szkoła
Matura 2023 i 2024: wymagania obniżone o 20-25 proc. Co się zmieni?
O. Tadeusz Rydzyk chwali podręcznik do HiT-u

Rasistowski podręcznik do HiT-u doczekał się pozytywnej recenzji. Wydał ją o. Tadeusz Rydzyk

Źródło zdjęć: © AKPA
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,08.08.2022 16:30

"Rasistowski", "nacjonalistyczny", "ultrakatolicki", "nietolerancyjny", "ideologiczny". Tak o podręczniku do HiT-u autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego mówią nauczyciele i eksperci. O. Tadeusz Rydzyk jest nim jednak zachwycony

Od września do szkół średnich w całej Polsce wejdzie nowy przedmiot. Chodzi o Historię i Teraźniejszość (HiT). Jak na razie MEN dopuściło do użytku tylko jeden podręcznik. Chodzi o książkę autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Drugi - Wydawnictwa Szkole i Pedagogiczne - nadal znajduje się w procesie akceptacyjnym resortu edukacji.

Jak pisaliśmy już nieraz, podręcznik prof. Roszkowskiego budzi skarajne emocje. Nauczyciele i eksperci nie pozostawiają na nim suchej nitki. "Rasistowski", "nacjonalistyczny", "ultrakatolicki", "nietolerancyjny", "ideologiczny" - to określenia, które pojawiają się najczęściej. Wielu pedagogów - także na łamach Vibez.pl - zadeklarowało, że woli samodzielnie przygotowywać materiały do zajęć niż korzystać z tej pozycji. Rodzice - jak pisaliśmy niedawno - wymieniają się sposobami, jak skutecznie poinformować dyrekcję szkoły, że nie zamierzają kupić tej książki swoim dzieciom.

O. Tadeusz Rydzyk zachwycony podręcznikiem do HiT-u

W miniony weekend podręcznik prof. Roszkowskiego doczekał się w końcu pochwały. Pozytywną recenzję wystawił jej o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja i TV Trwam.

Wszystko działo się w sobotę (6 sierpnia) podczas toruńskiego pikniku "Dziękczynienie w Rodzinie", który obecnością uświetnił Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej. O. Rydzik zwrócił się bezpośrednio do niego.

- Dostałem już, panie ministrze, jeden egzemplarz do HiT-u, historia i teraźniejszość. Jest świetny. Mówię to tutaj, bo zaopatrzcie się, nie tylko dla dzieci, właściwie to wszyscy powinniśmy to mieć. Najnowsza historia Polski pięknie pokazana. To, że jest dobra, to widać, jak niepolscy Polacy się denerwują. To widzimy w tych mediach niektórych - powiedział o. Rydzyk, cytowany przez gazeta.pl.

Dalej odwołał się do najnowszych danych dotyczących coraz rzadszego uczestnictwa uczniów w katechezie szkolnej. Skrytykował rodziców, którzy na to pozwalają.

trwa ładowanie posta...

- Dzieci i młodzież są bardzo ważne. Z młodzieżą jest większa trudność, ale trzeba z miłością podejść, dać dobrą książkę, nie tak, że głaszczę kotka za pomocą młotka. Kochani, to jest bardzo ważne, zobaczcie, co się dzieje. Mamy takie wybitne matki i ojców, że po pierwszej komunii wypisują dzieci z religii. Bierzmy się do roboty w myśl zasady: "ora et labora" - modlitwa i praca - dodał o. Rydzik.

Nauczyciele: Podręcznik do HiT-u to broszura ideologiczna

Według Anny Schmidt-Fic z incjatywy nauczycielskiej "Protest z Wykrzyknikiem", chwalony przez o. Rydzyka podręcznik jest "500-stronnicową broszurą ideologiczną".

- Fragment zatytułowany: "problemy rasowe USA przyczyną konfliktów". Pojawiają się tam sformułowania takie, jak "ruch murzyński", zamiast "ruch na rzecz praw obywatelskich". Autor dokłada przemyślenia o tym, że słowo "Murzyn" zostało w nieuprawniony sposób obarczone jakąś złą estymą i uznaje się je teraz za obelżywe. Ubolewa, że nie można go już swobodnie używać - mówi portalowi Vibez.pl Renata Czaja-Zajder, nauczycielka języka polskiego i etyki, członkini inicjatywy "Protest z Wykrzyknikiem". Inne przykłady skandalicznych treści?

- Pisząc o gender, autor nie używa słowa "studies", a "ideologia". Zagadnienie znalazło się zresztą w rozdziale o ideologiach. Hasło "gender" zostało zestawione razem z nazizmem, komunizmem, feminizmem. Podręcznik ma silne podłoże nacjonalistyczne. Np. na liście najbardziej znanych przykładów ludobójstwa, autor - na pierwszym miejscu - wymienia "śmierć obrońców poczty gdańskiej". Dopiero na kolejnych pozycjach mamy Holokaust, obozy koncentracyjne itd. Wprost podkreślane są wartości konserwatywne i katolickie. Autor w sposób oczywisty zakłada dogmat o istnieniu Boga i krytykuje wszystkie "ideologie", które go nie uznają - mówi Czaja-Zajder. A to dopiero początek długiej listy absurdów z podręcznika.

Nauczyciele nie chcą używać podręcznika do HiT-u

Shmidt-Fic w rozmowie z Vibez.pl mówi, że na środowisko nauczycielskie nie ma sygnałów o tym, że dyrektorzy szkół będą naciskać na używanie podręcznika. Przeciwnie, liczba autorytetów naukowych, którzy krytycznie odnieśli się do książki, zdaje się przekonywać zarządzających placówkami edukacyjnymi. Tak dzieje się zwłaszcza w dużych miastach.

- Wiemy, że narracja ministra Czarnka, wychwalająca ten podręcznik, jest silna. Może się tak zdarzyć, że jakiś dyrektor jej ulegnie i będzie naciskał, choć formalnie nakazać nie może. Nauczyciel może się bać, że jeśli nie będzie prowadził przedmiotu w myśl tego podręcznika, będzie poddany szczegółowej kontroli, a to może wywołać efekt mrożący - mówi Shmidt-Fic .

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Kowal,zgłoś
Polecasz dzieła Marksa, LENINA I STALINA
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
Szkoła nie uczy, jak się uczyć? Licealiści mają rozwiązanie [WYWIAD]