Kozy górskie zagrożone

Kozy górskie zagrożone. W tle globalne ocieplenie

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
17.01.2024 16:30

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Sassari nie zostawiają żadnych wątpliwości. Globalne ocieplenie wpływa na bezpieczeństwo kóz górskich.

Grupa ekspertów na włoskim Uniwersytecie w Sassari przeprowadziła badania. Naukowcy odkryli, że globalne ocieplenie wpływa na życie kóz górskich. Poinformowali, że przez zmianę pogody zwierzęta zmieniają swoje nawyki i zaczynają być bardziej aktywne nocą. To może być dla nich bardzo niebezpieczne.

Kozy górskie w niebezpieczeństwie

Naukowcy z Uniwersytetu w Sassari przeprowadzili badania dotyczące życia kóz górskich. Przy pomocy specjalnych obroży GPS, w których zamontowane były czujniki ruchu, obserwowali aktywność koziorożców alpejskich. Udostępnione dane nie zostawiają wątpliwości. W cieplejsze oraz upalne dni zwierzęta były bardziej aktywne w nocy.

Badania przeprowadzono na terenie dwóch europejskich parków narodowych. Ku przerażeniu naukowców okazało się, że aktywność koziorożców była większa na obszarach, gdzie występowało dużo drapieżników. Oznacza to, że kozom o wiele bardziej zależało na ucieczce od ciepła, niż na ucieczce od zagrożenia.

- Spodziewaliśmy się wyższego poziomu aktywności nocnej w Szwajcarii, gdzie wilki nie były obecne. Odkryliśmy jednak coś zupełnie przeciwnego. Zauważyliśmy, że aktywność kóz jest wyższa na obszarach, gdzie roi się od tych drapieżników - powiedziała w rozmowie z mediami dr Francesca Brivio, współautorka badania.

Życie kóz górskich zagrożone
Życie kóz górskich zagrożone (Canva)

Kozy górskie uciekają przed ciepłem

Badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Sassari potwierdzają to, co od dawna podejrzewali naukowcy. Zwierzęta są skłonne ryzykować życiem tylko po to, aby uciec przed upałami. Jest to ich sposób na radzenie sobie ze stresem związanym z globalnym ociepleniem.

- Możemy się spodziewać, że w nocy, gdy temperatura jest niższa, inne zwierzęta również zaczną być aktywne. Jeśli w ciągu dnia jest zbyt gorąco, aby jeść lub egzystować, zwierzaki będą wolały wykonywać wszystkie swoje czynności w nocy. Żerowanie też - powiedziała dr Francesca Brivio.

Kozy górskie w niebezpieczeństwie
Kozy górskie w niebezpieczeństwie (Canva)

Naukowcy podkreślają, że większa aktywność kóz górskich nocą może wpłynąć na cały gatunek. Zwierzaki te są przystosowane do życia w ciągu dnia. Szukanie jedzenia oraz przemieszczanie się w późniejszych godzinach jest dla nich po prostu trudniejsze. Nie jest to coś, co potrafią robić od małego.

Dodatkowo oprócz trudności ze znalezieniem pożywienia w nocy, kozy będą miały problem z drapieżnikami. Te będą tylko czyhać, aby na koziorożce alpejskie zapolować. Globalne ocieplenie sprawia, że przetrwanie tego gatunku może być bardzo utrudnione.

Źródło: theguardian.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0