Szukała pracy po studiach. Dramat, jaką dostała odpowiedź
- Czy zdawaliście sobie sprawę, jak ciężko jest znaleźć pracę po studiach? - tym pytaniem Alicja zaczyna nagranie dotyczące jej poszukiwań wakacyjnej pracy. 22-latka mimo ogromnego doświadczenia nie spełniła wymagań na podstawowe stanowisko w obsłudze klienta.
Wielu młodych ludzi po ukończeniu szkoły średniej kontynuuje naukę na poziomie akademickim. Mówiąc "wiele", mam na myśli 292,6 tys. osób, bo tyle uzyskało dyplom ukończenia studiów w 2022 r. Jak wynika z danych Instytutu Badawczego IPC z 2024 r., na studia planuje iść 53,5 proc. uczniów ostatnich dwóch klas liceów i techników.
Podobne
- Młodzież niech robi za darmo. Szkoda, że doświadczeniem nikt się nie naje
- Generacja Z nie łączy studiów z sukcesem? Naukowcy są zgodni
- Pierwsza praca na studiach. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać
- Rynek pracy oczami młodych. Czy rzeczywistość sprostała oczekiwaniom?
- Zmiana pracy to same plusy? Łatwiej o większą podwyżkę
Samo uzyskanie tytułu absolwenta uczelni wyższej nie gwarantuje znalezienia pracy. Wręcz przeciwnie. Pomijając pojedyncze kierunki, które przygotowują do uprawiania konkretnego zawodu - takie jak prawo czy medycyna - studia (podobnie jak szkoła) są przesycone teorią. Dlatego wielu studentów łączy kształcenie akademickie z pracą, żeby zdobyć pierwsze doświadczenie i kompetencje w zawodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
22-latka szukała pracy. Oto co usłyszała
O swoich perypetiach z poszukiwaniem pracy opowiedziała Alicja, 22-letnia tiktokerka, którą obserwuje ponad 51 tys. fanów. Kobieta ukończyła lingwistykę stosowaną i z racji na mniejszą liczbę zleceń w wakacje chciała znaleźć pracę dorywczą. Aplikowała na podstawowe stanowisko w punkcie obsługi klienta - sprzedawczyni w vape shopie w galerii handlowej.
- Nie sądziłam, że to jest aż tak ciężkie - przyznaje 22-latka, mówiąc o poszukiwaniach dorywczej pracy na wakacje.
- Szukałam dodatkowej formy zarobku, bo mam pracę, tylko jest zdalna i mogę iść do drugiej pracy. Mam wykształcenie wyższe, mówię biegle w trzech językach, mam różne kursy i certyfikaty. No i oczywiście różnorodne doświadczenie - mówi 22-latka. Alicja twierdzi, że pracowała na zbiorach owoców oraz jako hostessa, modelka, magazynierka, kelnerka, tłumaczka i lektorka w szkole językowej.
Ma bogate doświadczenie w młodym wieku. Pracodawca ją odrzucił
- Żeby nie było, że ja skaczę po miejscach pracy. Ja w tych miejscach pracowałam realnie długo. A to dalej jest za mało, żeby dostać stanowisko w vape shopie w galerii handlowej - mówi z niedowierzaniem młoda kobieta.
Następnie w żartobliwym tonie parodiuje rekruterkę: - Dzień dobry, szanowna pani Alicjo. Niestety ma pani za małe kwalifikacje na nasze stanowisko, pozdrawiam. Jakie są kwalifikacje na to stanowisko?
Zadania na stanowisku sprzedawcy w sklepie z e-papierosami nie są skomplikowane. Pracownik zazwyczaj musi obsługiwać klientów, reklamacje i dostawy oraz raportować o działaniach do przełożonego. Ponadto musi utrzymywać czystość w punkcie sprzedaży, a także dbać o prawidłowy stan magazynowy. Pracodawca zatrudniający na to stanowisko wymaga zazwyczaj: komunikatywności, otwartości, zorientowania na potrzeby klienta, sumienności ewentualnie podstawowego doświadczenia w sprzedaży.
Popularne
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Sara James doświadczyła rasizmu? Jej wyznanie szokuje