Zmiany klimatu wpływają na nasze żołądki

Zmiany klimatu wpływają na wszystko. Nawet na nasze żołądki

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
15.08.2023 16:00

Niemieccy naukowcy opublikowali raport. Wynika z niego, że zmiany klimatu będą coraz częściej wpływać na zdrowie naszego układu pokarmowego.

Naukowcy z Niemiec nie przychodzą do nas z pozytywnymi wiadomościami. Okazuje się bowiem, że coraz cieplejsza pogoda nie wpływa jedynie na klęski żywiołowe, ale również na organizm człowieka.

Z raportu, który został opublikowany w "Journal of Health Monitoring" wynika, że cieplejszy oraz wilgotniejszy klimat może wpływać na rozwój różnych infekcji.

Zmiany klimatu, a zdrowie człowieka

Niemieccy naukowcy opublikowali raport, z którego wynika, że zmiany klimatu będą wpływać na człowieka nie tylko z zewnątrz, ale również od wewnątrz. Okazuje się, że w cieplejszym klimacie infekcje przenoszone przez żywność rozwijają się o wiele częściej. Oznacza to, że problemy żołądkowe będą nas męczyć o wiele częściej niż kiedyś.

Jak donosi portal geekweek.interia.pl, badania stanowią część większego przedsięwzięcia mającego na celu badanie wpływu zmian klimatu na zdrowie. Udostępniony przez naukowców raport dotyczy chorób przenoszonych drogą pokarmową. Badane będą takie bakterie jak Campylobacter, Vibro, Salmonella oraz pasożyty Cryptosporidium i Giardia.

Naukowcy badają bakterie przenoszone drogą pokarmową
Naukowcy badają bakterie przenoszone drogą pokarmową (Canva)

Naukowcy z Niemiec informują również, że w okresie letnim Salmonella i Campylobacter rozwijają się szybciej i częściej. Przez to, że upały oraz wilgotność utrzymują się o wiele dłużej niż jeszcze 20 lat temu, cieplejsze pory roku będą sprzyjały namnażaniu groźnych dla człowieka bakterii.

Dodatkowo jak czytamy na geekweek.interia.pl, pasożyty Cryptosporidium i Giardia będą częściej zanieczyszczały zbiorniki wodne w związku z gwałtownymi opadami deszczu i ekstremalnymi powodziami. Zmiany klimatu, które wpływają na oceany, będą coraz częściej doprowadzały do zakwitów niebezpiecznych glonów. Oznacza to, że toksyny, które się w nich znajdują, będą mogły łatwo dostać się do naszego układu pokarmowego.

Naukowcy apelują, aby dbać o higienę osobistą oraz zwracać uwagę na jakość jedzenia, które wybieramy. Mycie rąk oraz żywności zawsze powinno być czymś naturalnym w naszym życiu, a w czasach coraz cieplejszego klimatu tym bardziej.

Źródło: geekweek.interia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1