Ten zakaz w pracy budzi wątpliwości: "Najbardziej nieludzka zasada"
Na TikToku i Twitterze trwa dyskusja dotycząca możliwości siadania w trakcie pracy. To forma przemocy czy estetyczny wymóg? Dowiedź się, czy twój pracodawca łamie prawo.
Pracowaliście kiedyś w miejscu, w którym nie można usiąść? I nie, nie mam tu na myśli pracy na linii produkcyjnej czy takiego ruchu w restauracji czy w sklepie, że myśl o tym, żeby na chwile gdzieś przysiąść, nie przychodzi wam nawet do głowy.
Podobne
- Została zwolniona z pracy za brak bielizny? "Taki był komunikat"
- Wyzwolone Gen Z. Rezygnują z pracy na oczach tysięcy widzów
- Szukała pracy po studiach. Dramat, jaką dostała odpowiedź
- Pokolenie Z nie nadaje się do pracy w handlu? "Pyta co chwilę o bony"
- Zmiana pracy to same plusy? Łatwiej o większą podwyżkę
Na TikToku pojawiło się prześmiewcze nagranie, na którym dziewczyna pokazuje absurdalny zakaz w pracy. Czemu siedzenie jest tak wielkim przestępstwem i czy właściciele rzeczywiście mają rację?
Siedzenie największym przestępstwem w pracy?
Na tiktoku nagranym przez Martynę widać, jak dziewczyna próbuje usiąść w pracy. Przez to, że pracodawca jej tego zakazał, próbuje różnych alternatyw: opiera się o blat, klęka na podnóżku i udaje, że sama jest krzesłem.
"Zobaczyłam tego tiktoka i od razu wróciły mi traumatyczne wspomnienia z byłej pracy, w której nie można było siedzieć, ani się opierać jakkolwiek… Dosłownie najgorszy mój dzień w życiu, to kiedy byłam tam na 12 godzin. Najbardziej nieludzka zasada w pracy" - pisze użytkowniczka, która na Twitterze udostępniła nagranie z TikToka.
Zakaz siedzenia w pracy to forma przemocy
Okazuje się, że dziewczyny nie są same. Pracodawcy chętnie zakazują pracownikom siadania. Zarówno na Twitterze, jak i TikToku, możemy znaleźć komentarze osób, które doświadczyły podobnych sytuacji. Wymieniają też inne, absurdalne według nich nakazy: uśmiechania się, witania każdego klienta czy stania przy wejściu do sklepu.
"Najbardziej nieludzka zasada w pracy" - pisze użytwkoniczka pod TikTokiem.
"8h da się wytrzymać ale 12h to już katorga" - dodaje inna osoba.
Według niektórych internautów takie praktyki są szkodliwe. Część osób uważa nawet, że to forma przemocy. Użytkownicy Twittera, którzy spotkali się z takim zakazem, dodają, że specjalnie chodzili do toalety, by móc chociaż na chwilę usiąść.
"Dla mnie to jakieś pokłosie relacji folwarcznych i przemoc (symboliczna) ze strony pracodawców. Przecież nie da się stać 8-10 godzin. Można wykorzystać wysokie krzesła (barowe), które dają ładny efekt i pozwalają odpocząć" - zaznacza użytkownik na Twitterze.
"Ja częściej niż zwykle chodziłam do toalety tylko, żeby móc usiąść na deskę. To jest nieludzkie, bolesne, wykańczające i nikomu tego nie życzę" - dodaje inna osoba.
Czemu nie można siadać w pracy?
Pracodawcy decydują się na wprowadzenie zakazu siadania w pracy, bo uważają, że nie stosując się do tej zasady pracownik okazuje brak szacunku. Według innych właścicieli to po prostu bardziej eleganckie i kulturalne.
"W moim byłym sklepie to tłumaczyli tak, że elegancko i bardziej kulturalnie to wygląda przed klientem, jak się stoi. Nawet jak klientów nie było przez parę godzin, to i tak trzeba było stać" - tłumaczy użytkowniczka.
Internauci zwracają jednak uwagę, że w ten sposób pracodawcy osiągają odwrotny efekt. Według nic,h w takich miejscach, kontakt ze zmęczonym personelem nie jest przyjemny.
"Tak! Ja się nie czuję dobrze w sklepach, w których czuję, że pracownik jest zmęczony i nadużywany. Komu się wydaje, że kontakt z takim personelem to jest przyjemność dla klienta?" - komentuje jedna z użytkowniczek Twittera.
Czy pracodawca może zakazać siadania w pracy?
I tak, i nie. Wszystko zależy od rodzaju pracy, jaką wykonujemy. Jak w rozmowie z portalem Ofemin podkreśla Monika Chylak, aplikantka radcowska, praca polegająca na obsłudze klienta w sklepie nie powinna być uznana za wymagającą ciągłego stania.
- Pracodawca nie może wymagać od swojego pracownika, aby ten stał przez całą swoją zmianę, o ile charakter jego pracy tego nie wymaga. Wynika to z treści § 49 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wskazany przepis nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi możliwości siedzenia przy wykonywaniu pracy niewymagającej stale pozycji stojącej - mówi Chylak.
Źródło: Twitter, TikTok, Ofemin
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku