Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo przez nękanie

"Marsz Ciszy" dla Julii z Lubina. Nie wytrzymała nękania rówieśników

Źródło zdjęć: © miedziowe.pl / Canva, miedziowe.pl
Natalia Witulska,
25.09.2024 11:15

16-letnia Julia z Lubina odebrała sobie życie. Wszystko przez rówieśników, którzy znęcali się nad nastolatką. W niedzielę 29 września odbędzie się w mieście "Marsz Ciszy".

Nękanie w szkołach to realny problem, z którym zmaga się wiele dzieci i nastolatków. Przerażające jest, że nawet gdy mają wsparcie rodziców i pedagogów, czasem decydują się na odebranie sobie życia. Jak czytamy na zdrowie.pap.pl, w 2023 r. według danych Komendy Głównej Policji doszło do 145 samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

To właśnie z nękaniem ze strony rówieśników nie poradziła sobie 16-letnia Julia z Lubina. Mimo wsparcia rodziców, a także zgłaszania problemu w szkole, dziewczyna postanowiła odebrać sobie życie. Sprawa wstrząsnęła miastem. Dla upamiętnienia nastolatki, a także zwrócenia uwagi na to, jak ważna jest walka ze nękaniem w szkole, organizowany jest marsz. Odbędzie się już w niedzielę 29 września.

STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI

"Marsz Ciszy" dla 16-letniej Julii z Lubina

Julia z Lubina była ofiarą znęcania psychicznego w szkole. Oprócz przemocy słownej doświadczała również tej fizycznej. Rodzice dziewczyny zgłaszali problem w szkole, a także na policji. Próbowali pomóc nastolatce, jednak okazali się bezradni wobec okrucieństwa młodzieży. Julia odebrała sobie życie.

- Córka była obrzucana najcięższymi epitetami. Szydzono z jej wyglądu, ubioru, nawet nazwiska. Gdy pisała w internecie, jak jest jej ciężko i że nie chce żyć, hejt nabierał jeszcze większej mocy [...]. Dzieci piszą do nas, że to trwa. Nadal ją wyzywają. Nawet po jej śmierci - powiedział w rozmowie z Lubin.pl ojciec zmarłej dziewczyny.

- To nie jest tylko lokalne wydarzenie, to apel do całej Polski. Marsz, na który zapraszamy wszystkich mieszkańców, jest wołaniem o większą wrażliwość i empatię wobec przemocy, którą codziennie doświadczają setki dzieci w naszym kraju. Rówieśnicze prześladowania często mają tragiczne konsekwencje, a ich ofiary milczą w strachu, nie znajdując wsparcia, którego tak bardzo potrzebują - mówią organizatorzy marszu dla Julii w rozmowie z portalem Lubin.pl.

trwa ładowanie posta...

- Niech śmierć 16-letniej Julii z Lubina będzie impulsem do zmiany. Chcemy głośno mówić "Stop przemocy rówieśniczej". Przynieśmy światło na marsz, niech nasza solidarność rozprzestrzeni się jak fala po całej Polsce. Zjednoczmy się dla Julii i dla wszystkich dzieci, które cierpią w milczeniu - kontynuują organizatorzy marszu.

Przemoc wśród młodzieży to spory problem

Jak możemy przeczytać w raporcie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, brakuje danych urzędowych dotyczących zjawiska przemocy rówieśniczej. Statystyki policyjne ograniczają się do zdarzeń, do których doszło na terenie szkół i innych placówek oświatowych. Najczęściej odnotowanymi przez policję przestępstwami w 2021 r. były: kradzież cudzej rzeczy (664 przypadki), kradzież z włamaniem (275) i uszczerbek na zdrowiu (260).

Pamiętaj, że jeżeli nie czujesz, że potrzebujesz pomocy i chcesz z kimś porozmawiać, zawsze możesz zadzwonić na działający całą dobę Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Nigdy nie wstydź się problemów, z którymi się zmagasz. Zawsze istnieje wyjście, nawet z najtrudniejszej sytuacji.

Źródło: miedziowe.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 24
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 319
  • emoji złość - liczba głosów: 72
  • emoji kupka - liczba głosów: 17
WaszPapaj,zgłoś
Gulag dla takich... Tam nauczyli by się szanować innych.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jędrzej,zgłoś
Brońcie swoje dzieci. Nawet przemocą.
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się
A ten telefon zaufania jest do LGBT ,na pewno pomogą haha
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 268
Komentarze (268)
Powrót