Kozy górskie zagrożone. W tle globalne ocieplenie
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sassari nie zostawiają żadnych wątpliwości. Globalne ocieplenie wpływa na bezpieczeństwo kóz górskich.
Grupa ekspertów na włoskim Uniwersytecie w Sassari przeprowadziła badania. Naukowcy odkryli, że globalne ocieplenie wpływa na życie kóz górskich. Poinformowali, że przez zmianę pogody zwierzęta zmieniają swoje nawyki i zaczynają być bardziej aktywne nocą. To może być dla nich bardzo niebezpieczne.
Kozy górskie w niebezpieczeństwie
Naukowcy z Uniwersytetu w Sassari przeprowadzili badania dotyczące życia kóz górskich. Przy pomocy specjalnych obroży GPS, w których zamontowane były czujniki ruchu, obserwowali aktywność koziorożców alpejskich. Udostępnione dane nie zostawiają wątpliwości. W cieplejsze oraz upalne dni zwierzęta były bardziej aktywne w nocy.
Badania przeprowadzono na terenie dwóch europejskich parków narodowych. Ku przerażeniu naukowców okazało się, że aktywność koziorożców była większa na obszarach, gdzie występowało dużo drapieżników. Oznacza to, że kozom o wiele bardziej zależało na ucieczce od ciepła, niż na ucieczce od zagrożenia.
- Spodziewaliśmy się wyższego poziomu aktywności nocnej w Szwajcarii, gdzie wilki nie były obecne. Odkryliśmy jednak coś zupełnie przeciwnego. Zauważyliśmy, że aktywność kóz jest wyższa na obszarach, gdzie roi się od tych drapieżników - powiedziała w rozmowie z mediami dr Francesca Brivio, współautorka badania.
Kozy górskie uciekają przed ciepłem
Badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Sassari potwierdzają to, co od dawna podejrzewali naukowcy. Zwierzęta są skłonne ryzykować życiem tylko po to, aby uciec przed upałami. Jest to ich sposób na radzenie sobie ze stresem związanym z globalnym ociepleniem.
- Możemy się spodziewać, że w nocy, gdy temperatura jest niższa, inne zwierzęta również zaczną być aktywne. Jeśli w ciągu dnia jest zbyt gorąco, aby jeść lub egzystować, zwierzaki będą wolały wykonywać wszystkie swoje czynności w nocy. Żerowanie też - powiedziała dr Francesca Brivio.
Naukowcy podkreślają, że większa aktywność kóz górskich nocą może wpłynąć na cały gatunek. Zwierzaki te są przystosowane do życia w ciągu dnia. Szukanie jedzenia oraz przemieszczanie się w późniejszych godzinach jest dla nich po prostu trudniejsze. Nie jest to coś, co potrafią robić od małego.
Dodatkowo oprócz trudności ze znalezieniem pożywienia w nocy, kozy będą miały problem z drapieżnikami. Te będą tylko czyhać, aby na koziorożce alpejskie zapolować. Globalne ocieplenie sprawia, że przetrwanie tego gatunku może być bardzo utrudnione.
Źródło: theguardian.com
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Stuu pozwał wiceministra sprawiedliwości. "Rzekomo dopuściłem się pomówienia"
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Bambi nie potrafi śpiewać? Burza pod klipem z koncertu