Naukowcy alarmują. E-papierosy mogą źle oddziaływać na psychikę młodych
O tym, że elektroniczne papierosy źle wpływają na nasze zdrowie, naukowcy mówią już od jakiegoś czasu. Teraz postanowili sprawdzić, jak wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Ich wnioski są mało optymistyczne…
Przez pewien czas, gdy elektroniczne papierosy zaczęły pojawiać się na rynku, myśleliśmy, że nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie. A już na pewno nie oddziałują na nie tak źle jak tradycyjne papierosy.
Podobne
- Jednorazówki (e-papierosy) Malika Montany. Koszmarny pomysł [OPINIA]
- Młodzi częściej korzystają z operacji plastycznych niż dorośli. Jest się czym martwić?
- Pokolenie Z pije alkohol i bierze narkotyki coraz rzadziej. Jest szczęśliwsze?
- Jak wpływa na nas oglądanie telewizji w dzieciństwie? Naukowcy alarmują
- E-papierosy szkodzą środowisku. Czy aby na pewno wiesz, gdzie je wyrzucić?
Niestety, naukowcy od pewnego czasu udowadniają, że to szkodliwy mit. Najnowsze badania przeprowadzone przez organizację non-profit na młodych ludziach pokazały, że osoby, które używają e-papierosów, mogą częściej zmagać się z zaburzeniami lękowymi i objawami depresji.
E-papierosy źle działają na zdrowie psychiczne młodych
Badanie przeprowadzone przez American Heart Association, czyli organizację non-profit zajmującą się zdrowiem, sprawdzało, jak na młodych ludzi wypływa używanie e-papierosów. Pod uwagę brali trzy rodzaje e-papierosów: zawierających tylko nikotynę, zawierających tylko THC (składnik marihuany) oraz zawierających obie te substancje. W badaniu udział brały również osoby, które nie używają elektronicznych papierosów.
Przebadano 2,5 tys. nastolatków i młodych dorosłych w wieku od 13 do 24 lat. W ankietach odpowiadali na pytania dotyczące ich zdrowia psychicznego i tego, jak często i w jaki sposób używają e-papierosów.
159 młodych osób zadeklarowało, że wapuje jedynie THC. 70 proc. z nich przyznało, że doświadczyło ataków paniki oraz stanów lękowych w ostatnim tygodniu. 370 osób zadeklarowało, że vapuje jedynie nikotynę. 830 osób przyznało się do wapowania obu tych substancji. W sumie 60 proc. z nich zgłosiło, że w ostatnim czasie doświadczyło uczucia niepokoju.
Spośród wszystkich osób używających elektronicznych papierosów, ponad 50 proc. przyznało, że zmaga się z depresją. Równie wysoka była liczba młodych osób, która zgłosiła, że w ciągu roku miała myśli samobójcze. Co znaczące, większość z nich używa e-papierosów, by się uspokoić lub poprawić sobie samopoczucie. Badania wykazują jednak, że efekt, jaki uzyskują, jest odwrotny.
- Badanie wykazało, że używanie e-papierosów z nikotyną i e-papierosów z THC, ma znaczenie w przypadku zdrowia psychicznego. Ponieważ nowe produkty wciąż pojawiają się na rynku, myślę, że nadal będziemy obserwować i badać ten problem - powiedział dr Loren Wold z American Heart Association.
E-papierosy szkodzą zdrowiu i środowisku
Oczywiście to nie oznacza, że na depresję czy zaburzenia lękowe chorują jedynie osoby, które używają e-papierosów. Nie możemy też szukać przyczyn choroby jedynie w ich używaniu, bo na rozwój depresji czy stanów lękowych ma wpływ wiele czynników. Nie można jednak obok tych wniosków przejść obojętnie i zakładać, że wapowanie jest zdrowe.
To przecież też nie koniec szkodliwości elektronicznych papierosów. Badania naukowców z University of California San Diego School of Medicine pokazały, że codzienne palenie e-papierosów wpływa na pracę m.in. naszego mózgu, płuc i serca.
Jeszcze innym aspektem jest wpływ e-papierosów na środowisko. Szerzej ten problem opisywaliśmy w tekście, w którym tłumaczyliśmy, gdzie najlepiej wyrzucać elektroniczne papierosy. W skrócie wygląda to tak, że odpady z tych sprzętów wprowadzają do środowiska szkodliwe substancje takie jak m.in. metale ciężkie i rtęć. Do tego nie podlegają one biodegradacji i zanieczyszczają środowisko mikroplastikiem.
"Odpady e-papierosów stanowią potencjalnie poważniejsze zagrożenie dla środowiska niż niedopałki papierosów, ponieważ e-papierosy wprowadzają do niego plastik, a sole nikotyny, metale ciężkie, ołów, rtęć i łatwopalne baterie litowo-jonowe trafiają do cieków wodnych, gleby i dzikiej przyrody" - czytamy na stronie organizacji non-profit "Truth Initiative", która zajmuje się zwalczaniem tytoniu.
Jeśli więc wciąż zastanawiacie się, czy e-papierosy są zdrowie, to odpowiedź brzmi: nie. Nie ma się co łudzić, że jakakolwiek forma palenia będzie pozytywnie wpływała na nasz organizm i zdrowie psychiczne.
Źródło: newsroom.heart.org, healthline.com, Truth Initiative
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos