy się dopiero za jakiś czas, gdy ustalenia na szczycie klimatycznym wejdą w życie.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Independent, BBC, Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0