Nauczycielka napisała na tablicy "***** Gosię"

Osiem gwiazdek w szkole. Nauczycielka w sporze z nastolatką

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / Canva, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,17.05.2023 14:15

Uczennica szkoły podstawowej w Zielonce (woj. mazowieckie) przyszła do szkoły z plecakiem, na którym miała przypinkę z symbolem ośmiu gwiazdek. Nauczycielka uznała, że jest to zbyt wulgarny przekaz. W sprawę zaangażował się ojciec nastolatki i dyrekcja placówki.

Portal edziecko.pl opisał historię Gosi, uczennicy ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w podwarszawskiej Zielonce. Dziewczynka miała przyjść do szkoły z plecakiem, do którego przypięła symbol ośmiu gwiazdek. To ocenzurowane hasło "J***ć PiS". Nastolatka miała otrzymać przypinkę podczas jednego z marszów w ramach Strajku Kobiet.

Przypinkę zauważyła nauczycielka języka angielskiego. Kobieta poprosiła nastolatkę, by nie nosiła symbolu w szkole, gdyż jest "powszechnie kojarzony z wulgaryzmem". Pomiędzy nauczycielką a nastolatką wywiązała się dyskusja.

"***** Gosię" na tablicy w szkole

Zdenerwowana Gosia miała argumentować, że szkoła nie powinna ograniczać swobody wyrażania poglądów. Wówczas nauczycielka napisała na tablicy "***** Gosię", by zobrazować, jak działa skojarzenie. Kobieta powiedziała, że to, co napisała, oznacza "Kocham Gosię". Śledzący rozwój wydarzeń uczniowie zrobili zdjęcie tablicy.

trwa ładowanie posta...

W obronie córki stanął ojciec. Zdaniem mężczyzny "symbol ośmiu gwiazdek w żaden sposób nie jest wulgarny, nie ma tam żadnego napisu, obraźliwego kształtu, stwierdził, że przekaz jest więc kulturalny" - czytamy na portalu edziecko.pl.

Osiem gwiazdek w szkole. Dyrektorka zabrała głos

Stanowisko w sporze zajęła dyrektorka placówki. "Nie byłam świadkiem tego zajścia, jednak dowiedziałam się o nim od nauczycielki. Uczennica na uwagę i prośbę nauczycielki zareagowała bardzo emocjonalnie. Wywiązała się dyskusja, która brzmiała mniej więcej: 'Mam prawo wyrażać swoje poglądy!' - 'Tak, masz, ale rób to w sposób kulturalny'" - przekazała kobieta portalowi edziecko.pl.

"Znaczenie symbolu ośmiu gwiazdek nie jest wiedzą tajemną. Nie dość, że odsyła do wulgaryzmu, to jest jeszcze polityczny, a szkoła powinna być apolityczna. Nie kwestionujemy poglądów naszych uczniów. Pytanie tylko, czy powinni je manifestować w taki sposób na terenie placówki. Sytuacja, która się wydarzyła, nie była warta takiego zamieszania. To sprawa, którą na spokojnie można omówić ze szkolnym psychologiem" - dodała dyrektorka.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 16
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 6
Poznaniak,zgłoś
Dobrze, że ma własne zdanie. Super, że ojciec stanął po jej stronie, chcę wierzyć, że też bym tak zrobił, jeżeli moja córka chciałaby wyrażać swoje poparcie dla kobiet walczących o ich prawo do stanowienia o swoim ciele.
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
88888888,zgłoś
MOJ BOZE W CO SIE BAWI TA DZIEWCZYNA Z NAUCZYCIELA JUZ NIC SOBIE NIE ROBI TO CO BEDZIE DALEJ .TATO WSTYD.
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się
88888888,zgłoś
ZA MLODA JEST OSOBA JESZCZE NIC JA ZYCIE NIE NAUCZYLO A TATUS ZAMIAST CORKE W TEJ KWESTI WSPIERAC POMYSLALBY ZEBY DZIECKO SZACUNKU NAUCZYC DO WSZYSTKICH NAWET DO PIS.
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 21