Wybory setek milionów jednostek mają ogromny wpływ na planetę.

Katastrofa klimatyczna już w 2030? Na zmiany zostało kilka lat

Źródło zdjęć: © Pandora Studio / Adobe Stock
Michał DziedzicMichał Dziedzic,05.04.2023 10:16
Materiał powstał przy współpracy z marką Decathlon.

Najnowsze badania wskazują jasno, że jeżeli w tej dekadzie nie podejmiemy radykalnych działań na rzecz walki z ociepleniem klimatu, w przyszłości może nas czekać apokaliptyczna wizja ziemi rodem z Mad Maxa. Co można zrobić?

Jeżeli jakiś znajomy, który zabłądził w odmętach YouTube, pokaże wam filmik o tym, że katastrofa klimatyczna to wymysł, potraktujcie go tymi badaniami...

W nowym raporcie przygotowanym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, czytamy, że Ziemia prawdopodobnie przekroczy krytyczny próg globalnego ocieplenia w ciągu następnej dekady, a największe państwa musiałyby dokonać natychmiastowego i drastycznego odejścia od paliw kopalnych, aby zapobiec niebezpiecznemu przegrzaniu planety powyżej tego poziomu. Wymagałoby to od krajów uprzemysłowionych natychmiastowego połączenia się w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych mniej więcej o połowę do 2030 r, a następnie całkowitego zaprzestania dodawania dwutlenku węgla do atmosfery do 2050 r.

Gdyby te dwa kroki zostały podjęte, świat miałby około 50 procent szans na ograniczenie ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. Mamy dosłownie ostatnią szansę. 

Nadal możliwe jest utrzymanie globalnego ocieplenia na stosunkowo bezpiecznym poziomie, ale będzie to wymagało globalnej współpracy, miliardów dolarów i dużych zmian.

Dobrze, żeby zmiany zaszły też w codziennym życiu każdego z nas, bo wybory setek milionów jednostek mają ogromny wpływ na planetę. Co realnie możemy zrobić? Tutaj krótkie kompendium.

 1. Oszczędzaj zużycie wody i prądu w swoim domu
 2. Idź pieszo, jedź rowerem lub skorzystaj z transportu publicznego
 3. Jedz więcej warzyw, masowa produkcja mięsa wpływa fatalnie na planetę
 4. Nie wyrzucaj jedzenia, które nadaje się jeszcze do spożycia
 5. Zamiast wyrzucać zepsute rzeczy, postaraj się je naprawić
 6. Zmień źródło energii w swoim domu na bardziej "zielone"
 7. Mów głośno o tym, że zmiany są potrzebne

Na Vibez zamierzamy mówić o tym dużo i głośno. Chcemy udzielać praktycznych porad i odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania dotyczące ekologii, które możecie zadawać, pisząc na vibeztalk@grupawp.pl. Odpowiemy na nie w naszym formacie wideo VibezTalk, do którego zaprosimy Urszulę Fabianiak, ekspertkę w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i Jacka Płazę, eksperta w zakresie ekonomii cyrkularnej.

Porozmawiamy również o tym, jak ważne jest zaangażowanie dużych firm w redukcję śladu węglowego i wykorzystywanie ekologicznych materiałów do produkcji. Takie inicjatywy podjął choćby Decathlon, który dodatkowo umożliwia pracownikom darmowe korzystanie ze zrównoważonych form transportu. Uruchomił także pakiet usług cyrkularnych, w ramach których klienci mogą zakupić produkt z drugiej ręki lub wypożyczyć sprzęt zamiast go kupować.

Materiał powstał przy współpracy z marką Decathlon.
Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 56
 • emoji ogień - liczba głosów: 17
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 1177
 • emoji smutek - liczba głosów: 46
 • emoji złość - liczba głosów: 40
 • emoji kupka - liczba głosów: 821