Młodzi ludzie są nieszczęśliwi. Przerażający wynik badania
Młodzieżowa Rada Miasta Gdańsk przeprowadziła sondę wśród uczniów siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz studentów szkół średnich. Wnioski są naprawdę niepokojące.
Zdrowie psychiczne przestało być tematem tabu - z tego, o czym się nie mówi, urosło do jednego z najważniejszych elementów debaty publicznej. Gen Z prosto z mostu mówi, że uczęszczają na terapię, ile miesięcznie kosztują ich wizyty u specjalisty i jakie tabletki zażywają.
Podobne
- Marcin Gortat kpi ze zdrowia psychicznego. Problemy rozwiązuje "wyjściem na drinka"
- Kogo stać na zdrowie psychiczne? Młodzi muszą płacić więcej
- Młodzi częściej korzystają z operacji plastycznych niż dorośli. Jest się czym martwić?
- Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dane są przerażające
- Summertime sadness. Zbiera żniwo wśród młodych osób
Leczenie farmakologiczne to oczywiście tylko jedna strona medalu. W Polsce wciąż wiele osób, które potrzebują fachowej opieki, nie ma do niej dostępu. Na wizytę na NFZ do psychologa lub terapeuty czeka się miesiącami, a w części placówek edukacyjnych dostanie się do psychologa szkolnego, graniczy z cudem.
Badanie przeprowadzone przez Młodzieżową Radę Miasta Gdańsk przedstawiło straszne dane na temat psychicznej kondycji młodzieży w wieku 14-24 lat.
Młodzi ludzie nie szukają pomocy w dobie kryzysu psychicznego?
Media oswoiły nieco termin zdrowia psychicznego, a na forum zachęca się, aby o nie dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne np.:
- zachowując work-life balance,
- ograniczając czas przed ekranem,
- spotykając się z przyjaciółmi,
- rozmawiając z rodziną i bliskimi o problemach.
Mimo tego młodzi ludzie w paraliżującej większości (aż 87 proc. badanych) nie zgłosiliby się nigdzie po pomoc w dobie kryzysu. Pozostali szukaliby pomocy najczęściej u kolegów lub przyjaciół - 63,7 proc., rodziny lub opiekunów - 52,3 proc., psychologa lub psychiatry poza szkołą - 35 proc. Najrzadziej wybieranymi formami wsparcia są konsultacje ze szkolnym pedagogiem 15,3 proc. i nauczycielem lub wychowawcą - 11,2 proc.
Ponad połowa badanych - 60 proc. przyznaje, że czuje się nieszczęśliwa. Jakby tego było mało, aż 80 proc. wyznaje, że zmaga się z przemęczeniem, spadkiem energii i zniechęceniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
STYSIO: Chodziłem do patologicznej szkoły - NIKT NIE PONIÓSŁ KONSEKWENCJI
Kondycja psychiczna młodzieży. "Ludzie duszą w sobie emocje i dochodzi do tragedii"
Według danych zebranych przez Młodzieżową Radę Miasta Gdańsk wynika, że aż 16 proc. uczniów padła ofiarą niewłaściwego traktowania. Odpowiedzi dotyczyły przede wszystkim szykan ze względu na ubiór i wagę. Prawie jedna trzecia badanych (31 proc.) wskazało, że spotykają ich nieprzyjemności ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową.
"Wyborcza" porozmawiała z licealistą Oskarem Stabno, jednym z autorów raportu.
Wyniki tych badań nas przeraziły. Zwłaszcza to, że aż 87 proc. badanych zadeklarowało, że w obliczu kryzysu psychicznego nie zgłosiłoby się nigdzie po pomoc. Wiedzieliśmy, że wyniki nie będą najlepsze, bo wiemy co dzieje się wokół nas, ale nie spodziewaliśmy się, że będą aż tak złe. To pokazuje, że pewne kroki w kwestii poprawy kondycji psychicznej uczniów były podejmowane, ale są one jednak niewystarczające
Oskar podkreśla, że młodzi ludzie wstydzą się prosić o pomoc i obawiają się, jakie rady usłyszą, że ich problemy zostaną zbagatelizowane. Dodaje, że w reakcji na trudną historię wciąż słyszy się rady pt. "idź na spacer", "prześpij się, a jak się obudzisz, wszystko będzie dobrze".
"Efekt jest taki, że potem ludzie duszą emocje w sobie i w końcu dochodzi do tragedii" - apeluje Oskar, by nie pozostawiać młodych ludzi samym sobie. "Analizowaliśmy statystyki prób samobójczych wśród młodzieży i dokładnie widać spory skok po 2020 r., kiedy wybuchła pandemia. To pokazuje, że w jakiś sposób ci młodzi ludzie, którzy nagle zostali zamknięci w domach, zostali właściwie pozostawieni sami sobie. I jeśli nie mieli wsparcia w rodzinie, to ich kondycja psychiczna bardzo na tym ucierpiała" - podsumował działacz.
Źródło: "Wyborcza"
Popularne
- Ashton Hall - kim jest i na czym polega jego poranna rutyna?
- Spotyka się Polak i Japończyk... Żuramen trafił do Żabki. Hit czy profanacja?
- Alan Kwieciński z FAME MMA wydał oświadczenie. "Przeprowadzimy testy na ojcostwo"
- Jak wygląda donut Julii Żugaj? Detektywi z TikToka znów w akcji
- Książulo wyjaśnił dramę z "kebabem dla dzieci". "Typowy krętacz"
- Pogodynek zaskoczył prognozą w stylu Doechii. "Zarapował" "Anxiety" na antenie
- Kot Kacper przeszedł piekło. Wiadomo, co go teraz czeka
- FAME MMA musiało to usunąć. Denis Labryga wręczył "prezent" przeciwnikowi
- Książulo dał "MUALA", ale bar się zamyka. Właścicielka podjęła szokującą decyzję