Wybory samorządowe i zmiana miejsca głosowania

Wybory samorządowe 2024. Jak zagłosować w innym mieście?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
27.03.2024 11:30

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Już w niedzielę 7 kwietnia przed obywatelami i obywatelkami pierwsza tura. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmienić miejsce głosowania na inne i czy jest to możliwe. Spokojnie, wszystko wyjaśnimy.

Dla tych, którzy podczas wyborów samorządowych chcą oddać głos w innym mieście, mamy dobrą wiadomość. Jest to jak najbardziej możliwe. Problem jest jeden. W przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych nie da się złożyć wniosku przez aplikację mObywatel, co bez wątpienia było dużym ułatwieniem oraz łączyło się z oszczędnością czasu.

Jest ważna rzecz, o której należy pamiętać. W wyborach samorządowych jesteśmy przydzieleni do stałego obwodu głosowania. Jeżeli więc chcemy udać się do urn w zupełnie innym mieście, musimy być przygotowani na podjęcie pewnego działania. Konieczna jest zmiana obwodu głosowania na stałe. Można to zrobić na dwa sposoby.

Zmiana obwodu głosowania na stałe

Tak jak pisaliśmy wyżej, nie da się zmienić obwodu głosowania poprzez aplikację mObywatel. Jeżeli chcemy wziąć udział w wyborach samorządowych w zupełnie innym miejscu niż dotychczas, musimy rozważyć dwie opcje. Należą do nich:

  • wizyta w urzędzie miejskim lub gminy,
  • złożenie wniosku przez internet.

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Należy jednak podkreślić, że jeżeli chcemy osobiście odwiedzić urząd miasta lub gminy, musimy zrobić to najpóźniej do piątku 29 marca. Dlaczego? Ponieważ pracownicy placówki mają aż pięć dni roboczych na rozpatrzenie złożonego wniosku i muszą zdążyć zrobić to przed pierwszą turą wyborów samorządowych.

Internetowa zmiana obwodu głosowania

Jeśli chodzi o składanie wniosku przez internet, należy skorzystać z rządowej strony gov.pl. Musimy to zrobić do niedzieli 31 marca. Chcąc zmienić obwód głosowania na stałe, konieczne jest wybranie odpowiedniego urzędu lub gminy online. Następnie trzeba dołączyć odpowiednie załączniki i czekać na zaakceptowanie naszej prośby. Pierwszym krokiem jest kliknięcie przycisku "złóż wniosek" na stronie gov.pl.

Zmiana obwodu wyborczego na stałe
Zmiana obwodu wyborczego na stałe (gov.pl)

Następnie logujemy się do rządowej platformy poprzez użycie profilu zaufanego. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie naszych danych, a także wybranie załączników, które chcemy wysłać. Muszą one udowodnić, że w mieście, w którym chcemy oddać głos, przebywamy na stałe. Może to być umowa najmu, oświadczenie od właściciela lokalu, rachunki za gaz czy prąd, na których znajdują się nasze dane. Maksymalny rozmiar załączników to 60 MB i 10 MB dla jednego dokumentu.

Gdy wybierzemy załączniki, wszystko zatwierdzamy i klikamy przycisk "dalej". Podajemy swoje dane adresowe, wybieramy odpowiedni urząd oraz wpisujemy dane kontaktowe. Gdy zobaczymy, jak wygląda nasz wniosek, wysyłamy go do placówki, w której zostanie rozpatrzony. Tak jak w przypadku tradycyjnego sposobu zmieniania obwodu głosowania na stałe, urzędnik również ma pięć dni roboczych na zatwierdzenie prośby.

Źródło: geekweek.interia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0