Listy Konfederacji do wyborów samorządowych pełne szurów

Wybory samorządowe 2024. Zlot szurów na listach Konfederacji [OPINIA]

Źródło zdjęć: © YouTube - Sławomir Mentzen / YouTube
Natalia Witulska,
20.02.2024 13:45

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. Konfederacja osiągnęła słaby wynik. Sławomir Mentzen wielokrotnie podkreślał, że stało się tak dlatego, że na listach znalazły się osoby o skrajnych, czasem wręcz szkodliwych poglądach. Czy na pewno to zrozumiał?

Przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się w niedzielę 15 października 2023 r., Sławomir Mentzen z Krzysztofem Bosakiem u boku zapowiadał przewrócenie politycznego stolika. Plan ten się nie powiódł. Konfederacja osiągnęła bardzo słaby wynik i nie spełniła oczekiwań swoich wyborców. Przewodniczący partii Sławomir Mentzen w wywiadach regularnie musiał się z tego tłumaczyć. Podkreślał, że błędem partii było wpisanie na listy osób, które miały bardzo kontrowersyjne poglądy. Wszyscy pamiętamy Natalię Jabłońską, która mówiła o jedzeniu psów czy Monikę Jakulewicz głoszącą teorię o Donaldzie Trumpie podróżującym w czasie.

Mentzen nieraz mówił, że Konfederacja nie popełni już tych błędów, a na listach partii będą osoby, które nie wierzą, że 5G nas zabija, a szczepionki nas śledzą. Czy dotrzymał obietnicy? Użytkownik portalu X Nocny Pingwin udowodnił, że chyba nie. W mediach społecznościowych stworzył nitkę, w której prezentuje foliarskie wpisy kandydatów Konfederacji do wyborów samorządowych, które odbędą się w kwietniu.

Konfederacja i niekonsekwencja jej przedstawicieli

Politycy Konfederacji często zaprzeczają swoim własnym wypowiedziom. W 2023 r. bardzo głośno krzyczeli, że nigdy nie będą współpracować ani z Platformą Obywatelską, ani z Prawem i Sprawiedliwością. Tymczasem w połowie lutego dowiedzieliśmy się, że w Bydgoszczy PiS idzie do wyborów samorządowych wspólnie z Konfederacją.

Gdy dziennikarze pytali Mentzena o słynną "piątkę Konfederacji", ten zawsze odpowiadał, że wcale nie miał na myśli tego, co głosił, a jego wypowiedź jest wyrwana z kontekstu. Przypomnijmy, polityk na jednym spotkaniu partyjnym stanowczo podkreślał, że przedstawiciele Konfederacji nie chcą:

 • Żydów,
 • homoseksualistów,
 • aborcji,
 • podatków,
 • Unii Europejskiej.

Gdy w 2023 r. przypomniano mu te słynne słowa, wycofywał się z nich rakiem. Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że przedstawiciele Konfederacji po raz kolejny zaprzeczają sami sobie.

Czy "piątka Konfederacji" jest wyrwana z kontekstu? Sprawdzamy!

Foliarze na listach Konfederacji

W poniedziałek 19 lutego użytkownik X Nocny Pingwin stworzył bardzo interesującą nitkę. W jednym miejscu zebrał wszystkich kandydatów Konfederacji do wyborów samorządowych, którzy udostępniają szurskie, często po prostu szkodliwe treści. Udowodnił tym samym, że Sławomir Mentzen nie dotrzymał słowa, które wygłosił 4 grudnia 2023. W rozmowie z "Nam Zależy" powiedział, że "nie można wpuszczać na listy wariatów".

Nocny Pingiwn swoją nitkę rozpoczął od przedstawienia internautom Rafała Forysia. Jest on kandydatem Konfederacji na prezydenta Radomia. Okazuje się, że w mediach społecznościowych udostępnia treści o walce z 5G czy "plandemią". W jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że wolałby leczyć koronawirusa tymiankiem, niż się zaszczepić.

trwa ładowanie posta...

W nitce Nocnego Pingwina dowiadujemy się, kim jest Bronisław Foltyn. To poseł Nowej Nadziei i kandydat Konfederacji na prezydenta Bielska-Białej. Brał udział w zlotach antyszczepionkowców, pandemię nazywał mitem, a zachęcanie do przyjęcia szczepienia porównywał do prania mózgu.

Kandydat na prezydenta Bielsko-Białej z Konfederacji foliarzem
Kandydat na prezydenta Bielsko-Białej z Konfederacji foliarzem (Nocny Pingwin , X)

Jeszcze więcej foliarzy, damy radę

"Tomasz Owsianik - kandydat Konfederacji na prezydenta Olsztyna w wyborach samorządowych. Na jego profilu znajdziemy: antyszczepionkową i antynaukową dezinformację, spiski lekarzy, owoc leczący raka, antyukraińską propagandę, antysemickie i homofobiczne wpisy" - napisał Nocny Pingwin na X.

Kandydaci Konfederacji szerzą szurowskie treści
Kandydaci Konfederacji szerzą szurowskie treści (Nocny Pingwin , X)
trwa ładowanie posta...

Na koniec Nocny Pingwin przybliża nam sylwetkę Karoliny Pikuły. Jest ona kandydatką Konfederacji na prezydenta Rzeszowa. Na jej profilach znajdziemy podobne treści do tych, które udostępniają ww. politycy. Kobieta regularnie ostrzega przed szkodliwością 5G, szczepionek czy Ukraińców. Dla polityków Prawa i Sprawiedliwości udostępniła nawet zdjęcie szubienicy.

Kandydatka Konfederacji na prezydenta Rzeszowa i jej poglądy
Kandydatka Konfederacji na prezydenta Rzeszowa i jej poglądy (Nocny Pingwin , X)

W grudniu 2023 r. Sławomir Mentzen mówił o konieczności weryfikacji osób, które chcą kandydować z list Konfederacji. Zapewniał, że nikt o skrajnych i szkodliwych poglądach nie znajdzie na nich miejsca. Jak myślicie, dotrzymał słowa?

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 1
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 1
 • emoji kupka - liczba głosów: 0