Liczba urodzeń w Polsce maleje

Polska umiera? Dramatyczne dane o liczbie porodów

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Weronika Paliczka,
30.04.2024 16:30

Obserwatorzy społeczni są zaniepokojeni. Wszystko przez stale spadający odsetek dzietności Polek. Ze statystyk wynika, że w jednej miejscowości w 2023 r. nie urodziło się żadne dziecko. Czy to znak, że Polska umiera?

Sharenting zalewa internet na całym świecie. Zjawisko pokazywania dzieci od pierwszych miesięcy ich życia nie jest obecnie niczym niezwykłym. W polskich mediach społecznościowych niekwestionowaną królową sharentingu jest Lil Masti, która od chwili urodzenia Arii pokazuje ją właściwie non stop. Influencerka poszła o krok dalej i pokazała swój film z porodu.

Na arenie międzynarodowej nie jest lepiej, choć coraz więcej świeżo upieczonych rodziców zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw czyhających w internecie. Czy fala dzieci zalewająca media społecznościowe wpływa na zwiększenie chęci posiadania potomka?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Odsetek porodów w Polsce stale spada

Spadek liczby porodów w Polsce obserwuje się od kilku lat. W 2017 r. średnia dzietność Polek nie przekraczała progu 1,5. W 2022 r. wynosiła ona 1,27. Na dane z 2023 r. trzeba poczekać, jednak specjaliści zakładają, że nie przekroczą one wartości 1,17. Jak te dane przekładają się na faktyczną liczbę dzieci? W 2017 r. urodziło się 400 tys. małych obywateli Polski. W 2023 r. było ich tylko 272 tys. W styczniu 2024 r. liczba urodzeń była o 8,1 proc. niższa niż rok wcześniej. W grudniu 2023 r. spadek wyniósł aż 16,8 proc.

Mapa gmin z wykazem liczby porodów w Polsce również zawiera alarmujące dane. Wynika z niej m.in., że w części wiejskiej gminy Kleszczele w 2023 r. nie urodziło się ani jedno dziecko. W aż 30 gminach urodziło się 10 dzieci lub mniej. Najgorzej sytuacja wygląda na północno-wschodniej oraz wschodniej granicy kraju. Niewiele lepiej jest na zachodniej granicy. Patrząc na mapę można zauważyć, że niska dzietność dotyczy gmin zlokalizowanych przy granicach naszego kraju. Być może wynika to z faktu ekonomicznego - im biedniejsza rodzina, tym trudniejsze jest utrzymanie kolejnego dziecka.

trwa ładowanie posta...

Źródło: "Forsal"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0