Aktywiści podpowiadają, jak pomóc jeżykom

Spotkałeś jerzyka na ziemi? Wiemy, jak mu pomóc

Źródło zdjęć: © Facebook: Ptaki w Polsce / Facebook: Ptaki w Polsce
Weronika Paliczka,
03.06.2024 10:30

Ciepłe miesiące oznaczają jedno - trwa sezon lęgowy, a gniazda i budki codziennie opuszczają nowi przedstawiciele różnorodnych gatunków ptaków. Wraz z pojawieniem się podlotów wzrasta ryzyko śmierci lub uszkodzeń ciała spowodowanych próbami lotu. Jak pomóc młodym i nieco starszym ptakom?

Internauci z całego świata gromadzą się przed transmisjami live. Powód jest jeden - rozpoczął się sezon lęgowy, a w gniazdach i budkach umieszczane są kamery, które przez całą dobę transmitują życie ptaków zamieszkujących dany "lokal". W Polsce ogromną popularnością cieszą się sokoły z Lublina, których życie można porównać do brazylijskiej telenoweli. Kamery umieszczane są także m.in. w gniazdach bocianów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]

Jak pomóc małym ptakom?

Okres lęgowy wiąże się także z lekcjami latania, które nie zawsze przebiegają gładko. Zdarza się, że podloty błędnie oszacowują dystans dzielący je od ziemi, przez co zderzają się z gruntem. W takim wypadku najlepiej spakować rannego ptaka do pudełka lub innego opakowania i przetransportować go do pobliskiej lecznicy weterynaryjnej lub ośrodka zajmującego się dzikimi zwierzętami. W całej Polsce funkcjonuje ponad 70 miejsc specjalizujących się w rehabilitacji zwierząt zamieszkujących lasy, miasta, jeziora, pola, łąki czy morze.

Jerzyk leży na ziemi? Podnieś go i pozwól lecieć

Co roku wiele wątpliwości wzbudzają jerzyki. To niewielki rodzaj ptaka, który odżywia się owadami latającymi w powietrzu, a więc komarami, muchami czy chrząszczami. W Polsce jerzyki można spotkać wszędzie, szczególnie w dużych miastach. We wschodniej części kraju, a także na Mazurach, jerzyki zamieszkują stare lasy. Ptaki te lubią także budować gniazda w klifach czy budkach lęgowych tworzonych specjalnie dla nich. Jerzyki są ptakami wędrownymi, mają jednak jeden, poważny problem.

Młode jerzyki, których skrzydła nie są jeszcze dostatecznie wykształcone, nie potrafią poderwać się do lotu z ziemi. Oznacza to, że upadek na grunt dla niektórych z nich oznacza pewną śmierć. Co zrobić, aby pomóc ptakom, które w powietrzu potrafią spędzić nawet 10 miesięcy?

Aktywiści na rzecz dzikich zwierząt radzą, żeby położyć sobie jerzyka na dłoni, a następnie szybko przejść z nim kilka metrów. W ten sposób ptak powinien załapać, o co chodzi i ruszyć w swoją drogę. Jeśli jednak tego nie robi, może to oznaczać, że jest ranny i wymaga interwencji weterynaryjnej.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 525
  • emoji ogień - liczba głosów: 10
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 19
  • emoji smutek - liczba głosów: 5
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 52
Pryjuś,zgłoś
Szkoda że jerzyki nie mogą wcześnie latać
Odpowiedz
7Zgadzam się2Nie zgadzam się
Ornitolog Michał,zgłoś
Miałem wizytę jerzyków 2 lata pod rząd, w zeszłym i w poprzednim roku. W obu przypadkach były na balkonie na podłodze i nie potrafiły się wzbić ani też podnieść, niemniej jednak po wzięciu na dłoń i wypuszczeniu w powietrze bardzo ładnie i swobodnie pofrunęły.
Odpowiedz
43Zgadzam się3Nie zgadzam się
Yonnek,zgłoś
Znalazłem kiedyś w mieszkaniu , nie mógł wystartować i leżał na podłodze, Po złapaniu w rekę trzeba byc ostroznym bo ma bardzo mocny chwyt i ostre szpony - nie skaleczy bo za małe ale wyraźnie czuc jaqk sie wbijają w palec. Po otwarciu dloni na zewnątrz sam wystartował.
Odpowiedz
24Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 55