Egzamin ósmoklasisty. Jakie zmiany wprowadzi MEN?
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzenie ułatwień na egzaminie ósmoklasisty. Test na zakończenie szkoły podstawowej w 2025 r. ma być przygotowywany na podstawie odchudzonej podstawy programowej.
Egzamin ósmoklasisty to test z wiadomości z wybranych przedmiotów z klas I–VIII szkoły podstawowej. Po raz pierwszy napisali go uczniowie w roku szkolnym 2018/2019. Jest przeprowadzany w całej Polsce, a przystąpienie do niego jest konieczne do ukończenia szkoły. Warto pamiętać, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Podobne
- MEN ma nowy plan. Uczniowie dostaną własnego rzecznika?
- Plany ministry edukacji. Ogłosiła zmiany w programie nauczania
- Nowe zasady w organizacji matur? Jest odpowiedź resortu edukacji
- Matura i egzamin ósmoklasisty 2024 r. Poznaliśmy harmonogram
- MEN stawia krzyżyk na religii. Nie będzie wliczana do średniej ocen
Egzamin ósmoklasisty łatwiejszy niż do tej pory
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że egzamin ósmoklasisty w 2025 r. będzie dużo łatwiejszy. To ważna deklaracja dla uczniów. Dlaczego? Ponieważ przyszłoroczny egzamin na zakończenie szkoły podstawowej zapowiadał się najtrudniej w historii.
Na egzaminie w 2025 r. miały obowiązywać wszystkie lektury omawiane w klasach IV-VIII. Jak informuje "Rzeczpospolita", wrócić miały m.in. "Żona modna", wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie", "Syzyfowe prace", Artysta" oraz wybrany reportaż z tomu "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. Oficjalnie miało obowiązywać ponad 30 pozycji.
Na przyszłorocznym egzaminie ósmoklasisty miało również obowiązywać o wiele więcej form pisemnych. Oprócz opowiadania uczniowie musieliby przygotować się na:
- opowiadanie twórcze,
- opis,
- list,
- sprawozdanie,
- charakterystykę,
- opis przeżyć wewnętrznych,
- przemówienie,
- recenzję,
- wywiad,
- rozprawkę,
- tekst o charakterze argumentacyjnym.
To jednak nie wszystko. Nie można zapominać o krótkiej wypowiedzi pisemnej np. dedykacji, zaproszeniu bądź podziękowaniu, które również mogły pojawić się na egzaminie.
- Poloniści od początku podnosili, że egzamin ósmoklasisty jest znacznie trudniejszy od gimnazjalnego. Podczas szkoleń zwracaliśmy uwagę, że łatwiej było zdać ówczesną maturę z poziomu podstawowego, ale słyszeliśmy, że właśnie o to chodzi, bo w zreformowanej szkole wszystkie egzaminy mają być na znacznie wyższym poziomie - powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Renata Czaja-Zajder, polonistka z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecuje zmiany
Dziennikarze "Rzeczpospolitej" odezwali się do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zapytali, czy wyjątkowo trudne wymagania na egzamin ósmoklasisty w 2025 r. będą utrzymane.
"Zgodnie z zapowiedziami Kierownictwa MEN zmianie ulegnie zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych - wymagania podstawy programowej zostaną ograniczone. Informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku 2024/2025 zostaną ogłoszone po publikacji w Dzienniku Ustaw rozporządzenia o podstawie programowej obowiązującej od następnego roku szkolnego" - czytamy w oficjalnym stanowisku MEN.
"Sama formuła egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, tzn. kwestie 'techniczne', takie jak np. kształt arkusza, liczba zadań, sposób oceniania wypowiedzi pisemnych, nie ulegną zmianie w 2025 r." - czytamy dalej.
Źródło: Rzeczpospolita
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos