Życie mrówek zagrożone. W tle kryzys klimatyczny
Naukowcy głośno biją na alarm. Informują, że coraz częściej znikają zarówno mrówki, jak i ogromne mrowiska. Wskazują, że problemem mogą być zmiany klimatu oraz kryzys ekologiczny, z jakim się mierzymy.
Przyszło nam żyć w bardzo ciekawych, ale trudnych czasach. Obserwujemy rozwój technologii, sztucznej inteligencji, a nawet próby podbijania kosmosu, a jednocześnie patrzymy, jak Ziemia powoli umiera na naszych oczach. Cieszymy się z osiągnięć ludzkich, ale nie możemy zapominać, że to głównie przez człowieka mierzymy się z globalnym ociepleniem, suszami czy pożarami. Okazuje się, że nawet spokojne życie mrówek stoi pod znakiem zapytania.
Mrówki to niesamowite zwierzęta. Te owady słyną z tego, że są bardzo silne, a także świetnie zorganizowane. Niejedne firmy mogłyby uczyć się od nich, jak być produktywnym oraz na czym polega współpraca. Niestety, naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Kolorado w Boulder nie mają dla maluczkich dobrych wiadomości. Odkryli, że zmiany klimatu niekorzystnie wpływają na mrówki. Co to oznacza? Problemy z ekosystemem, który odbije się na życiu każdego z nas.
Kryzys klimatyczny zagrożeniem dla mrówek
Naukowcy zbadali populacje mrówek żyjące w środkowej części Stanów Zjednoczonych, głównie w Kanionie Gregory w stanie Kolorado. Nie mają żadnych wątpliwości. Globalne ocieplenie jest realnym zagrożeniem dla życia tych małych zwierzątek. Coraz wyższa temperatura sprawiła, że w ostatnich dekadach mrówki zostały wypędzone z siedlisk. Co więcej, musiały nawet zmienić cykle ruchu lęgów. Mówiąc krótko, nauczyć się żyć na nowo.
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Mrówki uciekają ze swoich siedlisk, ponieważ jest im za gorąco. Szukają schronienia oraz odpowiednich warunków do życia głęboko w ziemi. Jak informuje Instytut Rozowju Myśli Ekologicznej, podstawową przyczyną preferencji termicznych mrówek przy wyborze miejsca na gniazdo jest to, że temperatura poważnie ogranicza ich metabolizm, rozwój i wydajność zgodnie z krzywą wydajności termicznej.
Brak mrówek oznacza wiele zmian, niestety na gorsze. Zwierzęta te odpowiedzialne są bowiem za ograniczanie rozwoju niektórych populacji bezkręgowców. To właśnie one zapylają wiele roślin, a także rozsiewają nasiona. Co więcej, pełnią nawet funkcję porządkową. Usuwają martwe szczątki roślin i zwierząt, a także spulchniają glebę. Ich znikanie będzie więc katastrofalne w skutkach, ponieważ wpłynie na cały ekosystem. Ze względu na znaczenie mrówek w Polsce niektóre gatunki zostały objęte ochroną, a niszczenie mrowisk jest karalne.
Źródło: planeta.pl
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Znamy finalistów "Twoje 5 Minut 3". Decyzja jury zaskoczyła widzów
- Album "Północ/Południe" Quebonafide do kupienia. Ile kosztuje?
- Quebonafide zagra dwa ostatnie koncerty. Co w pożegnalnym merchu?
- W Gliwicach stanął gigantyczny posąg "kciuka w górę". Co na to mieszkańcy?
- Gdzie jest Kuba Paniczko? Burza pod utworem "Moje 5 Minut"
- Jeff Bezos na swoje wesele wynajął... Wenecję? "Skoro cię stać, płać wyższe podatki"
- Pokazali d*py w "Twoje 5 Minut 3". Co jest gorsze: to, czy obgryzanie paznokci u stóp?
- Salt Wave by Porsche. Easy life na festiwalu - balans między muzyką i chillem