ekologia
Palo santo i biała szałwia powinny zniknąć z Waszych domów. Dlaczego są nieetyczne i nieekologiczne?
Zycie na naszej planecie

Chcesz zrobić coś dobrego w Dzień Ziemi? Obejrzyj te filmy

Źródło zdjęć: © Netflix, Zycie na naszej planecie
Anna RusakAnna Rusak,22.04.2021 09:10

Świętowanie przed ekranem, które może zmienić świat na lepsze – taki jest nasz plan na Dzień Ziemi. Dokumenty, fabuły i animację, dzięki którym (może) zmienicie swój światopogląd na lepsze

bDYNWvQP

Nie trzeba robić wiele, żeby coś zmienić. Szczególnie, jeśli wierzy się w metodę małych kroczków. My wierzymy i sądzimy, że nawet niepozorny wieczór na kanapie przed telewizorem może być dobrym początkiem.

Zmianie w końcu najbardziej potrzebna jest świadomość, a świadomość bierze się z wiedzy. Kryzys klimatyczny jest tak naprawdę kryzysem wyobraźni i chyba nie ma lepszej opcji, by zobaczyć (nie)istniejące, niż jakiś dobry seans filmowy. Dlatego z okazji Dnia Ziemi zapraszamy Was na… kanapy. Może wieczór z opowieścią, która trochę otwiera oczy, będzie tym pierwszym, małym krokiem. W każdym razie mamy nadzieję, że tak się właśnie stanie.

Można panikować czyli 2forU dokumentów uwrażliwiających na los Ziemi

Zaczniemy od filmu, który mam nadzieję większość z Was zna - spokojnie, będą też mniej oczywiste propozycje – ale na wszelki wypadek wolę w tym zestawieniu umieścić „Można panikować”. Dlaczego?

bDYNWvQR

Po pierwsze dlatego, że film jest dostępny na YouTube i każdy, absolutnie każdy może go sobie za darmo obejrzeć. Po drugie dlatego, że to dla mnie jedna z ważniejszych, uwrażliwiających na to, co dzieje się dookoła nas, propozycja. Jeśli chcecie wiedzieć, co chmury mają do zmian klimatycznych i dlaczego nie wyglądają tak, jak kiedyś, to to będzie najlepszy adres.

„Można panikować” reż. Jonathan L. Ramsey | "It's Okay to Panic" 2020 (napisy EN, PL, ES, RU)

Poza tym jest to, moim zdaniem, jedna ze skuteczniejszych form opowieści, bo skupia się na jednostce, a konkretniej jej bohaterem jest profesor Szymon Malinowski. Dzięki temu cała historia jest bardziej rzeczowa, a poza tym jest też zwyczajnie bardziej ludzka.

bDYNWvQT

Także jeśli jeszcze nie widzieliście, to koniecznie nadróbcie, bo to 2forU w dokumentach o planecie - tanie (a w zasadzie darmowe), proste i jakkolwiek można się nim "wiedzowo najeść”.

Zjadanie zwierząt, czyli film dla tych, którzy chcą się nauczyć szacunku do mięsa

Ten film widziałam stosunkowo niedawno i przyznam, że gdybym już nie była wegetarianką, to z pewnością po obejrzeniu tego dokumentu ograniczyłabym spożycie mięsa. Ale spokojnie, nie ma tu żadnej wege propagandy. Wręcz przeciwnie. To bardziej opowieść o ludziach, którzy mięso darzą szczególnym szacunkiem.

Konkretniej, o farmerach, którzy stosują, a raczej próbują stosować, stare metody hodowli zwierząt. Brzmi nudno? Nic bardziej mylnego. To naprawdę pełna pięknych kadrów, wzruszająca opowieść, o ludziach walczących o godne życie zwierząt. Oczywiście mamy tu też wątki przemysłowych hodowli, trochę historii o gwałconych krowach i kilka zdjęć od których odwraca się oczy.

Zjadanie zwierząt (Eating Animals) - trailer | 15. Millennium Docs Against Gravity

Ale wiecie, co jest w „Zjadaniu zwierząt" najlepsze? Nadzieja. Nadzieja na to, że można. Brak radykalizmu. Brak piętnowania i stygmatyzowania (no chyba że wielkich korporacji, ale im się należy). Także polecam. Może po tym filmie nie wyrzucicie mięsa ze swojego jadłospisu, ale chociaż będziecie wiedzieli, skąd pochodzi.

A jak macie ochotę na bardziej fabularny film w tym temacie, to polecam „Okje” Bonga Joon-ho. Nie wyrzucicie tego filmu z głowy. Z dokumentów, ale w temacie ryb z kolei polecam „Ciemne strony rybołówstwa” oraz „Plastikowy ocean”.

True cost, czyli jak Twoja koszulka odbiera życie

Co film o ubraniach robi w tym zestawieniu, zapytacie. W końcu pozornie niewiele mają one wspólnego z Ziemią. Tak, to dość odległe połączenie, w końcu gdy o niej myślimy, pierwsze przychodzą nam do głowy filmy związane ze zwierzętami i roślinami. Jednak, jak już nie raz o tym pisaliśmy, rynek odzieżowy bardzo negatywnie wpływa na środowisko.

The True Cost | Documentary | Clothing Industry | Fashion Market | Capitalism | Modern Slavery

Ten dokument pokaże Wam, ile tak naprawdę kosztują Wasze „tanie” ubrania i jaki koszt ponosi Ziemia. Także jeśli fast fashion to dla Was tylko slogan, za którym niewiele stoi, myślę, że ten dokument może trochę bardziej naświetlić całą sprawę i dzięki niemu następnym razem, zanim kupicie kolejną parę spodni, zastanowicie się, ile za ten pochopny wybór właśnie zapłaciła nasza planeta.

David Attenborough, czyli głos który opowie o wszystkich cudach świata

Chyba nikomu filmów z cudownym głosem Davida nie muszę przedstawiać. Jeśli jeszcze ich nie znacie, to gwarantuję, że się zakochacie. Oczywiście nie tylko w kadrach, w które chciałoby się wejść i głosie, którego można słuchać bez końca. Przede wszystkim zakochacie się w tym wszystkim, co nasza planeta ma do zaoferowania.

bDYNWvQZ

Chociaż muszę od razu zaznaczyć, że poza nieustającym zachwytem dopadnie Was też ogromny smutek, gdy uświadomicie sobie, że to my zadajemy naturze największe i najbardziej bolesne ciosy. Jeśli więc potrzebujecie lekkiego, mentalnego przebudzenia w tym temacie, to sięgnijcie po „Naszą planetę”.

David Attenborough: Życie na naszej planecie | Oficjalny zwiastun | Netflix

Gdybyście jednak potrzebowali trochę pocieszenia, to sięgnijcie po „David Attenborough. Życie na naszej planecie” – bo tutaj słynny biolog oprócz tego, że pokaże Wam zmiany, jakie zaszły na Ziemi, to jeszcze zaserwuje odrobinę tak potrzebnej nam wszystkim nadziei.

bDYNWvRa

Z innej beczki

Tutaj polecę filmy, które może nie łączą się jakoś bezpośrednio z kryzysem klimatycznym, ale pokazują piękno życia na Ziemi. Pierwszym będzie „Czego nauczyła mnie ośmiornica”. Więcej pisałam o niej tutaj, zaznaczę tylko, że po jej obejrzeniu też będziecie się chcieli wiele od takiej ośmiornicy nauczyć, przy okazji popłaczecie, a do tego film jest nominowany do Oskara, więc od razu upieczecie dwie pieczenie na jednym ogniu!

Ośmiornica, nauczycielka życia (My Octopus Teacher) - trailer | 17. Millennium Docs Against Gravity

Ostatnim dokumentem będzie „Kraina miodu”, która z kolei do Oskarów była nominowana w 2019 roku. Ten film to kąpiel dla oczu w najpiękniejszych kadrach świata. Powaga. A jak już go obejrzycie, to koniecznie wysiejcie sobie łąkę na balkonie.

bDYNWvRb

Na sam koniec coś z przymrużeniem oka, czyli animacja WALL-e. Dowód na to, że najgorszą i najważniejszą rzeczą jaką ludzie po sobie zostawią, będą śmieci. Tę animację w dzisiejszych czasach ogląda się zupełnie inaczej.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Diamenty z laboratorium. Największy producent biżuterii porzuca kopalnie