krowa

Nauczyli korzystać krowy z toalety z troski o planetę

Źródło zdjęć: © canva, Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,17.09.2021 08:56

Krowy są znacznie mądrzejsze, niż się wszystkim wydawało! Naukowcy nauczyli je właśnie korzystać z toalety. Wszystko z troski o środowisko

Może i jest jakaś szansa, że krowy uratują nas przed nadmiarem plastiku (ciekawych odsyłam tutaj) ale prawda jest taka, że na razie przez naszą działalność - nie, żeby to była ich wina - przynoszą nam więcej szkód.

Chodzi oczywiście o emisję gazów cieplarnianych. Nie, to nie jest tak, że krowa stojąc sobie na pastwisku emituje ich jakieś chore ilości. Po prostu nasze zapotrzebowanie na produkty spożywcze od nich pochodzące, sprawia, że ilość tych zwierząt rośnie.

Krowy i gaz cieplarniany

Ogólnie sprawa jest prosta - im większa ilość krów, tym większa ilość moczu. Amoniak znajdujący się w takim krowim moczu, po zmieszaniu się glebą zamienia się w podtlenetk azotu, który jest gazem cieplarnianym. Jak więc widzicie - więcej krów, więcej gazów, większy problem dla planety i, co za tym idzie, dla nas też.

No bull: Scientists potty train cows to use 'MooLoo

Na szczęście naukowcy i ten problem postanowili jakoś rozwiązać. Stwierdzili, że wyszkolą krowy i nauczą je korzystać ze specjalnych toalet. Dzięki temu emisja gazów cieplarnianych do atmosfery będzie zdecydowanie mniejsza.

Jak naukowcy nauczyli korzystać krowy z toalet

Na farmie Instytutu Badawczego Biologii Zwierząt Gospodarskich grupa niemieckich naukowców stworzyła toaletę "MooLoo" i stwierdzili, że nauczą 16 krów, jak się w niej prawidłowo załatwiać. Zastosowali dobrze nam wszystkim znaną metodę na "karę" i "nagrodę".

Gdy zwierzęta znalazły się w swojej toalecie i oddały mocz, były nagradzane mieszanką elektrolitów lub pokruszonego jęczmienia. Gdy krowy załatwiały swoje potrzeby poza MooLoo, karano je, przez spryskiwanie ich wodą przez trzy sekundy.

Zwierzęta trenowano przez 45 minut co drugi dzień. Po 10 sesji okazało się, że tylko 5 krów nie nauczyło się korzystać z toalety. Swoim odkryciem podzielili się w czasopiśmie "Current Biology".

Naukowcy twierdzą, że dzięki temu rozwiązaniu uda się wychwycić aż 80% krowiego moczu, co zredukuje ilość amoniaku o 56%. Dodatkowo, wpłynie to bardzo dobrze na higienę i dobrostan zwierząt.

Ja się tylko zastanawiam, czy nie lepiej byłoby po prostu ograniczyć spożycie produktów spożywczych pochodzących od tych zwierząt i dać im po prostu żyć? Szczególnie, że spożycie mięsa naprawdę niezbyt dobrze działa na naszą planetę, o czym pisaliśmy tutaj.

Fajnie, że można nauczyć krowy korzystania z toalety, ale to tylko świadczy o ich inteligencji, której pewnie większość z nas nie dostrzega.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2