Szkoła w Chmurze ma kłopoty? Kuratoria zapowiadają kontrole
Szkoła w Chmurze wydawała się rozwiązaniem idealnym dla wielu osób. Okazało się jednak, że maturalne wyniki uczniów placówki znacznie odbiegały od normy. Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada kontrole.
Nauka samemu, bez konieczności codziennego przychodzenia do szkoły wielu uczniom wydawała się genialnym rozwiązaniem. Samodzielną edukację zapewnia w Polsce Szkoła w Chmurze. Jej uczniowie w mediach społecznościowych zachwalają placówkę, której nie ograniczają ceglane mury. Wszyscy podkreślają też, że uzyskują dobre oceny, co ma świadczyć o skuteczności rozwiązania na miarę XXI wieku. Prawdziwą próbą Szkoły w Chmurze był egzamin maturalny. Jego wyniki martwią Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Co dalej ze Szkołą w Chmurze?
Wyniki egzaminu maturalnego pokazały jednoznacznie, że Szkoła w Chmurze ma swoje braki. Aż 25 proc. uczniów placówki nie zdało matury. Sprawą zaniepokoiła się ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka. Na konferencji prasowej poświęconej bezpieczeństwu podczas wakacji, która odbyła się 18 lipca 2024 r., Nowacka została zapytana o Szkołę w Chmurze.
Ministra edukacji narodowej powiedziała: - Zwróciłam się z prośbą do kuratorów o szczególnie uważne przyjrzenie się nie tylko wynikom maturalnym, ale też temu, jak one się mają do ocen końcowych uczniów. Mamy sygnały, że oceny końcowe były wyjątkowo wysokie i nijak nie przekładają się na wyniki egzaminów maturalnych.
Wiceministra potwierdza konieczność przeprowadzenia kontroli
Sprawa Szkoły w Chmurze niepokoi także wiceministrę edukacji narodowej i sekretarkę stanu Katarzynę Lubnauer. Polityczka w Programie Pierwszym Polskiego Radia otwarcie nazwała wyniki maturzystów z nowej szkoły "dramatycznymi", co uargumentowała danymi liczbowymi: - W przypadku matury mamy do czynienia z sytuacją, w której jak średnio kilkanaście procent polskich maturzystów, można powiedzieć, że nie zdało egzaminu maturalnego, w przypadku Szkoły w Chmurze to jest jedna czwarta, czyli ponad 25 proc.
Katarzyna Lubnauer poinformowała, że kuratoria na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej rozpoczynają kontrole, które mają zbadać korelacje między wynikami egzaminów kwalifikacyjnych a wynikami maturalnymi i egzaminu ósmoklasisty. Wiceministra dodała, że urzędnicy mają prawo do sprawdzania systemów oceniania, według których wystawiane były oceny.
Polityczka zaznaczyła, że jest też "dobra edukacja domowa", jednak kwestia Szkoły w Chmurze niepokoi urzędników: - Natomiast akurat w przypadku tej placówki jest to (wyniki z egzaminów - przyp. red.) bardzo niepokojące. Jesteśmy troszeczkę zaniepokojeni szczególnie tym, że tam się uczy już dwadzieścia parę tysięcy młodych ludzi.
Kuratoria rozpoczynają kontrole w Szkole w Chmurze
Kuratoria mazowieckie, śląskie oraz wielkopolskie, pod które podlegają placówki Szkoły w Chmurze mają za zadanie sprawdzenie, na ile oceny z egzaminów kwalifikacyjnych, które zastępują uczniom w internetowej szkole klasyczne stopnie, odpowiadają realnej wiedzy egzaminowanych, którą wykazali się na arkuszach.
Źródło: "Program Pierwszy Polskiego Radia"
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół