Upały zabijają częściej niż myślicie. Przerażające dane z Polski
Susze, pożary i braki wody to niejedyne problemy wynikające z potężnych upałów. Wysokie temperatury znacząco wpływają na nasze zdrowie. Więcej osób ginie z przegrzania, niż przez utonięcie.
Jak wynika ze wstępnych danych przedstawionych przez Światową Organizację Metrologiczną (WMO), ubiegły tydzień (3-9 lipca) był najgorętszym w historii pomiarów. Wiemy też, że za nami najgorętszy w historii czerwiec.
Podobne
- Najgorętszy weekend roku. Masz dość? Niestety, będzie tylko gorzej
- Smog szkodzi bardziej niż myśleliśmy. Dane WHO niedoszacowane?
- "Bezdennie głupie komentarze". Jakub Wiech tłumaczy zmiany klimatu
- "Globalne wrzenie". Sprawdzili, jakich temperatur człowiek nie wytrzyma
- Warszawski Żoliborz nie kosi trawy. Dlaczego to wyjątek, a nie reguła?
Okazuje się jednak, że te przerażające dane to nie jedyna rzecz, którą powinniśmy się martwić. Fale upałów i wysokie temperatury mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet nas zabijać. Statystyki mogą przerazić.
Upały zabijają
Dwa lata temu hydrolog z IMGW mówił o tym, że od siedmiu lat w Polsce panuje susza. W zeszłym roku sytuacja nie wyglądała lepiej, a badacze wskazywali, że sytuacja w kraju jest najgorsza od ostatnich pięciu lat. Nie było województwa, w którym IMGW nie wydałoby ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Biorąc pod uwagę obecne rekordy, w tym roku raczej lepiej nie będzie.
W związku z tym można się martwić nie tylko ograniczonym dostępem do wody, ale większą śmiertelnością. Na ten problem zwraca uwagę prof. Marek Sanak, generyk, pediatra i dyrektor Wydziału Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności w rozmowie z PAP.
Z danych wynika, że w Polsce latem 2022 r. w wyniku przegrzania organizmu zmarły 763 osoby. Lekarz w rozmowie znaczna, że ta liczba odpowiada mniej więcej jednej trzeciej ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych w ciągu roku i jest też aż o 65 proc. większa od rocznej liczby utonięć. Wynika z tego, że ludzie latem częściej giną przez upały, niż przez utonięcie.
Jak chronić się przed upałami?
Marek Sanak tłumaczy, że gdy tylko rozpoznamy udar cieplny, należy jak najszybciej schłodzić ciało mokrymi i zimnymi okładami. Należy też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz przebywaniu w cienistych i przewiewnych miejscach. Warto nosić też nakrycie głowy, jeśli już wystawiamy się na działanie słońca.
- Charakterystyczne objawy towarzyszące udarowi cieplnemu to zaburzenia świadomości; osłabienie, senność, wymioty i dezorientacja. Objawom neurologicznym towarzyszy przyspieszenie tętna i spadek ciśnienia tętniczego krwi, również przyspieszenie oddechu - mówił w rozmowie z PAP-em lekarz.
Nie tylko w Polsce ludzie coraz częściej umierają przez upały. Naukowcy z Francji, Hiszpanii i Szwajcarii w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Nature Magazine" wykazali, że z powodu upałów w Europie zmarło ponad 61 tys. ludzi. Najwięcej zgonów odnotowano we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech.
Źródło: PAP, Nature Magazine, Radio pogoda
Popularne
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw