easyJet

Chcą być eko, więc… wprowadzili ubrania z plastiku. Dzień dobry, z tej strony greenwashing

Źródło zdjęć: © Instagram.com, easyJet
Anna RusakAnna Rusak,16.08.2021 17:55

Linia lotnicza postanowiła zmienić stroje personelu pokładowego i pilotów. Teraz będą chodzili w ubraniach z butelek i udawali, że to eko

Ostatnio linie lotnicze wprowadzają sporo zmian i nie mam tu na myśli ograniczeń związanych z koronawirusem. Niedawno cieszyliśmy się z nowych strojów stewardes z ukraińskich linii lotniczych SkyUp. Teraz rewolucję szykują linie brytyjskie.

Tylko że ich rozwiązanie już tak bardzo nas nie cieszy. EasyJet owszem, w tym roku wprowadzi nowe uniformy dla personelu podkładowego i pilotów, ale po pierwsze nie wspomina przy tym nic o łamaniu stereotypów, a po drugie zamierza swoich pracowników ubierać w… plastik.

Greenwashing, dzień dobry

Wszystko niby ma być bardzo "ekologiczne". Stroje powstaną z butelek pochodzących z recyklingu - na jeden uniform potrzeba ich 45. Firma nawet przewiduje, że w ciągu pięciu lat zapobiegnie to wyrzuceniu prawie 3 milionów plastikowych butelek na śmietnik.

trwa ładowanie posta...

I choć brzmi to całkiem obiecująco - w końcu mówimy tu o recyklingu plastikowych butelek! - to w zderzeniu z rzeczywistością, sprawa przedstawia się trochę inaczej. Przede wszystkim może warto byłoby się zastanowić, czy taki plastik jest najlepszym materiałem do noszenia?

Niby tkanina została przetestowana pod kątem przydatności - jest bardziej elastyczna, odporna na ścieranie, trwała, a do tego zapewnia większą swobodę ruchów - ale czy ktoś się naprawdę zastanowił nad komfortem jej noszenia?

W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że to nie jest najbardziej oddychający i dobry dla skóry materiał i wie o tym raczej każdy, kto próbował nosić poliestrową koszulkę latem. Z resztą pisaliśmy o tym tutaj.

Poza tym to wcale nie jest takie eko rozwiązanie, jeśli przypomnimy sobie, że istnieje coś takiego jak mikroplastik. Wystarczy wrzucić takie plastikowe stroje do pralki i za jakiś czas można ze smakiem jeść swoją plastikową rybkę, która wcześniej zjadła sobie trochę tego naszego ubrania. Super, prawda?

How Much Plastic Do You Eat? #OurBluePlanet | Earth Lab

Są większe problemy

Wydaje mi się też, że absolutnie wszystkie linie lotnicze w pierwszej kolejności powinny zająć się jednak ogromnym śladem węglowym, który zostawiają - nie bez powodu np. Greta Thunberg nigdy nie wybiera tego środka transportu.

Owszem, dwa lata temu firma ogłosiła, że równoważy emisję dwutlenku węgla poprzez programy, które obejmują wkłady w projekty leśne, odnawialne i społecznościowe - możecie o nich przeczytać tutaj - ale do takich inicjatyw i deklaracji należy podchodzić ostrożnie.

W końcu linia na razie zobowiązała się jedynie do zrównoważenia emisji CO2 do zera, ale ja na ich stronie nie znalazłam żadnych raportów z tych działań. W każdym razie, nawet, jeśli okazałoby się, że rzeczywiście dbają o tę sprawę, to tak czy siak, plastikowe ubrania po prostu nie są najlepszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Bez znaczenia, ile butelek zostałoby wykorzystanych do ich produkcji. Już lepiej sprawdzą się chyba te bakterie czy cukier wanilinowy. Także tak - działajmy dla dobra planety, ale proszę, róbmy to z głową.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0