Żaby odporne na promieniowanie z Czarnobyla? Naukowcy w szoku
Żaby z Czarnobyla udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Niewielkie płazy okazały się odporne na promieniowanie, które po katastrofie w czarnobylskiej elektrowni jądrowej działa niszczycielsko na rośliny, zwierzęta oraz ludzi.
O katastrofie w czarnobylskiej elektrowni jądrowej mówić się będzie jeszcze przez najbliższe setki lat. Awaria reaktora jądrowego w 1986 r. doprowadziła do całkowitego skażenia od 125 do 146 tys. mkw, w efekcie którego przesiedlono ok. 350 tys. osób. Mieszkańcy Czarnobyla i miast położonych w sąsiedztwie elektrowni uciekli z domów, jednak na miejscu zostały dzikie zwierzęta, które nie miały świadomości o ogromnym niebezpieczeństwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]
Czarnobylskie żaby są odporne na promieniowanie
Naukowcy z hiszpańskiej Estación Biológica de Doñana postanowili przyjrzeć się żabom żyjącym w Czarnobylu, aby zrozumieć, jaki wpływ na dzikie zwierzęta miała awaria reaktora w elektrowni jądrowej. Badacze zainteresowali się żyjącymi w tamtym rejonie rzekotkami wschodnimi. Próbki do badań hiszpańskich uczonych były pobierane w latach 2016-2018. W sumie naukowcy zebrali ponad 200 żab mieszkających w obszarach obejmujących całe spektrum skażenia. W laboratoriach określono "wiek zwierząt, ilość pochłoniętego przez nie promieniowania, poziom hormonu stresu (kortykosteronu), a także określono tempo starzenia, wykorzystując do tego długość telomerów".
Jeden z autorów badania, Pablo Burraco z Estación Biológica de Doñana, powiedział w rozmowie z "IFLScience": - Wyniki nie wykazały żadnej różnicy między długością życia, tempem starzenia i poziomem kortykosteronu u rzekotek występujących w Czarnobylu i tych spoza skażonego obszaru, które wykorzystano w tym badaniu jako grupę kontrolną. Uważam, że poziomy promieniowania obecne w Strefie Wykluczenia nie są wystarczające, aby spowodować wyraźne szkody w organizmach przedstawicieli lokalnej dzikiej przyrody, przynajmniej na większości obszarów Czarnobyla.
Promieniowanie zmieniło kolor rzekotek wschodnich
Badacze zauważyli, że kolor rzekotek wschodnich zamieszkujących strefy skażenia znacznie różni się od typowego odcienia przedstawicieli tego gatunku płazów. Rzekotki są zazwyczaj żywozielone, natomiast żaby zamieszkujące okolice Czarnobyla są czarne. Naukowcy tłumaczą, że "ciemne ubarwienie jest typowe dla żab z terenów najbardziej skażonych w czasie wybuchu reaktora. Chodzi o melaninę, która może pochłaniać i rozpraszać część promieniowania".
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Czy Frizowi grozi coś za mroźne wyzwanie? Prawnik odpowiada
- Crawly zakpił z zakazu. Nowe nagranie z popularnego miasta
- Krzysztof Ibisz ustępuje Julii Żugaj. Bardzo odpowiedzialna rola
- Fortnite jako zjawisko kulturowe. Jak jedna gra zmieniła oblicze popkultury?