HiT dzieci in vitro

Anna Derewienko porównuje dzieci z in vitro do psów z hodowli. Czy TVP przeprosi?

Źródło zdjęć: © Anna Derewienko, Historia i Teraźniejszość, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,15.08.2022 13:00

Anna Derewienko, komentatorka TVP, w swoim wpisie na Twitterze odniosła się do tekstu podręcznika od HiT-u, dotyczącego metody in vitro i porównała takie dzieci do psów z hodowli. Czy TVP przeprosi za jej słowa?

Anna Derewienko to niepełnosprawna artystka z Bydgoszczy, która od dwóch lat współpracuje z TVP. Kobieta komentuje bieżące wydarzenia społeczne i polityczne w programie "Jedziemy" Michała Rachonia.

To jednak nie jedyna platforma, na której dzieli się swoimi przemyśleniami. Kobieta aktywnie działa również na Twitterze. Ostatnio postanowiła skomentować dyskusję toczącą się wokół podręcznika do HiT-u. Teraz przeprasza.

Podręcznik do HiT-u i dzieci z in vitro

O kontrowersyjnych treściach z podręcznika do HiT-u pisaliśmy już wielokrotnie. Wymienialiśmy nawet 27 największych głupot z Historii i Teraźniejszości. Jedyną pozytywną recenzję książka dostała od o. Tadeusza Rydzyka, co chyba mówi samo za siebie.

Możemy się z tego śmiać, ale prawda jest taka, że zarówno nauczyciele, jak i politycy są zaniepokojeni treściami, które się w nim pojawiają. Nauczyciele rozmawiający z Vibezem, mówili, że podręcznik jest rasistowski i nacjonalistyczny. Ostatnio sporo mówi się o fragmencie dotyczącym dzieci z in vitro.

trwa ładowanie posta...

W książce Wojciecha Roszkowskiego w ich kontekście pojawia się sformułowanie o "hodowli dzieci". Autor Historii i Teraźniejszości, pyta nawet "kto takie dzieci pokocha". Głos w sprawie tego fragmentu zabrał już Donald Tusk, a psychologowie pytają: "Jak poczuje się dziecko urodzone z in vitro, gdy przeczyta podręcznik do HiT-u?". Teraz należałoby chyba zapytać, jak poczują się, gdy przeczytają wpis Anny Derewienko.

trwa ładowanie posta...

Anna Derewienko porównuje dzieci z in vitro do psów z hodowli

O tym fragmencie sporo mówi się też w sieci. Pod jedną z dyskusji dotyczącej "hodowli dzieci" z podręcznika do HiT-u odniosła się Anna Derewienko. Porównała dzieci z in vitro do psów z hodowli: "Z dziećmi z in vitro jest jak z psami z hodowli. Zamiast kupować te z hodowli i rozbudowywać hodowle, należy skupić się na psach już urodzonych" - możemy przeczytać w poście kobiety.

trwa ładowanie posta...

Później komentatorka TVP przepraszała za wpis: "Nigdy nikogo nie nazywałam i nie nazywam gorszym sortem. Temat in vitro zamknęłam i przepraszam, jeśli kogoś uraziłam. Nie było to moją intencją... #przepraszam" - możemy przeczytać pod postem, który akurat dotyczył Odry.

trwa ładowanie posta...

Potem jednak bardzo szybko stwierdziła, że "już nikogo nie będzie przepraszała", bo jej przeprosiny "nikogo nie przekonują". Niektórzy użytkownicy Twittera rozważają pozwanie Derewienko.

trwa ładowanie posta...

Anna Derewienko - czy TVP przeprosi za porównanie dzieci z in vitro do psów z hodowli?

Warto zaznaczyć, że to nie jedyny taki kontrowersyjny komentarz Derewienko. Na początku sierpnia tego roku porównała Donalda Tuska i Olafa Scholza do Adolfa Hitlera. Wtedy TVP nie zamierzało przeprosić za jej słowa, bo jak piszą Wirtualne Media, wpis: "jest jej autorskim komentarzem opublikowanym na prywatnym koncie twitterowym".

Tak, komentarz Derewienko jest "jej autorskim komentarzem", nie oznacza to jednak, że nie uderza w dzieci i nie wyrządza im krzywdy. Przypominam, że ojciec dziewczynki, która dzięki metodzie in vitro przyszła na świat, stworzył zrzutkę na pozew przeciwko ministrowi Czarnkowi i autorowi podręcznika do HiT-u. Pieniądze zebrał w sześć godzin.

trwa ładowanie posta...

"Ten, komu poczęcie dziecka nie sprawiło problemu (lub było to niespodzianką), nigdy nie zrozumie tych dziesiątków tysięcy ludzi, którzy całymi latami się o dziecko bezskutecznie starają" - na stronie zrzutki pisze mężczyzna.

Komentarze Derewienko, podobnie jak wpis w podręczniku do Historii i Teraźniejszości, mogą się negatywnie odbijać na psychice dzieci i rodziców, którzy zdecydowali się na poczęcie metodą in vitro. Chociażby dlatego TVP powinno przeprosić za jej wpis. Biorąc pod uwagę sytuację z przeszłości, tak się jednak najprawdopodobniej nie stanie.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Twitter, Wirtualne Media, https://zrzutka.pl/h9exzp

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0