Wielka Pacyficzna Plama Śmieci z gatunkami inwazyjnymi. Co nam grozi?
Na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci zadomowiły się organizmy, których w ogóle nie powinno na niej być. Czym grozi nam obecność gatunków inwazyjnych na Oceanie Spokojnym?
Wielka Pacyficzna Plama Śmieci została odkryta w 1997 r.przez żeglarza Charlesa Moore'a, który jako pierwszy udokumentował pływające na niej szczoteczki do zębów, słomki i plastikowe butelki. Oceaniczny śmietnik, który bywa już nazywany Wyspą Śmieci, znajduje się między Kalifornią a Hawajami.
Podobne
- Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Dlaczego wciąż istnieje?
- 20-latek bada mikroplastik łódzkich rzek. "Czekam na odejście Czarnka" [WYWIAD]
- Nietoperze z Zielonej Góry będą walczyły z komarami. Budki im w tym pomogą
- Lisopies czy piesolis? Odkryto hybrydę lisa z psem
- Domy z lumpeksu. Amsterdam stawia na budynki zero waste
W 2021 r. na tym dryfującym po Oceanie Spokojnym wysypisku naukowcy odkryli żyjące gatunki roślin i zwierząt. Niestety, teraz okazuje się, że to jednak nie są tak optymistyczne informacje, jak mogłoby się wydawać.
Gatunki inwazyjne na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci
Wielka Pacyficzna Plama Śmieci składa się głównie z plastiku i mikroplastiku. Możemy na niej znaleźć sieci rybackie, plastikowe butelki czy słomki. Za odpadki pływające w Oceanie Spokojnym głównie odpowiada sześć państw, w tym Chiny, Japonia i Stany Zjednoczone.
Choć mogłoby się wydawać, że na tak zanieczyszczonej powierzchni trudno o jakiekolwiek oznaki życia, są stworzenia, które świetnie czują się na oceanicznym śmietniku. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jak każda "wyspa" ma swoich mieszkańców. Problemem jest jednak to, że są oni raczej mało przyjaźnie nastawieni.
Badania opublikowane na łamach magazynu "Nature" potwierdziły, że na środku Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci znajdują się gatunki przybrzeżne, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Ich liczebność znacznie przewyższa różnorodność gatunków pelagicznych, czyli takich, które zwykle występują w otwartym oceanie.
- Wcześniej myśleliśmy, że wiele przybrzeżnych organizmów nie będzie w stanie długo przetrwać na obszarze ubogim w żywność, nie mówiąc już o wzroście i rozmnażaniu. Jednak ku naszemu zaskoczeniu na tych plastikowych szczątkach żyło ich naprawdę sporo - powiedział portalowi NBC News naukowiec Greg Ruiz, który jest jednym z autorów raportu.
Czemu gatunki inwazyjne są szkodliwe dla Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci?
Gatunki przybrzeżne w przyszłości mogą stać się gatunkami inwazyjnymi i wyprzeć pelogiczne gatunki z ich naturalnego środowiska. Szczególnie, że znajdowały się one na ponad 70 proc. przebadanych próbek odpadów pobranych z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci.
Naukowcy nie są jeszcze w stanie przewidzieć, co się wydarzy, jeśli gatunki pierwotne wejdą w interakcję z inwazyjnymi. Według nich najprawdopodobniej spowoduje to zmiany w sieci pokarmowej. Nie można też zapominać, że obecność gatunków inwazyjnych może prowadzić do szkód w ekosystemie.
Wielka Pacyficzna PLAMA ŚMIECI!
Oczywiście, to nie jest tak, że te gatunki przybrzeżne wcześniej nie wędrowały przez ocean. Zazwyczaj jednak ich środkiem transportu było drewno, które po prostu się rozpadało, kończąc tę wielką podróż. Teraz sprawa wygląda trochę inaczej, bo plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat, więc stworzenia mogą się na nim zadomowić. Co, jak widać, ochoczo zrobiły.
- To prawie tak, jakby [na Ziemi - przyp.red] pojawiła się nowa wyspa. Siedlisko gatunków pokazuje to, co do tej pory uważaliśmy za niemożliwe - powiedział Ruiz.
Czy coś z tym można zrobić? Oczywiście. Można by było zacząć od sprzątania tego całego plastiku z oceanu i wprowadzaniu rozwiązań, dzięki którym jego obecność w wodach będzie mniejsza. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci wciąż się powiększa i nie wróży to dobrze ani nam, ani tym żyjącym na niej gatunkom.
Źródło: NBC News
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos