Jak zachować się w górach, gdy spotka się zwierzę?

Nie wiesz, jak reagować na zwierzęta w górach? TPN informuje

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
20.09.2023 17:30

Wakacje już dawno za nami, jednak pogoda wciąż sprzyja wyjazdom. Na górskich szlakach ciągle można spotkać wielu turystów. Właśnie dlatego Tatrzański Park Narodowy informuje jak zachować się, gdy wpadniemy na dzikie zwierzęta.

Spotkania turystów z dzikimi zwierzętami na szlakach to nic nadzwyczajnego. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób się zachować, gdy niespodziewanie wpadniemy na jelenia, sarnę czy dzika.

Dzikie zwierzęta wcale nie boją się ludzi. Często wręcz domagają się jedzenia, a nawet kradną plecaki z prowiantem. Właśnie dlatego Tatrzański Park Narodowy przypomina, jak należy zachować się na szlaku podczas nieoczekiwanego spotkania.

Tatrzański Park Narodowy o zasadach na szlakach

"Wyruszacie w Tatry i na szlaku spotykacie jelenia, przy schronisku podlatują do Was orzechówki, a po zdobyciu szczytu, tuż obok Was pojawia się lis, tęsknie spoglądający na Wasz plecak? Wszystko pięknie, ale nie dajcie się nabrać na słodkie oczy! To nie są maskotki do zdjęć czy zwierzęta, które potrzebują Waszej pomocy. Dokarmiając je, pozwalając im zabrać Wasze jedzenie - wyrządzacie im krzywdę" - czytamy na Facebooku Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pracownicy TPN przypominają, aby nie podchodzić, ani nie zaczepiać napotkanych na szlaku zwierząt, ani pod żadnym pozorem nie dopuszczać do nich dzieci. Należy zachować spokój, bezpieczny dystans i powoli się wycofać. W poście TPN podkreśla, że nie można panikować nawet w momencie, w którym zwierzęta zaczynają się do nas zbliżać. Jest to ważne, ponieważ nie wiemy, jak się zachowają, gdy zaczniemy krzyczeć lub wykonywać nadpobudliwe ruchy.

trwa ładowanie posta...

Dokarmianie zwierząt na szlaku jest zabronione

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że nie można dokarmiać zwierząt napotkanych na szlaku. Turyści często myślą, że pomagają jeleniom czy sarnom. Nie ma nic bardziej mylnego.

"Karmiąc dzikie zwierzę, nie pomagamy mu, a szkodzimy. Zwierzęta tracą umiejętność poszukiwania naturalnego pokarmu, nie potrafią szukać bezpiecznych miejsc, gdzie nie grozi im atak drapieżników, stają się też łatwym celem kłusowników" - czytamy na Facebooku TPN.

Nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt
Nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt (Canva)

"Dokarmiając zwierzęta, zazwyczaj błędnie zakładamy, że jedzą one to, co ludzie. Skutkiem niewłaściwego dokarmiania jest pogorszenie zdrowia. Zwierzęta słabną, źle znoszą trudne warunki klimatyczne, mogą chorować, a regularnie dokarmiane przestają się bać ludzi i coraz natarczywiej domagają się jedzenia od spotkanych osób. Dużym zagrożeniem dla zdrowia zwierząt są śmieci. Zjadane odpadki mogą doprowadzić do choroby, a nawet śmierci dzikiego zwierzęcia" - informuje Tatrzański Park Narodowy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4