Upały zabijają

Upały zabijają częściej niż myślicie. Przerażające dane z Polski

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,13.07.2023 12:30

Susze, pożary i braki wody to niejedyne problemy wynikające z potężnych upałów. Wysokie temperatury znacząco wpływają na nasze zdrowie. Więcej osób ginie z przegrzania, niż przez utonięcie.

Jak wynika ze wstępnych danych przedstawionych przez Światową Organizację Metrologiczną (WMO), ubiegły tydzień (3-9 lipca) był najgorętszym w historii pomiarów. Wiemy też, że za nami najgorętszy w historii czerwiec.

Okazuje się jednak, że te przerażające dane to nie jedyna rzecz, którą powinniśmy się martwić. Fale upałów i wysokie temperatury mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet nas zabijać. Statystyki mogą przerazić.

Upały zabijają

Dwa lata temu hydrolog z IMGW mówił o tym, że od siedmiu lat w Polsce panuje susza. W zeszłym roku sytuacja nie wyglądała lepiej, a badacze wskazywali, że sytuacja w kraju jest najgorsza od ostatnich pięciu lat. Nie było województwa, w którym IMGW nie wydałoby ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Biorąc pod uwagę obecne rekordy, w tym roku raczej lepiej nie będzie.

W związku z tym można się martwić nie tylko ograniczonym dostępem do wody, ale większą śmiertelnością. Na ten problem zwraca uwagę prof. Marek Sanak, generyk, pediatra i dyrektor Wydziału Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności w rozmowie z PAP.

Z danych wynika, że w Polsce latem 2022 r. w wyniku przegrzania organizmu zmarły 763 osoby. Lekarz w rozmowie znaczna, że ta liczba odpowiada mniej więcej jednej trzeciej ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych w ciągu roku i jest też aż o 65 proc. większa od rocznej liczby utonięć. Wynika z tego, że ludzie latem częściej giną przez upały, niż przez utonięcie.

trwa ładowanie posta...

Jak chronić się przed upałami?

Marek Sanak tłumaczy, że gdy tylko rozpoznamy udar cieplny, należy jak najszybciej schłodzić ciało mokrymi i zimnymi okładami. Należy też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz przebywaniu w cienistych i przewiewnych miejscach. Warto nosić też nakrycie głowy, jeśli już wystawiamy się na działanie słońca.

- Charakterystyczne objawy towarzyszące udarowi cieplnemu to zaburzenia świadomości; osłabienie, senność, wymioty i dezorientacja. Objawom neurologicznym towarzyszy przyspieszenie tętna i spadek ciśnienia tętniczego krwi, również przyspieszenie oddechu - mówił w rozmowie z PAP-em lekarz.

Nie tylko w Polsce ludzie coraz częściej umierają przez upały. Naukowcy z Francji, Hiszpanii i Szwajcarii w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Nature Magazine" wykazali, że z powodu upałów w Europie zmarło ponad 61 tys. ludzi. Najwięcej zgonów odnotowano we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech.

Źródło: PAP, Nature Magazine, Radio pogoda

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 0