Generacja Z o wyborach w Polsce: nie idziesz na wybory, nie masz głosu
Najważniejsze od lat wybory parlamentarne w Polsce nadchodzą wielkimi krokami. W związku z tym redakcja Vibez postanowiła porozmawiać z przedstawicielami Generacji Z na temat ich lęków i nadziei związanych z Polską.
Jedne z najważniejszych wyborów parlamentarnych we współczesnej Polsce już w niedzielę 15 października 2023 r. Z każdej strony pojawiają się plakaty i grafiki zachęcające do głosowania. W sprawie konieczności oddania głosu wypowiadają się influencerzy czy artyści, którzy do tej pory unikali łączenia swoich karier z polityką. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że od jednego dnia zależeć będzie przyszłość całego narodu. Generacja Z również zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji.
Podobne
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Mają po 20 lat i nie głosowali w wyborach. "Nie czuję potrzeby, żeby się tłumaczyć"
- Cisza wyborcza 2023. Czego nie wolno robić?
- Generacja Z nie łączy studiów z sukcesem? Naukowcy są zgodni
- Zawód Oskara Szafarowicza. Migranci w wyborach nie postawili na PiS
Co powiesz osobie, która nie idzie na wybory?
Redakcja Vibez zapytała przedstawicieli i przedstawicielki Generacji Z o to, co powiedzieliby osobie, która nie idzie na wybory. Zdaniem ankietowanych, osoby niegłosujące postępują źle. "Nie idziesz na wybory - nie masz głosu" to często powtarzana fraza. Jeden z rozmówców zwraca także uwagę na to, że osoby, które nie chcą głosować, nie powinny potem narzekać na sytuację w kraju. Drugi mężczyzna twierdzi natomiast, że rozumie osoby niezdecydowane, bo sam ma dylemat na kogo oddać swój głos.
Przedstawiciele Generacji Z czują, że mają wpływ na politykę jednak nie taki, jaki chcieliby mieć. Wybory parlamentarne będą jednak świetną okazją, aby ten wpływ wywrzeć. Pojawiają się także głosy, że "potrzeba bardzo dużej liczby ludzi, żeby coś zmienić w tym kraju". Nie wszyscy są jednak takimi optymistami. Zdaniem jednego z rozmówców "głos jednej osoby bardzo mało znaczy".
Jakie problemy zajmują Generację Z?
Wśród kwestii, którymi zdaniem przedstawicieli Generacji Z powinien zająć się rząd, powtarza się temat aborcji oraz praw kobiet, sytuacja mieszkań dla młodych osób, inflacja, problemy małych przedsiębiorstw. Gen Z niepokoi także rozdawnictwo pieniędzy praktykowane przez rządzących. Według jednej z przedstawicielek pokolenia problemem jest też system nauczania, który należy zmienić, a także niskie zarobki nauczycieli i brak pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży: "Powinniśmy wprowadzić lepszą opiekę psychologiczną w szkołach."
Generacja Z chce mieszkać w Polsce
Osoby z pokolenia Z jednogłośnie mówią, że chciałyby mieszkać w Polsce, jednak nie wiedzą, czy będzie to możliwe. Głównie mowa o poziomie życia oraz wysokości zarobków. Jedna z rozmówczyń powiedziała, że jest rozczarowana sytuacją w Polsce: "Jestem trochę zawiedziona. Wydaje mi się, że dużo ludzi z naszego pokolenia chce wyjechać ze względu na warunki mieszkaniowe i nasze prawa". Pocieszeniem powinna być sytuacja w innych krajach, jednak porównywanie nie zawsze ma sens.
Znany z TikToka Jefre powiedział, że był ostatnio w Izraelu i zobaczył, jak tam wygląda życie. Tiktoker swoją wypowiedź podsumował stwierdzeniem "W Polsce naprawdę nie jest źle". Jedna z kobiet odpowiadających na pytanie powiedziała, że nie czuje się w Polsce bezpiecznie. Pojawiają się także głosy rozważające wyjazd za granicę.
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół