Empik wprowadza kategorię Young Adult "Efekt Pizgacza"

Empik promuje książki Young Adult. "Efekt Pizagcza" to przyszłość literatury?

Źródło zdjęć: © Katarzyna Barlińska, P.S. Herytiera, Pizgacz,
Anna RusakAnna Rusak,16.02.2023 07:30

Empik stawia na książki dla młodzieży i wyodrębnia kategorię Young Adult. To "efekt Pizgacza", czyli trylogii "Hell" Katarzyny Barlińskiej. "Jeśli za 20 lat dzisiejsi nastolatkowie będą czytać książki, to dzięki niej" - mówi Mariusz Szczygieł.

Jeśli jesteście fanami lub fankami trylogii "Hell", której autorką jest Katarzyna Barlińska, znana pod pseudonimem Pizgacz lub P.S. Herytiera, to mamy dla was dobre wiadomości. Empik postanowił trochę bardziej otworzyć się na literaturę, w której specjalizuje się młoda pisarka.

Od teraz na stronie i w salonach Empik znajdziecie nową kategorię. Pod hasłem Young Adult pojawią się książki, które z pewnością zainteresują fanów "Hell". Czemu sieć zdecydowała się na taki ruch i czy YA to przyszłość literatury?

Young Adult w Empiku - co to jest?

Empik zdecydował się wesprzeć literaturę, która powstaje dla młodych czytelników. W związku z tym w sieci pojawiła się specjalna kategoria Young Adult. Użytkownicy znajdą w niej takie książki jak trylogia "Hell" Pizgacz czy "Solitaire" Alice Oseman, autorki "Heartstoppera". Według danych Empiku zainteresowanie młodych czytelników taką literaturą znacząco wzrosło.

"W odpowiedzi na silny trend i nieustannie rosnące zainteresowanie literaturą Young Adult, Empik zdecydował o wyodrębnieniu tej kategorii na Empik.com i we wszystkich salonach sieci. O tym, że popularność YA nie była jedynie pandemiczną, chwilową modą świadczą dane Empiku - tylko w ciągu ostatniego roku sprzedaż tytułów dla młodych czytelników wzrosła ponad dwukrotnie" - czytamy w informacji prasowej.

Czym w ogóle jest Young Adult? To gatunek literatury młodzieżowej, w której występują głównie nastolatki. Czasem w tle bohaterami są również ich rodzice. Najprościej rzecz ujmując, to książki, które poruszaj tematy związane z problemami młodzieży, ich życiem, czy seksualnością.

trwa ładowanie posta...

"Efekt Pizgacza" - czy dzięki trylogii "Hell" młodzi zaczną czytać?

W Young Adult nie brakuje również historii miłosnych, czego najlepszym przykładem jest trylogia "Hell", za którą odpowiada Katarzyna Barlińska, znana pod pseudonimem Pizgacz. Autorka zadebiutowała w 2016 r. na platformie Wattpad. Po sukcesie, który odniosła na portalu, jej powieść została wydana w 2022 r. przez BeYA (grupa Helion) i szybko stała się bestsellerem.

Autorka w tym roku za pierwszą część trylogii, czyli "Start a Fire. Runda pierwsza", została wyróżniona na Bestsellerach Empiku. Pizgacz wygrała w nowej kategorii Young Adult. Można powiedzieć, że to w zasadzie seria "Hell" sprawiła, że Young Adult stało się w Polsce tak popularne. To, co teraz dzieje się z tym gatunkiem, spokojnie można określić "efektem Pizgacza".

trwa ładowanie posta...

Choć pewnie nie wszystkim będzie podobał się taki rodzaj literatury, są osoby, które widzą w nim przyszłość. Nie tylko Empik dostrzega potencjał Young Adult.Znany reporter Mariusz Szczygieł we wpisie na Instagramie opisał spotkanie z Pizgacz na zeszłorocznych targach książki w Poznaniu. Napisał, że jeśli w Polsce młodzi ludzie będą jeszcze czytali książki, to stanie się to dzięki takim autorkom jak Barlińska.

"Dotarłem do autorki i powiedziałem, że nie mam pojęcia, o czym jest jej książka, ale jeśli za dwadzieścia lat dzisiejsi nastolatkowie będą czytać książki, to dzięki niej. I spytałem, czy możemy się sfotografować na pamiątkę. A przysięgam: nigdy nie prosiłem żadnego pisarza i pisarki o wspólne zdjęcie, tym bardziej na targach. Entuzjazm młodych czytelniczek pozwolił mi na chwilę zapomnieć o rzeczywistości. Kiedy po czterech godzinach o 17.00 znów tam poszedłem, jeszcze jakieś trzydzieści czytelniczek stało w kolejce" - napisał w poście Mariusz Szczygieł.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Instagram, granice.pl, informacja prasowa

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0