Mewy decydują, jakie jedzenie nam ukradną

Mewy kradną ludziom używki. Cwaniaczki robią to z niezwykłego powodu

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
25.05.2023 07:00

Jeśli choć raz w życiu bałeś się, że mewa nad morzem porwie ci smakołyk, masz ku temu podstawy. Badania Brighton wykazały, że te ptaki mogą ustalić, które skrawki są warte złapania, obserwując, co jedzą ludzie. Dochodzi nawet do przypadków, że podkradają plażowiczom narkotyki.

Jeżeli widzisz znak mówiący "nie dokarmiać ptaków" i chcesz się do niego stosować, nie zawsze może ci się udać. Okazuje się bowiem, że mewy srebrzyste kompletnie nie biorą pod uwagę zakazu. Jeśli zobaczą, że coś zajadasz, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będą próbowały ci to ukraść.

Mewy to inteligentne cwaniaczki

Jak możemy przeczytać na theguardian.com, badania mew śledziowych na plaży w Brighton wykazały, że ptaki mogą ustalić, które jedzenie jest warte złapania. Kiedy dano im wybór opakowań chipsów, mewy w przeważającej mierze wybrały ten woreczek, z którego eksperymentator chrupał. Nie były zainteresowane paczką zostawioną z boku.

"Kiedy dano im wybór opakowań chipsów, mewy w przeważającej mierze wybrały ten kolorowy worek, z którego eksperymentator chrupał. Biorąc pod uwagę, że urbanizacja mew jest bardzo niedawna, zdolność ta musi pochodzić z ogólnej inteligencji mew i elastyczności behawioralnej" - powiedziała Franziska Feist, biolożkapierwsza autorka badania mew na University of Sussex.

Mewy chcą jeść to, co ludzie
Mewy chcą jeść to, co ludzie (Canva)

Naukowcy wiedzieli już, że mewy preferują przekąski, które zostały dotknięte przez ludzi. Nie było jednak jasne, jak dobrze mogą czerpać z obserwacji podjadania ludzi, aby znaleźć podobne kawałki jedzenia podczas żerowania.

Mewy kradną nawet narkotyki

W Wielkiej Brytanii dochodziło nawet do przypadków kradnięcia ludziom używek przez mewy - donosi Daily Star. Te nadmorskie ptaki, zgodnie z relacjami świadków, odczuwają skutki narkotyku zwanego "przyprawą". Jest to rodzaj syntetycznej marihuany, która ma naśladować działanie THC.

"Przyprawa" ma sprawiać, że mewy zachowują się jak szalone i bombardują pieszych, zanim ostatecznie upadną na ziemię. Oczywiście - podobnie jak w przypadku jedzenia - wyrywają używkę nawet z ludzkich rąk.

Niedokarmianie mew może nie wystarczyć

"Niedokarmianie mew może nie wystarczyć. Nadal są w stanie obserwować, co jemy" podkreśliła Feist.

Mewy wykorzystują ludzi do zdobywania informacji na temat jedzenia. Jeśli więc będą chciały zjeść coś, co nie jest dla nich odpowiednie, ale widziały człowieka, który się tym zajadał, najpewniej to zrobią.

Naukowcy podkreślają, że czeka nas jeszcze wiele lat badań, które sprawią, że mewy przestaną podjadać ludzkie przekąski.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0