Kaszubskie lasy i jeziora są unikalne przyrodniczo

Apelują o nowy park narodowy. Czy Tusk, jako Kaszuba, go poprze?

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
31.07.2024 12:45

Naukowcy i naukowczynie apelują do Rady Ministrów o skuteczną ochronę przyrody na Kaszubach. Odwołali się do lokalnego patriotyzmu premiera Donalda Tuska.

Pod apelem środowiska naukowego do Rady Ministrów RP o utworzenie Kaszubskiego Parku Narodowego podpisało się ponad 11 tys. osób. Dodatkową ochroną miałyby zostać objęte Lasy Mirachowskie. To wyjątkowy przyrodniczo teren polodowcowy. Jego wilgotny i chłodny mikroklimat staje się szczególnie cenny w związku z pustynnieniem i suszą hydrologiczną, które są skutkami postępującego kryzysu klimatycznego.

Naukowcy apelują do lokalnego patriotyzmu Donalda Tuska

Naukowcy odwołują się w petycji do lokalnego patriotyzmu premiera. Dr hab. Maciej Przewoźniak stwierdził w wypowiedzi dla trojmiasto.wyborcza.pl: "Apelujemy do patriotyzmu premiera Donalda Tuska, który deklaruje się jako Kaszuba. Wyrazem współczesnego patriotyzmu jest ochrona podstawy naszej egzystencji, czyli przyrody". Dodał: "Skoro Donald Tusk jest patriotą i Kaszubą, logicznie rzecz biorąc, powinien tę inicjatywę poprzeć. A czy tak się stanie, to się okaże, bo jest to w końcu polityk".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Projektowany Kaszubski Park Narodowy

Tereny, które przyrodnicy są zdeterminowani chronić, dziś w większości należą do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Obejmują też dziewięć rezerwatów przyrody, których połączenie w jeden chroniony obszar zapewni zachowanie całości unikalnego ekosystemu tego regionu. W apelu do Rady Ministrów naukowcy podkreślili, że obecna ochrona tych terenów jest tylko deklaratywna, a zbyt intensywna gospodarka leśna w ostatnich latach zniszczyła wiele cennych siedlisk.

Park narodowy na Kaszubach ma zapobiec zniszczeniu tamtejszej przyrody

W Lasach Mirachowskich występują unikalne gatunki roślin i grzybów. Można spotkać tam również porosty wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. Liczne torfowiska zapobiegają wysychaniu gleby. Na szczególną rolę tych ostatnich zwróciła uwagę Unia Europejska w przegłosowanym niedawno Nature Restoration Law, które będzie obowiązywało również w Polsce.

Autorzy apelu podkreślili, że tylko park narodowy "może znacząco spowolnić, a docelowo wykluczyć wieloraką, nasilającą się presję gospodarczą (głównie leśnictwo i rolnictwo) i inwestycyjną (głównie osadnictwo) na tym terenie". Pod petycją do Rady Ministrów można się podpisać do 31 lipca pod tym linkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Parki narodowe są najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce. Według Ustawy o ochronie przyrody: "Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów". Obecnie w kraju są 23 takie obszary.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
JanuszK,zgłoś
"Skoro Donald Tusk jest patriotą i Kaszubą, logicznie rzecz biorąc, powinien tę inicjatywę poprzeć. A czy tak się stanie, to się okaże, bo jest to w końcu polityk". Nieprawda. To wcale nie musi być logiczne, bo być może wpływ takiej np. poziom życia Kaszubów może być bardzo negatywny i wtedy nie będzie to działania patriotyczne, a wprost przeciwnie. Pan dr widzi tylko jeden aspekt.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się