Katastrofa klimatyczna już w 2030? Na zmiany zostało kilka lat
Najnowsze badania wskazują jasno, że jeżeli w tej dekadzie nie podejmiemy radykalnych działań na rzecz walki z ociepleniem klimatu, w przyszłości może nas czekać apokaliptyczna wizja ziemi rodem z Mad Maxa. Co można zrobić?
Jeżeli jakiś znajomy, który zabłądził w odmętach YouTube, pokaże wam filmik o tym, że katastrofa klimatyczna to wymysł, potraktujcie go tymi badaniami...
Podobne
- Nietypowy protest aktywistów. Padają na ziemię jak nieżywi
- Miliony na ratowanie lasów deszczowych. Ochrona środowiska to drogi "biznes"
- Katastrofa klimatyczna trwa. Tysiące ludzi bez dachu nad głową
- W Hiszpanii powstają schrony klimatyczne. Świat sztukuje się na wojnę z temperaturami
- Edukacja klimatyczna w szkołach w Katowicach. Co na to Czarnek?
W nowym raporcie przygotowanym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, czytamy, że Ziemia prawdopodobnie przekroczy krytyczny próg globalnego ocieplenia w ciągu następnej dekady, a największe państwa musiałyby dokonać natychmiastowego i drastycznego odejścia od paliw kopalnych, aby zapobiec niebezpiecznemu przegrzaniu planety powyżej tego poziomu. Wymagałoby to od krajów uprzemysłowionych natychmiastowego połączenia się w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych mniej więcej o połowę do 2030 r, a następnie całkowitego zaprzestania dodawania dwutlenku węgla do atmosfery do 2050 r.
Gdyby te dwa kroki zostały podjęte, świat miałby około 50 procent szans na ograniczenie ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. Mamy dosłownie ostatnią szansę.
Nadal możliwe jest utrzymanie globalnego ocieplenia na stosunkowo bezpiecznym poziomie, ale będzie to wymagało globalnej współpracy, miliardów dolarów i dużych zmian.
Dobrze, żeby zmiany zaszły też w codziennym życiu każdego z nas, bo wybory setek milionów jednostek mają ogromny wpływ na planetę. Co realnie możemy zrobić? Tutaj krótkie kompendium.
- Oszczędzaj zużycie wody i prądu w swoim domu
- Idź pieszo, jedź rowerem lub skorzystaj z transportu publicznego
- Jedz więcej warzyw, masowa produkcja mięsa wpływa fatalnie na planetę
- Nie wyrzucaj jedzenia, które nadaje się jeszcze do spożycia
- Zamiast wyrzucać zepsute rzeczy, postaraj się je naprawić
- Zmień źródło energii w swoim domu na bardziej "zielone"
- Mów głośno o tym, że zmiany są potrzebne
Na Vibez zamierzamy mówić o tym dużo i głośno. Chcemy udzielać praktycznych porad i odpowiedzieć na wszystkie wasze pytania dotyczące ekologii, które możecie zadawać, pisząc na vibeztalk@grupawp.pl. Odpowiemy na nie w naszym formacie wideo VibezTalk, do którego zaprosimy Urszulę Fabianiak, ekspertkę w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i Jacka Płazę, eksperta w zakresie ekonomii cyrkularnej.
Porozmawiamy również o tym, jak ważne jest zaangażowanie dużych firm w redukcję śladu węglowego i wykorzystywanie ekologicznych materiałów do produkcji. Takie inicjatywy podjął choćby Decathlon, który dodatkowo umożliwia pracownikom darmowe korzystanie ze zrównoważonych form transportu. Uruchomił także pakiet usług cyrkularnych, w ramach których klienci mogą zakupić produkt z drugiej ręki lub wypożyczyć sprzęt zamiast go kupować.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj